Vene on parikymmentä vuotta vanha ja pinnoissa on naarmuja ja sisällä kulumia. Vene on kuitenkin osoittautunut meikäläiselle järkeväksi hankinnaksi. Kysysynkin, että löytyykö Tre-Vaasa -akselilta lujitemuoviveneen laittoon yrityksiä ja mistä osoitteesta?. Millaisista hinnoista on kyse jos naarmut ja kraapokset poistetaan eli vedetään uusi pinta? Entä sisutuksen laitto? Aattelin syksyllä roudata veneeni laittoon?
Pientä laittoa
puulveri
3427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Venetelakoilla tuntihinnat työstä yleensä siellä 60-90€ sitten vielä maalit yms. tarvikkeet päälle. Että äkkiä tulee tuollainenkin "pieni laitto" maksamaan vajaan tonnin. Itse päädyin juuri siihen, että maaalasin ja kunnostin n.30v vanhan lasikuitu veneeni itse, kun piti pohjaa paikkailla ja kaikki pinnat maalata. Olisi tullut maksamaan n.2000€ liikkeessä. Nyt tarvikkeet ja muutama kone joita käytin tuli maksamaan n.550€.
Kiitos neuvosta, mutta leinet niitä ihmisiä, joilta homma tapahtuu. osaat tehdä jotain niillä vuokraamillasi laitteilla - minä en taas osaa muuta kuin katsella. Tohtisikohan ruveta kokeilemaan, ja löytyykö hyviä oppaita tms?
Ei ihan tuolla akselilla, mutta ei kauas vaasasta heitä.
Kokkolassa YBY, eli Yxpila Boat Yard Oy.
http://www.kolumbus.fi/swanyachts/service.html
Jos ei siellä onnistu, ni ei missään.