Välilihan hieronta

Onko täällä synnyttäneitä, jotka olisivat harjoittaneet tuota välilihan hierontaa ennen synnytystä? Koitko, että siitä oli apua? Miten käytännössä suoritit hieronnan? Ohjeet netissä ovat niin epämääräisiä... Onko teille neuvolassa suositeltu ko. hierontaa?
75812
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

oon kuullu juttuja et joillakin on auttanut..
mut mistäpä tuon tietää oliko kyseisillä henkilöillä vain semmoset kudokset mitkä antavat paremmin periksi!
Ja riippuuhan se mimmonen ponnistusvaihe on jos....rivakasti äkkiä lapsi maailmaan niin eipä siinä varmaan rasvaukset auta repeämiä tulee!
Ite en tehny rasvaus hierontaa...1 asteen repeämä tuli pari tikkiä laitettiin en tiiä oisko rasvaus auttanu...kyl siinä vaan niin yllättävän paljon pitää venyä!!
Neuvolas ei meillä tääl puhuttu tosta hieronnasta mitään
Mut kaikkee kannattaa kokeilla!!

Äänestä

et kai nyt tosissaan persettäs hiero? En ole ikinä kuullut pöllömpää ja kyllä olen jo 3 synnyttänyt ilman tollasia konsteja. Kaikkia sitä kanssa ihmisille syötetään..:)

Äänestä

ei varsinaisesti suositeltu, mutta annettiin kuitenkin ohjeet hierontaan. En kyllä tehnyt sitä, koska tuntui vähän hankalalta hommalta. Mulla oli imukuppisynnytys eikä mitää repeämiä tullut (paitsi välilihaa leikattiin) ja paikat on yhtä tiukat kuin ennenkin. Se tuleeko repeämiä riippuu niin monesta jutusta, kuten lantionpohjan lihasten kunnosta, vauvan koosta ym. En jotenkin usko että hieronta ym. auttais...

Äänestä
  • mäkin oon vähän samalla kannalla, että ei siitä varmaan hirveesti voi olla apua. Siis kyllähän se varmaan on niin, että just se kudostyyppi vaikuttaa eniten siihen että repeääkö. Asiasta on vaan puhuttu hirveesti viime aikoina, joten halusin kuulla, että onko ihmiset oikeasti sitä tehneet ja onko siitä todella apua... Itse epäilen suuresti. Varmaan synnytyksen aikana, jos sihkutellaan öljyä sinne, voi olla apua, ei pääse syntymään niin pahasti kitkaa eikä tule nirhaumia. Repeämiä tosin voi tulla silloinkin.

    Äänestä

Ei hieronnasta haittaakaan ole, joten miksi sitä ei kokeilisi jos vain jaksat. Ite ainakin koin niin hankalaksi ison mahan kanssa kun asiaa mietin, että jäi väliin.

Lapsi tuli tosi rivakasti (6 min ponnistus), eikä silti tullut repeämiä. Oma kudostyyppi ja lantion tilavuus varmasti vaikuttavat eniten.

Olen muuten ajatellut, että harrastetaankohan tällaisia hieronta ja "venytys"juttuja enemmän jossain maissa, missä alkeellisemmat olot synnyttää?? Luulisi, että käyttäisivät jotain kotikonsteja repeämien ym ehkäisyyn..?? Ellei ole kaikkia hienoja sairaalajuttuja saatavilla auvksi jos jotain hankaluuksia tulee. Mitä luulette??

Äänestä

Meillä ei neuvolassa edes ole mainittu mistään välilihaan liittyvästä hieromisista eikä rasvauksista. Netistä luin eka kerran, ja alkuraskaudessa ajattelin vielä, että öljyämistä/rasvausta kokeilisin, vaan enpä ole vieläkään saanut aikaiseksi kokeilla edes. :D Viikkoja nyt siis 35. En itseasiassa enää edes muista, että milloin välilihaa hyödytti alkaa rasvaamaan...Mutta jos siitä olisi todisteellisesti suurtakin apua, niin uskon että asiasta mainittaisiin joka ikisessä neuvolassa. :D Siis, jos olisi todisteita, että menetelmän avulla repeytymiset vähenisivät selkeästi.

Äänestä
  • Eipä ne neuvolassa tiedä paljoa muutakaan, kuten esim sitä, että mallas auttaa maidonnousuun :)

    Mutta asiaan: ystäväni on synnyttänyt kaksi kertaa ja molemmilla alkoi hieroa ja venyttää aluetta n. 4 viikkoa ennen laskettua. Ei tullut repeämiä eikä tarvinnut leikata.

    Itse aion kokeilla samaa ja käytän Weledan siihen tarkoitettua öljyä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Onko täällä synnyttäneitä, jotka olisivat harjoittaneet tuota välilihan hierontaa ennen synnytystä? Koitko, että siitä oli apua? Miten käytännössä suoritit hieronnan? Ohjeet netissä ovat niin epämääräisiä... Onko teille neuvolassa suositeltu ko. hierontaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu