Koira räksyttää kaikille muille koirille

Koira siis haukkuu kaikki muut koirat. Ohitusongelmaksi tätä kai voi sanoa. Jo kaukaa erottaa toisen koiran ja siitä alkaa jumalaton haukku, joka loppuu vasta sitten, kun toinen koira on kaukana. Hirveästi myös vetää hihnassa. Tähän ei auta mikään, ei kiellot, ei "harhauttaminen".
5681
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yhteys ongelmakoira koluttajaan sieltä saat varmemmin oikeanlaista apua, meillä samaongelma ja ilm juontaa juurensa pelkotilanteesta, vaikea selvittää kokeiltu monia juttuja ja paria eri koulutustyyliä sekä kastoroitu lähiaikoina. Meillä toi ongelma ainakin aika vaikea hoitoinen nykyään käännymekin eri suuntaan jos näemme toisen koiran emme mene siis niihi tilanteisiin jossa koirani tuntee pelkoa,.koska meillä ei oikein ole konstit tepsineet joka johtuu koirani jostaki huonosta kokemuksesta ennen minulle tuloa. tsemppii

Äänestä

Moi!

Teillä kuulostaa ongelma ihan samalta kuin meillä puolisen vuotta sitten. Aluksi kokeiltiin kouluttajan ohjeen mukaan laittaa koiraa istumaan, harhauttaa nameilla jne, mutta tulosta ei tullut kuin harvoin ja ne epäonnistuneetkin ohitukset vain pahenivat. Vaihdoimme kouluttajaa.

Tämä keino on ollut todella toimiva meillä. Hihnarähinän diagnoosi oli selkeästi koiran turhautuminen. Kun joskus saa tervehtiä kaveria ja joskus ei, niin koira turhautuu ymmärtämättömyyttään. Ohitus (tai koiran mielestä kohtaaminen) alkaa katsekontaktista toisen koiran kanssa. Meillä ainakin tuijotus alkoi jo kaukaa ja koko koira oli tietyllä tavalla jännittynyt. Tämä on siis ensimmäinen merkki tulevasta "kohtaamisesta".

Ohitus tapahtuu nykyään näin: Minä näen vastaantulevan koiran kaukaa, ilmoitan koiralleni, että "OHI". Jos koira katselee ihan minne tahansa paitsi toiseen koiraan, niin kehun hurjasti. Jos katse siirtyy toiseen koiraan, niin jämäkkä "EI". Jos kääntää katseen pois, niin hurjat kehut, jos taas ei, niin teen pienen "hyökkäyksen" koiraa kohden ja ärähdetään (näin koiralaumassa varoitetaan toista koiraa, ja saadaan sen hetkinen toiminta lakkaamaan). Kun toiminta keskeytyy, niin samalla hetkellä myönteinen palaute. Jos joutuu saman ohituksen aikana keskeyttämään tuijotuksen monta kertaa, niin sitten täytyy vain uskaltaa näyttää tyhmältä ;)

Niin uskomattomalta kuin se tuntuukin, niin koira OSAA nykyään ohittaa haukkumatta. Se sama koira, joka ennen rähisi JOKAISEN koiran. Vielä on hiottavaa, koska tuijotusta ja jännittyneisyyttä tapahtuu, vaikkei haukkumiseen johdakaan. Koira on selkeästi tyytyväinen, kun sille kerrotaan mitä tehdään.

Tärkeää koulutusvaiheessa olisi se, etti YHTÄKÄÄN koiraa tervehditä matkan aikana. Edes niitä tuttuja ja kivoja. Aina ohi, niin koiralla on selkeä käsitys mitä tapahtuu. Myöhemmin voi kohtaamiseen liittää jonkun käskyn, jolloin tervehtiäkin saa.

Samalla tärkeää olisi se, että sinä olet aina koirasi ja vastaantulevan koiran välissä ja mahdollisesti kovennat tahtia, jolla koira ohitetaan. Annat siis selkeän viestin sanasi tueksi, ja se viestihän oli "OHI".

Ohitusta aloitettiin meillä harjoittelemaan ihan namipalojen kanssa. Nameja kasa maahan ja koira hihnassa ohi ilman, että katsekontaktia annetaan nameihin ottaa. Näin harjoittelemalla koira alkaa sisäistää sanan "ohi", eikä se ole siinä "tositilanteessa" enää niin vieras.

Kunnon kehuja ja ärähdyksiä ja paljon tsemppiä! Tarkennan kyllä, jos tuli kysyttävää!

Äänestä
  • pikkum, minkä rotunen koirasi on?

    Äänestä

  • Minulla itselläni kolmenkuukauden ikäinen pentu ja täytyy sanoa, että tuo antamasi vinkki on erittäin hyvä, jota täytyykin toteuttaa hiljalleen. Tallennan tämän itselleni.

    Myös muitakin neuvoja otetaan vastaan, jos jollakin olisi hyvä apukeino koiran haukkumiseen(jäädessään yksin kotiin).

    Äänestä

  • onnikainen kirjoitti:

    pikkum, minkä rotunen koirasi on?

    Mulla on itselläni parsonrussellinterrierejä kaksin kappalein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korvatulppienvakikäyttäjä kirjoitti:

Koira siis haukkuu kaikki muut koirat. Ohitusongelmaksi tätä kai voi sanoa. Jo kaukaa erottaa toisen koiran ja siitä alkaa jumalaton haukku, joka loppuu vasta sitten, kun toinen koira on kaukana. Hirveästi myös vetää hihnassa. Tähän ei auta mikään, ei kiellot, ei "harhauttaminen".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu