Lammi lähtemässä mukaan

Lammillakin on vihdoinkin ymmärretty tosiasiat ja kunta on lähdössä mukaan suurkuntaan. Lammin talous on niin huonolla tolalla, että itsenäisenä kuntana jatkamiseen ei ole mitään mahdollisuuksia.

Toivottavasti tämä antaa signaalin myös muille vastarannan kiiskille, etenkin Hattulalle jonka mukaantulo suurkuntaan on lähes välttämätöntä, alueellisen yhteneväisyyden johdosta. Ilman Hattulaa suurkunta on kartalla melkoinen "repalekunta".
151140
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

hattulankii kyllä hattulakiii liittyyy koht puoli

Äänestä

Taitaa olla nykyistä demokratiaa että äänestetään niin pitkään kunnes saadaan oikea tulos.

Mikäköhän saa valtuutettujen mielet muuttumaan? Perinteisiä tapoja ovat historiassa olleet: uhkailu, lahjonta ja kiristys.

Miksi ei kysytä kansalaismielipidettä? No mitäköhän se tavallinen ihminen ymmärtää näistä monimutkaisista asioista parempi että niputetaan kaikki yhteen.
Talouselämästä on tästä hyviä esimerkkejä. Pankkipuolella SKOP toiminut varmaan mallina tälle kuntaliitokselle ja Räätäleinä mahdollisesti samat tahot ketkä hämeenlinnassa tunaroivat Sähkölaitoksen legendaariselle "palvelutalo" Vattenfallille.

Hyvin menee !

Äänestä
  • Lammille taisi tulla uusi kunnanjohtaja Viljakkalasta, kun kunta yhtyi Ylöjärveen vuoden alusta. On kova yhdistäjä ja sisäpiiripeluri. Ei kestä kritiikkiä ja polttaa päreensä helposti. Hyvä vaan lammilaisille, jos liitytte isompaan kuntaan, kunnanjohtaja vaihtuu.
    Kuntalaismielipiteitä ei varmaan kuunnella tämän sankarin aikana.

    Äänestä

En voi muuta sanoa, kuin:

"Toivottavasti lammilaiset haluavat ajella kaikkien mahdollisten kunnallisten- ja valtion-palvelujen takia Hämeenlinnaan".

Äänestä

Niin Janakkalan kanssa liittyminen olisi kaikkein paras vaihtoehto.

Äänestä
  • ???

    Mitä yhteistä on Lammilla ja Janakkalalla....paitsi metsäinen 30 km:n tie kuntien välillä?

    Äänestä

  • toivoo lammilainen kirjoitti:

    ???

    Mitä yhteistä on Lammilla ja Janakkalalla....paitsi metsäinen 30 km:n tie kuntien välillä?

    Janakkalaan liityttäessä pysyisi enemmän päätösvaltaa omissa käsissä. Yli 5000 lammilaista olisi 16000:en janakkalalaisen joukossa iso ryhmä, mutta 60000:en hämeenlinnalaisen rinnalla ei omaa päätäntävaltaa paljoa olisi.

    Äänestä

Kunnanhallitus hyväksyi liitoksen. Kunnanvaltuusto tekee todennäköisesti samoin. Nyt on Lammin päivät itsenäisenä kuntana luetut.

Äänestä
  • vaikka täällä olen 20 vuotta asunutkin. Kummallinen kuppikunta-kunta.Jos et ole kaveria tiettyjen ihmisten kanssa niin et ole mitään.

    Kivaa olisi olla hämeenlinnalainen.

    Äänestä

Kunnanvaltuusto löi eilen viimeisen naulan Lammin arkkuun. Tässä pitää alkaa suunnittelemaan Janakkalaan muuttoa, koska Hämeenlinnalaiseksi en ala.

Äänestä

Poikittaissuunnassa alkaa olemaankin kohta kokoa suur-hämeenlinnassa... Tammelan rajalta Padasjoen rajalle 10- ja 53-tietä tulee 77 km, aika hyvin eteläsuomessa. Motarin suunnassa on vielä tynkä (12 km) kunnes nuo pari muutakin naapuria liittyvät parin vuoden viiveellä.

Äänestä
  • Alkaa olemaan samaa kokoa kuin lappalaisissa kunnissa.

    Äänestä

  • Jos Janakkala tulee joskus mukaan, pitkittäissuunnassa on kunnalla mittaa Riihimäen vastaselta rajalta Hauhon ja Pälkäneen rajalle 62 km.

    Äänestä

aivan älyttömiin tarkoituksiin, vai mitä mieltä olette siitä että isä ja tytär tapaavat Hämeenlinnassa valvotusti, molemmat Helsinkiläisiä Tuuloksen perusturva eli Lammin sossut maksavat 50 euroa tunti tästä tapaamisesta joka on valvottu, ilman mitään perusteita valvotuille tapaamisille? Siis suoraan sanottuna aivan älytöntä rahanhaaskausta mutta Lammin veronmaksajat senkin ovat maksaneet, mikä mielestäni osoittaa nämä sossu-tädit täysin kyvyttömiksi käsittelemään mitään asioita. Helsingin sossu-tätien mukaan aivan kipeä maksutus Isän ja lapsen tapaamiseen Yht. 400 euroa per 3 tuntia, kyseessä vieläpä yksinhuoltaja-isä jolla varmasti käsitys siitä miten lasta tulee hoitaa ja huoltaa, eikä mitään alkoholi ongelmaa voi olla koska isä on ammatiltaan autonkuljettaja ja liikkuu omalla autollaan. No Tuuloksessa on ammatti-ihmisiä rahnaa jakamassa,todennäköisesti.Heh, Heh.

Äänestä
  • että tyttäreni äiti kuoli Helsingissä 2004 syksyllä, keuhkoveritulppaan sairaalassa, koska tietämäni mukaan lääkitys (Marevan) oli jostain syystä "unohdettu" antaa. Mutta nyt tuntuu olevan "hyvinkin tärkeä asia" että isä ja tytär voivat tavata niin että siitä saavat mahdollisimman monet virkailijat kunnassa palkkansa, siis aivan käsittämätön tilanne, tavalliselle ihmiselle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuntaliitokseen kirjoitti:

Lammillakin on vihdoinkin ymmärretty tosiasiat ja kunta on lähdössä mukaan suurkuntaan. Lammin talous on niin huonolla tolalla, että itsenäisenä kuntana jatkamiseen ei ole mitään mahdollisuuksia.

Toivottavasti tämä antaa signaalin myös muille vastarannan kiiskille, etenkin Hattulalle jonka mukaantulo suurkuntaan on lähes välttämätöntä, alueellisen yhteneväisyyden johdosta. Ilman Hattulaa suurkunta on kartalla melkoinen "repalekunta".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu