Skoda Octavia TFSI RS vm.2006

Ostanko ?

Onko autolla tyyppi vikoja ? Yllättävän paljon on tarjolla vm. 2006 autoja. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota kyseistä autoa ostaessa ?

6

6438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyppivikaville

      Itsellä on ollut vajaat kaksi vuotta ja 55tkm kysymäsi ajokki käytössä. Ainoa takuuseen korjattu vika on ollut takaoven pienen kolmioikkunan uudelleen liimaus, koska se rupesi vuoden ajojen jälkeen suhisemaan.

      Ylipäätään kyseinen vika on ollut koko auton ainoa vika. Täällä on parjattu paljon Octavioiden vioista, mutta kirjoittelijat vaikuttaa pääsääntöisesti olevan murrosikäisiä poikia, joilla ei ole minkäänlaista omaa kokemusta eikä vielä vähään aikaan tule olemaankaan.

      Eipä tuon ikäisessä autossa vielä ihmeitä ole, toki jos edellinen omistaja on harrastanut rajumpia otteita ajossaan, niin saahan kaiken rikki ennenaikojaan. Itse selvittäisin aine tällaista autoa ostaessa edellisen omistajan ja tekisin siitä päätelmiä, kuinka paljon "sikaa" yksilö on saanut yleisvaikutelman lisäksi.

      Paljon niitä on tarjolla mutta paljon niitä on myytykin, olisiko moni ostanut osarilla ja ilmaantunut kykenemättömyys maksaa?? Tällaisten autojen omistajat tietysti ovat autoista enemmän kiinnostuneita ja vaihtosyklikin voi olla tiuhempi ihan vaan vaihtelun ilosta.

      Itse aion pitää kyllä 3-4 vuotta kilometreistä riippuen, mitään syytä vaihtoon ei ole ja tyytyväinen olen autoon ollut.

      On muuten varmaan yleisin liikkuvien poliisien siviiliauto nykyään, kertoo ehkä jotain viattomuudesta.

      • Kysyjä ei tieltä eksy.

        Kiitos asiantuntevasta kommentista. Itse olen ajanut uudella koeajo autolla ja tuntui istuvan kaiken puolin kivasti. Rengas melu oli tosin ainut miinus merkki, mutta sen selittää 18" vanteet ja matalat läskit.


      • Kummat ottaisin
        Kysyjä ei tieltä eksy. kirjoitti:

        Kiitos asiantuntevasta kommentista. Itse olen ajanut uudella koeajo autolla ja tuntui istuvan kaiken puolin kivasti. Rengas melu oli tosin ainut miinus merkki, mutta sen selittää 18" vanteet ja matalat läskit.

        Niin, onko kenelläkään kokemuksia siitä, paljonko rengasmelulla/ajettavuudella on eroa kyseisten tuumakokojen välillä? Ja tarkoitan Skodan orkkis paketteja. Itse en ole päässyt ajamaan noilla 18" pyörillä, kun tuntuvat koeajoautot olevan melko kortilla.


      • kjhkjhhjkg
        Kummat ottaisin kirjoitti:

        Niin, onko kenelläkään kokemuksia siitä, paljonko rengasmelulla/ajettavuudella on eroa kyseisten tuumakokojen välillä? Ja tarkoitan Skodan orkkis paketteja. Itse en ole päässyt ajamaan noilla 18" pyörillä, kun tuntuvat koeajoautot olevan melko kortilla.

        Biltemasta saa ääniestemattoa, jota laitat taakse takapenkin reunassa oleviin pystysaumoihin ja eteen jalkatilaan.

        Lisäksi Michelinin renkaat, niin Octavia on tämän jälkeen eräs hintaluokkansa hiljaisimmista autoista.


    • hannu

      Nokian kitkoilla melutaso laskee huomattavasti.kesäkumeista en tiedä.

    • Anonyymi

      Ri kannata ostaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8627
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5892
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      288
      4904
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      73
      4193
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3962
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3788
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1741
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe