Jokainen talousasioita useamman taloussyklin läpi seurannut tietää, että lama lähtee liikkeelle siitä, kun rauta- ja vähittäiskauppa alkaa mennä huonommin. Se on puolestaan usein merkki rakentamisen hiipumisesta. Tai mieluummin uudiskohteiden myynnin heikentymisestä. Rakentamisessa tuo näkyy pienellä viiveellä, kun pari vuotta sitten päätetyt rakennuskohteet on pakko yrittää viedä loppuun oli kämpille ostaja tai ei.
Keskon osake pörssissä -9%
huh-huh!....
6842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taitaapi olla vain niin, että vähittäiskauppa on se viimeinen, jossa laman tulo näkyy. Ensimmäiseksi rakennusalalla.
Niin se vain on ollut tähän asti. Miksi nyt olisi toisin?
Suomalaiset ovat velkaantuneet raskaasti viime vuosina. Mutta eihän se velanotto voi loputtomiin jatkua. Nyt on tullut takaisinmaksun aika, korkojen kera. Pankki ottaa aina omansa, tavalla tai toisella!
, että ei ole lamasta tietoakaan (taaskaan).
Hyvinhän sillä Keskolla ja erityisesti vielä Rautakeskolla menee.
Keksikää nyt vuorostaan välillä jostain muualta lamaanne, kun ei (taaskaan) tämäkään naula oikein vetele.
TalousSanomat:
"Keskon tulos ennen veroja kasvoi toisella neljänneksellä 101 miljoonaan euroon viime vuoden vastaavan ajan 92 miljoonasta. Tulostaan ilman kertaluonteisia eriä paransi erityisesti Rautakesko.
Liikevoitto ilman kertaeriä parani 96,8 miljoonaan euroon vuotta aiemmasta 89,4 miljoonasta eurosta. Kertaerät sisältävä liiketulos oli 103,2 miljoonaa euroa, johon sisältyi käyttöomaisuuden ja liiketoimintojen kertaluonteisia myyntivoittoja ja -tappioita sekä arvonalennuspoistoja nettomääräisesti 6,4 miljoonaa euroa.
Liikevaihto nousi 8,2 prosenttia 2,46 miljardiin euroon.
Jatkuvien toimintojen laimennettu osakekohtainen tulos nousi 0,72 euroon vuotta aiemmasta 0,42 eurosta. "
mutta pahempi oli se, kun Kesko ennakoi loppuvuodeksi heikkoa kasvua kotimaassa.
historiallisen hyvää tulosta, mutta pörssimarkkinat olivat odottaneet vieläkin parempaa...
Eli ei se lamalta näytä kyllä vieläkään.