Olen ajatellut hakea Saksasta Toyota Picnic tila-auton.
Tuntuis olevan sopivan kokoinen, Previa turhan iso ja kuulema aika vikaherkkäkin.
Onko minkälainen auto tuo Picnic, kokemuksia ?
Toyota Picnic
2
691
Vastaukset
- puntonen
Toyota Picnicin olen nähnyt taksinakin. Taitaa olla melko harvinainen auto joten varaosien saanti voi olla hidasta jos ne aina tilataan jostain Saksasta asti. Kerran näin juhannuksena 2001 tienvarressa Picnicin jolla oli ajettu ojaan ja oli melko kasassa jokainen pelti, se juuri taisi olla taksipicnic kun oli mainoksia kyljissä, taksikylttiä ei katolla ollut oli kai irronnut kun auto oli kai mennyt katon kautta ympäri tai autoilija oli ite irrottanut sen ettei kukaan tunnistaisi sitä siitä kyltin numerosta. Aikoinaan myivät sitä hintaan 199 900 markkaa Suomessa.
- Jaksu
Picnic on Japanissa nimeltään Ipsum (kuten seuraaja Ave Versokin) ja se on ollut erittäin suosittu auto kotimaassaan.
Euroopassa se ei koskaan myynyt, syytä en oikein tiedä, mutta ainakin britit ovat pitäneet tätä mallinimeä täysin epäonnistuneena. Autossa itsessään ei tietääkseni ole mitään varsinaista vikaa. Se on ollut Saksan vikatilastoissa kärkisijoilla Porshen kanssa, joten siinä mielessä tuskin on mitään ongelmia.
Ilmeisin vika on tylsyys ja hinta, auto on ollut kallis varusteluunsa/tiloihinsa nähden, eikä toisaalta tarjonut mitään uutta jippoa, jolla sitä olisi saatu myytyä. Eli se on hävinyt Opeleille ja kumppaneille kisan tilaperheauton ostajista.
Picnic on myös rakenteeltaan tukeva, se sai neljä tähteä EuroNCAP testeissä, vaikka siinä ei ollut esim. sivuturvatyynyjä lainkaan.
En ole itse ajanut autolla, joten siitä en valitettavasti osaa sanoa mitään. Tiloiltaan Picnic on selvästi pienempää luokkaa kuin Previa (Estima), uusi Ave Versokin on sisätiloiltaan jonkin verran isompi kuin Picnic.
Picnic on tosiaan erittäin harvinainen auto sekä Suomessa, että koko Euroopassa, joten huoli varaosien helposta saatavuudesta voi olla aiheellinen. Tosin siis Japanista tilaamalla varmasti löytyy osia (ja myös paljon erilaista viritysosaa ja tarviketta).
Kolme tähteä tässä koeajossa:
http://www.channel4.com/apps26/4car/jsp/main.jsp?lnk=231_2&page=1&reviewid=209
Uskoisin auton olevan ainakin teknisesti turvallinen hankinta käytettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po2127460- 572912
- 1902327
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101733Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1591694Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke201386- 741240
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,381173Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä271155Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty501029