Nelisen vuotta vanha Amiloni alkoi jumittaa, piti sulkea "väkisin", avata ja ... taas jumissa. Oranssi patterin kuva vilkkui taajaan. Otin akun vek, nyt toimii hiukan paremmin, kun on koko ajan piuha seinässä. Jumittaa silti.
Tarviiko tässä ees pakosti akkua? Paranisikohan vika, jos hankin uuden akun? Vai hankinko uuden koko läppärin?
Tarviiko tässä ees pakosti akkua? Paranisikohan vika, jos hankin uuden akun? Vai hankinko uuden koko läppärin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei se välttämäti sitä akkua tarvitse.........
Tosin tuohon muuhun jumitukseen on paha sanoa mitään, mutta oletko poistanut kaikki ylimääräiset ja turhat tiedostot??? Ja onko kiintolevy kuinka täynnä? Windows kun tarvitsee toimiakseen riittävästi tyhjää tilaa :(
Jos et tiedä miten nuo turhat tiedostot poistetaan rasittamasta windowsia niin asenna se kokonaan uudelleen niin jo pitäisi paremmin toimia.......
Poistin ison määrän valokuvia, niitä oli huomaamatta kertynyt, kun aina on vaan siirretty kamerasta, eikä otettu vek/poltettu cd:lle.
Luulen, että toi auttaa ... kuvathan vie hirveesti muistitilaa ??? Tyhymä, minä :(
Onkkelmaa.
-Jumitus voi johtua "mistä vaan"
-Latauksen aikana tässä amilossa oranssi palaa jatkuvasti, punainen vilkkuu, kun akku alkaa loppumaan, tarkita ohjekirjasta!
-Akun tarpeen tiedät vain ja ainoastaan sinä itse. Jos sähköä saatavilla koko ajan, niin sitten tietysti ei tarvi.
Muistin tässä yön aikana, kun en saanut unta, jotta viime syksynä tähän apparaattiin kaatui lasillinen vettä. Se kuitenkin kuivuttuaan skulasi ok, jumitti ehkä kerran kahdessa viikossa (päivittäin käytössä). Voisikohan tuollainen kastuminen ilmetä näin viiveellä ?
Poistelen turhia ohjelmia, kiitos siitä neuvosta.
Akut on aika arvokkaita, joten enpä sellaista sitten hankkine, koska käytän tätä näissä kotioloissa only.
Tuo vesi on kuivuessaan aiheuttanut ajoittaista pätkimistä jossain komponentissa ja joka sitten kaataa sen Windowsin.
Vika paranee kun vaihdat koneen, ei huolta.
Ei pidä juoda koneen vieressä, riski on aina olemassa.
Kyllä se vika oli kuitenkin liian täysi kone. Muutamia pviä on tässä mennyt ja nyt skulaa, kun on ne (rasittavat) valokuvatiedostot vek.
Näin tällä kertaa :)
(tai joskus) kastumisesta selviää säikähdyksellä, jos antaa koneen kuivua täydellisesti ennen kuin laittaa sen päälle. Mikäli olet tehnyt "märkäkäynnistyksen", sulla on ollut aika hyvä säkä. :)