Hankin juuri laitteen A-LINK RoadRunner 24AP (i) (ADSL2 , 4-porttinen reititin 54MB WLAN tukiasemalla) jotta voisin siirtää tietokonereuhkani pois omasta makuuhuoneesta talon toiseen päähän KAUAS. Kuitenkaan en vielä ole hankkinut sitä langatonta verkkojuttua koneeseeni, joten verkkopiuha on siis edelleen kiinni koneessani. Tarvitseeko tätä yhteyttä suojata? ONko se silti "langaton" ja siis turvaton, vaikka ei oikeasti olekaan vielä langaton? Saakohan tästä mitään selvää??? :) :) :)
Yritin eilen suojata, mutta verkkoon ei päässyt sitten ollenkaan, (sonera) joten palautin tehdasasetukset.
Yritin eilen suojata, mutta verkkoon ei päässyt sitten ollenkaan, (sonera) joten palautin tehdasasetukset.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on tietsikka kytketty langallisena tukiasemaan niin ei siihen väliin pääse. Kannattaa muuttaa tukiaseman salasana ettei siihen pääse tai jos mahdollista kytkeä langattomuuden pois.
Jospa sitten saisi olla ihan rauhassa näiltä aatoksilta. :) :)
Huomaa, että modeemin asetussivuston salasanan muuttaminen ei auta, sillä kuka tahansa pääsee edelleen käyttämään nettiä modeemisi kautta silloin kun mitään suojauksia ei ole käytössä. Eli modeemista pitää vaan kytkeä WLAN/Wireless LAN/WiFi pois päältä, niin silloin mitään langatonta verkkoa ei ole olemassakaan (käyttöohjeissa on kerrottu IP-osoite, jolla otetaan tavallisella nettiselaimella yhteys modeemiin ja se onnistuu silloin kun mikrosi on modeemin kanssa samassa aliverkossa eli molempien osoite on jotain mallia 192.168.1.xx). Kytke verkko takaisin päälle kun alat itse käyttää, mutta laita silloin vaikka aluksi MAC-osoitteen tarkistus päälle jos et muita suojauksia ihan heti vielä osaa laittaa.
Mutta en todellakaan osaa ottaa pois tuota WLANIA... WLAN/ACT-valo palaa, teki mitä teki. On sen verran hankalan näköinen viidakko tuolla asetuksissa ja lisäksi in english. Voisiko joku samaisen laitteen omaava kertoa, mistä wlanin saa pois päältä ko. vermeessä? Käyttöohjeessa sitä ei kerrota, vain asennusohje on.
Eli sain wlanin pois päältä, mutta suojauksia en osaa laittaa. Voisiko joku vielä hiukan opastaa mitä tarvitsee tehdä?
> Eli sain wlanin pois päältä, mutta suojauksia en osaa laittaa.
Sepä jo riittääkin! Eli jos ei ole WLANia, niin ei ole mitään suojattavaa.