vauva 5kk ja heräilee usein

Mitä tehdä? Herää ainakin tunnin välein...olen ihan puhki...Miten saan sen nukkumaan? Yöllä syö 1kertaa...Tutin vaan laitan suuhun, mutta herää taas pian... Auttakaa, jos osaatte...Kiitos!!!
8626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ettei herää nälkäänsä? Meillä nimittäin mentiin jo yhdellä syötöllä jokunen viikko, kun poika sitten alkoikin herätä useammin. Annoin vain tuttia ja hetken nukkui kunnes oli taas hereillä. Sitten annoin maitoa ja sen jälkeen nukkui tyytyväisenä aamuun asti :)
Eli meillä oli ainakin nälkää tuo heräily. Meillä juodaan iltamaito/velli tuossa puoli kasin aikaan illalla. Herää eka kerran syömään noin 1-2 aikaan yöllä ja toisen kerran sitten 5-6 välillä.
Koita ihmeessä sitä maitoa :)

Äänestä
  • Olen kokeillut maitoa, mutta ei juo kun jonkun 20ml, eli ei oikein nälkä ole...sitten klo 05-06 juo täyden pullon maitoa...

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Olen kokeillut maitoa, mutta ei juo kun jonkun 20ml, eli ei oikein nälkä ole...sitten klo 05-06 juo täyden pullon maitoa...

    on sitä että tutti tippuu eikä sitten osaa nukahtaa ilman sitä. Ja kun ei vielä osaa sitä itse sinne suuhun laittaa...
    Meillä ei onneksi tarvitse tuttia laittaa yöllä suuhun vaikka siihen nukahtaakin. Olen silti ajatellut että vieroitan pojan tutista heti kun vaan näyttää siltä että sen voisi unohtaa. Esikoinen ei syönyt koskaan tuttia ja oli todella hyvä nukkuja!

    Äänestä

Hampaita tulossa? Jos näin on, pian helpottaa. Yhdelle lapsistani aloin antamaan tuossa iässä iltavellit, niin nukkui paremmin. Jos on rintalapsi, voit kokeilla antaa illalla puuroa.

Vai onko eroahdistusta? Nukkuisko sun vieressä paremmin? Meillä 1v. nukkuu vieressä ja saa vielä pari kertaa yössä tissiä, on helppoa!

Mites päivä sujuu? Ehditkö leikkiä ja sylitellä lasta että tunneakku on täynnä ettei tarvi sen tähden herätä? Tai sitten voipi olla joku kehitysvaihe. Meillä lapset on heränny öisin kokeilemaan vieläkö se konttaaminen sujuu... :)

Äänestä
  • Hampaita on kyllä tulossa, mutta vielä ei näy...=)
    Vauva saa ennen kun menee nukkumaan, niin iltavellit.
    Päivällä nukkuu kans huonosti...n.30min kerrallaan...=(
    Päivällä olen kyllä paljon vauvan kanssa...leikin ja pidän sylissä...ehkäpä tämä yövaihe joskus menee ohi....

    Äänestä

Kannattaisiko kokeilla sitä, vaikka päiväunien aikaan, että yrittäisit opettaa vauvasi nukkumaan ilman tuttia, eli kun hän nukahtaa ja on kunnolla unessa, riistät tutin pois hänen suustaan. Kun herää, annat tutin, ja kun on taas unessa, otat tutin pois. Alku on varmasti hankalaa, mutta kun jaksat olla määrätietoinen, ei mene montaa päivää, niin vauva osaa jo nukkua ilman tuttia. Ja senkin jälkeen kannattaa pyrkiä ottamaan se tutti pois kun vauva on unessa.

Äänestä
  • Olen ottanut vauvalta tutin pois, kun on nukahtanut...Mutta herää pian sen jälkeen...Mutta jatkan tätä kummiskin...=)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    Olen ottanut vauvalta tutin pois, kun on nukahtanut...Mutta herää pian sen jälkeen...Mutta jatkan tätä kummiskin...=)

    minulla on myös 5kk ikäinen tyttö joka on nukkunut aina yönsä huonosti!!aina heräillyt vähintään sen 5-6 kertaa mutta nyt kun oppi kääntymään ja rupesi nukkumaan mahallaan niin herää korkeintaan kerran syömään jos sitäkään ja nukkuu paljon levollisemmin joten kokeile nukuttaa mahallaan!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yöllä.... kirjoitti:

Mitä tehdä? Herää ainakin tunnin välein...olen ihan puhki...Miten saan sen nukkumaan? Yöllä syö 1kertaa...Tutin vaan laitan suuhun, mutta herää taas pian... Auttakaa, jos osaatte...Kiitos!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu