oisiko kellään mitään vinkkejä mitä tehdä kun tekee mieli syödä hirveästi kaikkea? niikun esim: sipsiä, karkkia yms?
Vinkkejä*?
5
1483
Vastaukset
- tekemistä
pitäis keksiä muuta tekemistä ja ajateltavaa, esim. ystävien kanssa oleilu, lenkkeily ja muu tekeminen auttaa unohtamaan syömisen, kun juo vettä niin vatsa tuntuu täydemmältä.
- ..........
Koita vaihtaa ne esim johonki hedelmiin tai vihanneksiin. ja sit vaiks kevytkermaviiliin dippaat niitä. viinirypäleet on hyviä ja dippailuun porkkana ja kurkku ja kukkakaali..
- mä esim.
juon kevytlimsaa (alle 1 kcal/100g) se täyttää hyvin vatsan tai kevyt mehukeittoa (n.10 kcal/100g. Myös hedelmät ja vihannekset hyviä. Jos kauhea himo iskee syöm sokerittomia karkkeja (n.100 kcal/100g) tai purkkaa.
Näillä olen saaanut vatsan hyvin täyteen vaikka useimmat sisältävätkin paljon lisäaineita. mutta aina eivät nämäkään auta.
Kannattaa vain keksiä muuta tekemistä ja päättää että syö sen minkä eteen laittaa eikä käy vähän väliä jääkaapilla.
Käy sellaisissa paikoissa missä ei siihen ole mahdollisuutta, menee mielummin lenkille kuntosalille yms.
- auttanut
Veden juonti. Osaan jo hyvin ennakoida milloin "kohtaus" tulee, joten varaan viereen puolitoista litraa vettä ja juon siitä niin kauan että tulee huono olo. Kuulostaa hullulta mutta toimii ainakin hetken aikaa. Sitten kun tulee taas sellainen olo että täytyy päästä jääkaapille niin eiku uusiks vaan veden lipitystä. Jaksamista ja hyvää syksyä kaikille! :)
- proteiinia
ruokavalioonne. jos syö paljon hiilareita, aivotki alkaa tuottaa hormoneja ja siitä alkaa oravanpyörä. eli tekee aina mieli lisää.. jne,.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405565
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2234511Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364464Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?724285Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264232Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1563731- 883042
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203025Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273011Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill102130