AS ja

1/3 anorektikkotytöistä on mitä ilmeisimmin Asseja. Ja kysymyksessä ei välttämättä ole laihuuden ihannointi, vaan juuri nuo pakkomielteiset suhtautumiset joihinkin ruokiin.
2446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

"vaan juuri nuo pakkomielteiset suhtautumiset joihinkin ruokiin."

Tämä lienee yleinen väärinkäsitys, mitä monet luulevat. Johtaa kuitenkin taas väärään hoitoon. Kyllä kyseessä on puhtaasti neuroosipohjainen anoreksia ja anoreksia on vain yksi suuntaumus, mihin neuroosi saattaa keskittyä. Neuroosi voi esiintyä myös muulla alalla, jolloin ei ehkä anoreksiaa ole.
Anoreksia on vain eräs neuroosin esiintymistapa, kun anoreksia saadaan hoidettua, neuroosi esiintyy uudella tavalla.

Erikseen on ennakkoluuloisuus ruokia kohtaan, joka saattaa näkyä yliherkkyytenä. Tai niin päin, että yliherkkyys näkyy ennakkoluuloisuutena. Yliherkkyydellä ei ole mitään tekemistä anoreksian kanssa, sillä se ei ole neuroosi, niin kuin on anoreksia.

Äänestä
  • kirjoittaa kirja assiudesta. Sinulta löytyy aina ajatuksekkaita mietteitä joka ongelmaan. Tai ehkä olet jo kirjoittanut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anoreksia kirjoitti:

1/3 anorektikkotytöistä on mitä ilmeisimmin Asseja. Ja kysymyksessä ei välttämättä ole laihuuden ihannointi, vaan juuri nuo pakkomielteiset suhtautumiset joihinkin ruokiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu