Pintaa tiilimuuriin

Apuva! Millä aineella saan vanhan, ruman tiilipinnan pinnoitettua nätiksi? Kyseeseen ei tule kaakelit, vaan säkkitavarana myytävä jauhe. Olen nähnyt tiilipintaa pinnoitettavan jollakin mömmöllä, johon vedetään kuvioita kuviotelalla ja maalataan mömmön kuivuttua. Aine on kuivuttuaan lähes valkoisenharmaata. Pitäis löytää kauppanimike tälle tuotteelle :(
41481
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

, mitä varmaan tarkoitat

Äänestä
  • En ole kyllä ihan varma tuosta nimestä, ei kuulosta tutulta :( Pitänee tutkia jonkun valmistajan sivuja.

    Äänestä

  • rappari-raija kirjoitti:

    En ole kyllä ihan varma tuosta nimestä, ei kuulosta tutulta :( Pitänee tutkia jonkun valmistajan sivuja.

    eli siis antiikkilaasti. olen päällystänyt sellaisella leivinuunin yhdes paikas ja kotonani piipun sekä olohuoneen että keittiön puolelta. tuli hieno kun teki muurauskauhalla sellaisia epämääräisiä kuvioita, sellaisia ympyrän osia niinku, ja sillä on helppo tehdä kun saa sen sekoitettua vaan sopivan vahvuiseksi että ei lähde valumaan. menet vaan rautakauppaan ja pyydät antiikkilaastia niin saat varmasti oikeaa. kannattaa sekoittaa varovasti, siihen menee uskomattoman vähän vettä ettei tule liian juoksevaa. ja kannattaa sekottaa hyvin esim porakoneeseen liitettävällä sekoittimella. ja kokemuksen mukaan naiset osaa jopa paremmin sen homman kuin miehet (jotka meidän kahden naisen jälkeen yrittivät samaa ja luovuttivat ja soittivat, että miten ihmeessä saimme sen laastin pysymään...) no varmaan miehetkin osaa kyllä... siitä vaan yrittämään, ei se kyllä ihan halpaa ollut se laasti, mutta ei sitä kovin paljon kulukaan.

    Äänestä

harmaata, antiikkilaasti valkoista. Terveisin toinen akka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rappari-raija kirjoitti:

Apuva! Millä aineella saan vanhan, ruman tiilipinnan pinnoitettua nätiksi? Kyseeseen ei tule kaakelit, vaan säkkitavarana myytävä jauhe. Olen nähnyt tiilipintaa pinnoitettavan jollakin mömmöllä, johon vedetään kuvioita kuviotelalla ja maalataan mömmön kuivuttua. Aine on kuivuttuaan lähes valkoisenharmaata. Pitäis löytää kauppanimike tälle tuotteelle :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu