Mustikoiden siivoaminen

Mustikkapoimuri

Kerään mustikat poimurilla ja käsin siivoamiseen menee noin tunti per litra.

Mitäs konsteja olette käyttäneet poimurimustikan nopeampaan siivoamiseen?

Keski-Suomessa on mustikkaa nyt paljon. Saa nähdä joko huomenna taas metsään.

6

2875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suti12345

      Jos marjat ja roskat eivät ole kosteita vaan kuivia, niin sudin "pullasudilla" ensin enimmät pois ja sitten loput käsin. Nopeuttaa huomattavasti. Tosin sudin tulee olla pehmoinen jottei riko marjan pintaa. Kosteisiin marjoihin en ole keksinyt vielä nopeuttajaa.
      Missä päin keski-suomea on hyvin mustikkaa? Itse olen Kuopiossa enkä tiedä täältä hyviä mstikkametsiä kun en ole aikaisemmin täälläpäin marjastanut...osaisitko vinkata jotain paikkoja?

      • Marjastaja Kuopiosta

        Ajelin tänään Haminalahden mäkiä, ja aurinkoisilla paikoilla oli jonkin verran mustikkaa. Huomenna uudestaan. Etsi valoisa, harvennettu männikkö jonkun kylä/metsätien varresta.


      • metsämarjatkin
        Marjastaja Kuopiosta kirjoitti:

        Ajelin tänään Haminalahden mäkiä, ja aurinkoisilla paikoilla oli jonkin verran mustikkaa. Huomenna uudestaan. Etsi valoisa, harvennettu männikkö jonkun kylä/metsätien varresta.

        kannattaa nykyään huuhdella kunnolla.Metsälannoitusta on lisätty aika paljon lentoruiskutuksena.Toinen vaihtoehto on marjastaa sellaisilla paikoilla,että lentokoneista ei kylvetä paskaa niskaan.


      • pääsi..
        metsämarjatkin kirjoitti:

        kannattaa nykyään huuhdella kunnolla.Metsälannoitusta on lisätty aika paljon lentoruiskutuksena.Toinen vaihtoehto on marjastaa sellaisilla paikoilla,että lentokoneista ei kylvetä paskaa niskaan.

        ja eipä järellinen, varoitus alueelta kerää ,eikä sen laisia ole edes näkynyt. huuhtelemalla ei myrkyt lähde. joten mee hoitoon.


    • avuksi

      Pölynimuriin liitettävällä puhdistusputkella saa suurimman osan lehdistä ja roskista pois. Kymmenen litran ämpärillisen käsittelee tällä noin vartissa. Loppupuhdistukseen käytän marjaseulaa, josta noukin käsin loput roskat pois.

    • höpöttää..

      kymmemen min.korkeintaan sangolista mustikkaa putsaa muovisen puhdistus ritilän kans,joita joka kauppa myy muutamalla eurolla.kerään poimurilla ja tulee kosteat marjat ja raakileitakin joten ei imuripuhdistin mulle käy mut puolukoissa ihan hyvä. 40v.marjastanut joten tiedän. marjan etsijälle. marjat muuten kasvaa metsässä,eli asvaltti tieltä kun meet alueelle missä on puita ei taloja eikä peltoa,katse maahan jo alkaa marjaa olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6524
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3900
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3315
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      381
      1792
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1350
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1053
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      986
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      920
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      889
    Aihe