Matkaoppaita / kirjoja Sloveniasta?

Hei!

Ollaan lähdössä Ljubljanaan vajaan reissulle ja kenties siinä samalla voisi jossain muuallakin pyörähtää.

Tietoa olen etsiskelyt lähinnä netistä, mutta silti haluaisin jonkun kohtuullisen Ljubljana/Slovenia-kirjan (suomeksi/englanniksi). Osaisitteko suositella? Paikkakunnan kirjakaupoista ei löytynyt yhtäkään, joten nettikaupasta pitäis tilata..
62231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Entäs kirjasto? Meillä oli matkassa Lonely Travelin tms. Slovenia-matkakirja, hyvin riitti Ljubljanassa.

Äänestä
  • Kiitos vinkistä,

    Kirjasto kyllä löytyy, mutta sieltä oli lainassa kaikki kyseisen aiheen kirjat. Lonely Planet tosiaan on yksi vaihtoehto..

    Äänestä

  • Vielä.. kirjoitti:

    Kiitos vinkistä,

    Kirjasto kyllä löytyy, mutta sieltä oli lainassa kaikki kyseisen aiheen kirjat. Lonely Planet tosiaan on yksi vaihtoehto..

    Tsekkasinkin eilen kirjaston palautuskassin ja huomasin puhuneeni P:ta; mukana olikin Sankarimatkailijan Slovenia, Kroatia ja Bosnia ja Hertsegovina -niminen teos, kirj. Pilvi Torsti.

    Äänestä

esim. Lonely Planetin Eastern Europe- kirjan. Siitä löytyy Slovenian lisäksi myös muut Itä-Euroopan maat eli jos sille suunnalle tulee toistekin mentyä, niin ei mene ostos hukkaan. Hinta on tosin melko suolainen, mutta minusta kirja on aika kattava....

Äänestä
  • Meillä oli matkassa mukana Bradtin Slovenia-opas. Sillä pärjäsi tosi hyvin.

    Äänestä

  • on hyvä kirjoitti:

    Meillä oli matkassa mukana Bradtin Slovenia-opas. Sillä pärjäsi tosi hyvin.

    Meillä on ollut mukana Pilvi Torstin Sankarimatkailijan Slovenia, Kroatia jne. ja Lonely Planetin Slovenia. Olemme olleet molempiin tyytyväisiä. Sankarimatkailija antaa yleistietoja maasta, mutta Lonely Planet on lyömätön nähtävyyksien, majoituksen ja ruokailujen suhteen erilaisten osoitteiden ja puhelinnumeroiden, joita voi tarvita. Sankarimatkailija on tietääkseni ollut jo kauan loppuunmyyty, kannattaa kysyä kirjastosta, tilaavatko jostain muualta, jos heillä ei ole itsellään.

    Viime matkallamme oli pieni Slovenian patikkaopas myös. Ihan hyvä, jos tarvitsee sellaista yksityiskohtaista tietoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oisko vinkkiä kirjoitti:

Hei!

Ollaan lähdössä Ljubljanaan vajaan reissulle ja kenties siinä samalla voisi jossain muuallakin pyörähtää.

Tietoa olen etsiskelyt lähinnä netistä, mutta silti haluaisin jonkun kohtuullisen Ljubljana/Slovenia-kirjan (suomeksi/englanniksi). Osaisitteko suositella? Paikkakunnan kirjakaupoista ei löytynyt yhtäkään, joten nettikaupasta pitäis tilata..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu