miksei olympus tee metallirunkoisia

digi slr kameroihin

kallein ammattilais kameramalli ainoa.Muovi kuluu enemmän,eikä kestä hankausta.Kansa haluaa metallia ja pitkää ikää kameralle.

4

1163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konkelokoipi

      Käsittääkseni suosituin materiaali nykyään on polykarbonaatti, joka on suht jämäkkää muovia. Valmistajat haluavat tehdä kameroistaan kevyitä ja pieniä, joten metalli- ja magnesiumrungot ovat tulleet harvinaisiksi; ainoastaan pro-malleissa rungot metallia. Polykarbonaatti on vahvaa tavaraa, ja mielestäni kestää kyllä kaikenlaiset hankaukset. Ja jossain määrin sietää jopa kolhujakin.

      Olympus varsinkin on pyrkinyt pieniin ja keveisiin järkkärirunkoratkaisuihin. Pienimpiä malleja(E-400, E-410) on haukuttu "neitikameroiksi" juuri kokonsa takia. Silti nämä kyseiset mallit on saatu jämäkäntuntuisiksi ja eivät tällä osastolla ole yhtään kilpailijoitaan heikompia.

      Itse olen muuten huomannut erikoisen trendin koskien kameroiden ns. "rimpulakerrointa" - Olympuksen eduksi: Olympus E-300 voitti aikoinaan EOS 300D:n, ja E-500 marginaalisesti EOS 350D:n. Mielipidekysymyksiä toki, ja jokainenhan tykkää rutistella kameroita eri kohdasta. Täten siis veikkaan, että E-510 tuntuu kädessä paremmalta kuin EOS 400D... (E-510 en ole kokeillut, mutta käyttäjäkommenttien mukaan rungon laatu on parempi kuin 400D:ssä.)

      Minulla on E-500 ja E-1, ja olen kokeillut monia kameroita kädessäni. Harrastajamallien keskuudessa erot ovat pieniä. Kyllä ne kaikki kestävät yhtä paljon(tai vähän) rankempaa käyttöä. E-1:ni tosin on kyllä kuin toiselta planeetalta verrattuna harrastajarunkoihin: vankka kuin tankki sekä kestää pölyt ja roiskeet. Mutta en silti usko, että 1,5 vuotta vanha E-500:ni pamahtaisi palasiksi ihan lähitulevaisuudessa...

      • monenmoisella kuvannut

        Kyllä näissä "muovikameroissa" on tarpeelliset osat metallia mm. bajonetti yms. Itse olen nyt digiaikana päätynyt Olympukseen, ensin E-300 ja nyt E-510. Aiemmin filmiaikana käytin Canoneita, Nikoneita ja Pentaxia, ihan hyviä vehkeitä kaikki. Tuosta muovisuudesta, tänään kuvasin työpaikalla saman hintaluokan kuin E-510, Canon EOS kameralla ja se ihan tosissaan tuntui muoviselta, mutta silläkin sai ihan ok. kuvia. Vanhempi kamerani E-300 on yhä vuosien jälkeen käytössä ja toimii erinomaisesti, eikä ole edes "hankautunut" piloille. Nämä vehkeet ovat hintaluokassa, jota harrastelijat käyttävät ja siihen hommaan erinomaisia. Muuten, kun olen nyt E-510 kameralla kuvannut pari viikkoa, niin silläkin saa pahuksen hyviä kuvia, vaikka on "muovia". Ei pidä tehdä kummallisia päätelmiä, jos ei ole ko. laitteita edes kokeillut.


    • Verkonpaino

      Muovi hajoo herkemmin joten uutta on ostettava :)
      Satsaa laatuu osta Canon tai Nikon.

      • 758opu9

        Canon on tosi lepsun tuntuinen. Nikon on kestävämmän tuntuinen, mutta Olympuksen kanssa on vaikea sanoa kumpi tuntuu paremmalta. Hämmästyttää kuitenkin miten markkinointi on onnistunut saamaan Canonin vaikuttamaan ei muoviselta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe