Murhan yritys salossa????
junnut kuriin
265553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
että murhan yritys !
Voi yhden kerran kuitenkin. Jos kyseessä olisi ihminen ei tapauksesta saisi kuin poliisin naurut, mutta kun kyseessä on poliisi, niin kyseessä onkin murhanyritys. poliisi ei taida tietää että murha on suunniteltu, tuskinpa on poika suunnitellut murhaa, vaan yritti vaan paeta.
En puolustele poikaa , varsinkaan kännistä, vanhemmathan tuollaisesta kuuluu vastuuseen laittaa.
Täydellisen laitonta olla tuon ikäisen humalassa ja autonratissa. MISSÄ VANHEMMAT ?
Eiköhän se ole kuitenkin poliisi joka on asiantuntija tässä kohtaa:
Rikoslaki 21 luku:
2 § (21.4.1995/578)
Murha
Jos tappo tehdään
1) vakaasti harkiten,
2) erityisen raa"alla tai julmalla tavalla,
3) vakavaa yleistä vaaraa aiheuttaen tai
4) tappamalla virkamies hänen ollessaan virkansa puolesta ylläpitämässä järjestystä tai turvallisuutta taikka virkatoimen vuoksi
ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava murhasta vankeuteen elinkaudeksi.
Yritys on rangaistava.
tässä oleellinen.
4) tappamalla virkamies hänen ollessaan virkansa puolesta ylläpitämässä järjestystä tai turvallisuutta taikka virkatoimen vuoksi
Juuri tuosta syystä sen bemarikuskin yliajaman poliisin kuolemaakin _tutkitaan_ murhana.
Se, että juttua _tutkitaan_ murhana ei suinkaan tarkoita sitä, että _syyte_ tulee murhasta.
Poliisi vain _tutkii_ ja syyttäjä sitten _syyttää_ oman harkintansa mukaan. Syytekään ei vielä tarkoita sitä, että _tuomio_ automaattisesti tulee syytteen mukaan.
rikosoikeudellisessa vastuussa on 15 v, mutta rangaistavaa on myös hänelle väkijuoman myyminen, antaminen, välittäminen !
Auton luovuttaminen alaikäiselle myös on rikos.
Poliisikin voisi pientä työturvallisuus näkökohtaa katsoa , ei kannata hullujen ja humalaisten eteen mennä seisoskelemaan ja "juttelemaan" .
onneksi nyt ei mennyt henkiä keneltäkään...
Aivan oikein tuo murhan yrityksestä koska ainahan se on ´raskauttavampaa kun työaikana joutuu tällaisen kohteeksi.. Lakia on muutenkin tiukennettava ja tuomiot isommiksi. Ei nämä muuten lopu , loppuuko sittenkään sitä en tiedä. toisaaltas vanha toiminta silmä silmästä yms. olisi hyvä rangaistus. Jos
joku kovanaama kusipää on potkinut toista päähän tuolla kaupungilla niin tuomioksi riittäis saman moiset potkut.. Maailmassa en mitään vihaa niin paljon kun rattijuoppoja ja näitä pahoinpitelijöitä .. Koska he ovat ne ketä eniten tuhoavat viattomien kanssa liikkujien elämää..
esimerkillään, sallivuudellaan ym viinankäytön .
on sankarillista ryypätä jo 11 vuotiaasta asti, ihan vanhemmat itse ostavat lapsilleen viinapitoisia aineita. seuraukset näkyy kaduilla, liikenteessä ym
tosi harvat tapaturmat, pahoinpitelyt, tapot , murhat ym kauheudet tapahtuvat selville ihmisille.
useimmiten on alkoholi mukana.
joku järki olisi saatava yhteiskuntaan, enemmän selviä ihmisiä, arkena ja vapaalla.
Hyvä poliisit taas,vai että oikee murhan yritys ?
Jos normi kansalainen vahingossa tarttuu kiinni auton oveen ja raahautuu muutaman metrin mukana niin
se oli vaan huono tuuri.Mut mitäs nyt !!! Ku kyseessä oliki poliisi ni ihan selvä murhan yritys.
Menkääs pihalle ja kokeilkaa saatteko kaverin jäämään kiinni oveen ku lähette pakittaa,voi olla ettei helpol onnistu.
Hesen pihalla näkys pakettiauto olevan.
hyysääjiä täällä on. Aina teijän idioottien mielestä vika on vanhemmissa...Ei muuta ku koko loppuelämäkseen siperiaan tollaset kakarat!! Ja laki on tässä asiassa todella selvä!!!
että joku vanhempi on viinaa kyseiselle lapsukaiselle antanut, myynyt ym
alkosta ei saa ostaa tuon ikäinen mitään muuta kuin muovikassin
kokista ja spraittiakin.
on joka paikka täynnä. Cokiksesta ja spritestä ei tule juovuksiin.
Joku muukin on tehnyt väärin kuin tämä juonut yksilö.
Pili pois ja linnaan mokoma yhteiskunnan vihollinen ja kaveri yllytyksestä samaan paikkaan. Ei pal haittais vaikka viettäis loppuelämänsä siellä.juu kaikki pahoinpitelijät myös
Aina jotkut jaksaa syyttää viinaa kaikesta tapahtuneesta...voi hjelvata...mäkin olen sitä juonut 12 vuotiaasta lähtien mut ei oo ikänä tullut tehtyä mitään vastaavaa ku esim nämä kaksi pojankoltiaista.kyllä se vika on päässä eikä viinassa.
kyllä riittää !
viina on hyvää , viina ei sekoita päätä, humalassa kaikki on rauhallisia ja hyväntahtoisia ...
voi voi sentään, koska opitte ettei viinanjuonnista seuraa muuta kuin rahanmenoa ja kaikenlaista sotkua.'
RAITTIUS KUNNIAAN
Et oo tosissas? Jos tietäisit tämän kyseisen ajajan, niin ei hänen päänsä viinaa tarvitse näihin tekoihin. Salon suurin moporosvo hän ainakin omasta mielestä on, mm. minulta ja monelta kaverilta on lähtenyt tavaraa alta hänen toimestaan.
Ei se viina tosiaan kaikkeen ole syynä, niin kuin ylempänä sanottiin. Että juu.
teini kriminaali. Ei ole ensimmäinen auto ku hää varasti, eikä viimeinen. Puhummattakaan mopoista ja fillareista.
Jostain syystä ei yhtään haittais, että esim. tää Salon kuuluisin teini (jota en luojan kiitos tunne) katois Salost kokonaan. Kuka tollasia ihmisiä tänne kaipaa? Ei kukaan! Aika jännä juttu, että tässäkin tietoyhteiskunnassa voi olla noin eksyneitä sieluja... opiskelkaa, matkustelkaa ja nauttikaa elämästä, herranjumala, ei se nyt niin vaikeeta ole! Nimimerkki: yks auto ja kolme pyörää varastettu, töistä on kiva aamulla myöhästyy sen takia, että joku idiootti on pöllinyt pyörän tai auton.
tyypin. Ollu koko ikänsä huonoilla teillä.
nyky aikana lapsia hyysätään likaa ei saa antaa piskaa / selkä saunaa kun se luokitellaan lapsen pahoin pitelyksi. itse olen saanut kunnolla isän kädestä... enkä ole katkera selkään saannin takia, pelko piti pois pahoilta teiltä. ei muuta kuin vanhat tavat kunniaan ja lapset itse vitsaa valkkaamaan. kyllä kunnon selkä sauna (ettei istu 2 päivään) pitää ruodussa.
vika on selkäsaunoista jäänyt koska et ole oppinut edes kirjoittamaan. Lyhyt teksti mutta paljon kijoitusvirheitä.
Jos pelko on ainoa asia, joka pitää poissa pahoilta teiltä, niin mietippä, mitä tapahtuu sen pelon hellittäessä?
Omista lapsuuden tuttavista huonoille teille hairahtaneet ovat valtaosin niitä, joiden kotona oli käytössä väkivaltaiset kasvatusmenetelmät. Aika vahvasti vaikuttaa siltä, että väkivalta opettaa väkivaltaiseksi.
Toinen ääriryhmä ovat ne, joilla ei ole ollut mitään rajoja. Myös siitä joukosta on tullut useampia sellaisia tyyppejä, jotka ajautuvat ongelmiin kerta toisensa jälkeen.
Poikkeuksiakin kyllä löytyy. Onneksi meidän joukossamme on vielä sellaisiakin ihmisiä, jotka osaavat ottaa oppia myös muiden virheistä :-)
ahaa... sulla on myös näköjään pilkun nussimis ongelma... jos oot opettaja niin oikeassa ammatissa olet... kuulut varmaan myös niihin idun popsioihin jotka ovat kaikkea vastaan. kuten lasten kurittamista.... oikeasti tuommoinen kommentti kirjoitus virheistä... on jo aika kulunutta kamaa , jos aikoo kuittailla niin tee se edes kunnolla... PS: hanki elämä.
aivan ... en tarkoittanut... selkäsaunalla mitään hakkaamista vaan ojentamista. itsekkin vastustan väkivaltaa mutta en myöskään ymmärrä, kun nyky päivän taputellaan vaan päähän ja hoetaan että näin siinä nyt vaan kävi. ei se kaikki vika lapissa ja nuorissa ole. kuten vanha sananlasku kertoo jos on lusikalla anettu ei voi kauhalla vaatia. on sitä nuorena itsekkin tullut töpättyä ja itse olen myös vastuun ottanut tekemisistäni. mutta kun kysessä on jannu joka on vasta 16 ja jo tapa rikollinen. niin mielestäni ei muuta kuin ladon taakse ja kunnon läksytys.
Keltasen transitin alaikäiset heput mustalaisia? vai mitä outoa sakkia?kuka tietää varmuuden
En ole opettaja tms, mutta myös mua ärsyttää suunnattomasti nuo lukuisat yhdyssanojen kirjoitusvirheet!! :)