Kerään mustikat poimurilla ja käsin siivoamiseen menee noin tunti per litra.
Mitäs konsteja olette käyttäneet poimurimustikan nopeampaan siivoamiseen?
Keski-Suomessa on mustikkaa nyt paljon. Saa nähdä joko huomenna taas metsään.
Mustikoiden siivoaminen
6
2944
Vastaukset
- suti12345
Jos marjat ja roskat eivät ole kosteita vaan kuivia, niin sudin "pullasudilla" ensin enimmät pois ja sitten loput käsin. Nopeuttaa huomattavasti. Tosin sudin tulee olla pehmoinen jottei riko marjan pintaa. Kosteisiin marjoihin en ole keksinyt vielä nopeuttajaa.
Missä päin keski-suomea on hyvin mustikkaa? Itse olen Kuopiossa enkä tiedä täältä hyviä mstikkametsiä kun en ole aikaisemmin täälläpäin marjastanut...osaisitko vinkata jotain paikkoja?- Marjastaja Kuopiosta
Ajelin tänään Haminalahden mäkiä, ja aurinkoisilla paikoilla oli jonkin verran mustikkaa. Huomenna uudestaan. Etsi valoisa, harvennettu männikkö jonkun kylä/metsätien varresta.
- metsämarjatkin
Marjastaja Kuopiosta kirjoitti:
Ajelin tänään Haminalahden mäkiä, ja aurinkoisilla paikoilla oli jonkin verran mustikkaa. Huomenna uudestaan. Etsi valoisa, harvennettu männikkö jonkun kylä/metsätien varresta.
kannattaa nykyään huuhdella kunnolla.Metsälannoitusta on lisätty aika paljon lentoruiskutuksena.Toinen vaihtoehto on marjastaa sellaisilla paikoilla,että lentokoneista ei kylvetä paskaa niskaan.
- pääsi..
metsämarjatkin kirjoitti:
kannattaa nykyään huuhdella kunnolla.Metsälannoitusta on lisätty aika paljon lentoruiskutuksena.Toinen vaihtoehto on marjastaa sellaisilla paikoilla,että lentokoneista ei kylvetä paskaa niskaan.
ja eipä järellinen, varoitus alueelta kerää ,eikä sen laisia ole edes näkynyt. huuhtelemalla ei myrkyt lähde. joten mee hoitoon.
- avuksi
Pölynimuriin liitettävällä puhdistusputkella saa suurimman osan lehdistä ja roskista pois. Kymmenen litran ämpärillisen käsittelee tällä noin vartissa. Loppupuhdistukseen käytän marjaseulaa, josta noukin käsin loput roskat pois.
- höpöttää..
kymmemen min.korkeintaan sangolista mustikkaa putsaa muovisen puhdistus ritilän kans,joita joka kauppa myy muutamalla eurolla.kerään poimurilla ja tulee kosteat marjat ja raakileitakin joten ei imuripuhdistin mulle käy mut puolukoissa ihan hyvä. 40v.marjastanut joten tiedän. marjan etsijälle. marjat muuten kasvaa metsässä,eli asvaltti tieltä kun meet alueelle missä on puita ei taloja eikä peltoa,katse maahan jo alkaa marjaa olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303857Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83179Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122722Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1332431- 431951
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611215"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For891181Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361119Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781109