Mistä johtuu niska/hartiahieronnan jälkeinen voimakas huimaus ja pahoinvointi, joka kestää pitkäänkin? Olo on niin huono, että on oltava makuuasennossa ja pahoinvointi saattaa kestää koko loppupäivän.
Hieronnasta huimaus ja pahoinvointi
OiEmmaEmma
1032632
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Käytkö samalla hierojalla ?? Jos käyt kokeile muitakin... Jos jo olet kokeillut muita hoitajia
tutkituta isses lääkärillä...
Monesti matala/korkea verenpaine voi aiheuttaa moista... huonovointisuus menee kuitenkin usein 10 - 20 min kuluessa ohi...
Kulumat/yliliikkuvuus/luupiikitahtaumat hermojuuriaukoissa kaularangassa
Verenkierto häiriöitä ??? Onko vastaavaa muulloin ???
Onko migreenitaipumusta ??
Ja varmaan sata muuta... vaihda hierojaa tai jos olet jo vaihtanut mene lääkäriin. Net ovat viisaampia ja paremmin koulutettuja...
Itsellä on muutama vakkari, jotka kuulemma oksentavat 2 - 3 h hieronnan jälkeen ja sitten pari tuntia unta ja kaikki on hyvin...sinnipullia ovat kun vieläkin käyvät, mutta eivät varppina ruokatunnin aikaan töitten välissä.
siitä että, kun lihakset vetristyvät ja verenkierto paranee niin veri alkaa erilailla nupissa hyrrätä ja näin ollen aiheuttaa huimausta ja phv:a.
yleensä pitäisi mennä ohi 10 -15 min.....
Hei,
Toiset eivät vain kestä kaularangan ja/tai kallon käsittelyä ja saavat kevyimmästäkin hieronnasta oireita . Se että ei kestä kevyttäkään kaularangan hierontaa on harvinaista (noin 1-2 asiakasta per vuosi).
Eli pyydät hierojaa vähentämään reilusti voimakkuutta ja hoitoaikaa kaularankaa käsiteltäessä. Jos saat vieläkin oireita, silloin ei pitäisi hieroa kaularankaa ja kalloa olenkaan.
...tulikohan tämä sanottua tarpeeksi epäselvästi, eli jos hieroja ei koske kalloon ja kaularankaan niin tuskinpa saat oireta(95 prosentin varmuus).
PS. Minulta kun hierottiin kädet elämäni ensimmäistä kertaa, lähti niin paljon kuona-aineita liikkeelle että jalat ja kädet tärisivät sekä kuvotti noin vartin. Mutta tämä niska/huimaus etc. on aavistuksen eri juttu.
Mahdollisia syitä pahoinvointiin ja päänsärkyyn hieronnan jälkeen:
-kovakourainen käsittely
-kaularangan käsittelyasento vatsallaan pää alaspäin roikkuen
-niskaa hierottaessa painetaan otsaa vasten kasvoaukkoa
-pää ei hieronnan aikana lepää kunnolla koko painollaan rennosti kasvoaukossa, vaan vain otsan tai leukanivelen varassa; asiakas joutuu jännittämään niskaansa koko vatsallaan olon ajan.
-aromaattiset huuhaaöljyt
Ongelma voidaan ehkä välttää, kun
-kaularanka (ja kaikki muukin mitä voidaan) käsitellään selinmakuulla, ja pidetään asiakasta mahdollisimman vähän naama kasvoaukossa
-vatsamakuulla kasvoaukkoa ei lasketa liian alas, etteivät nesteet pakkaudu painovoiman vaikutuksesta otsa- ja poskionteloihin.
-pidetään huolta siitä, että pää lepää rennosti tyynyllä tasaisesti otsan ja poskipäiden varassa niskaa jännittämättä
-käytetään lisäpehmustetta kasvoaukossa
-käytetään tuoksuttomia väliaineita
Kaulan etupuolella ja alhaalla sivulla sijaitsee pään verenkierrosta huolehtiva valtimo (ulompi ja sisempi). Sen läheisyydessä on hermoreseptoreita, jotka säätelevät verenkiertoa ja sydämen toimintaa. Tälle alueelle kohdistettu paine voi aiheuttaa kyseisiä oireita.
Eli ens kerralla ei hierontaa kaulan sivu- ja etuosalle.
kun hierotaan niska-hartiaseutua niin ihana rentouttava lisä on pään hieronta kokonaisuudessaan. Niskaa tukevat lihakset ovat toki hartioilla ja niskassa, mutta kiinnyttyvät osin myös kalloon, joten hyvä että lihakset "aukeaisivat" kokonaan. Ei toki liian kovaa käsittelyä.
Se on sinulle vaarallista. Akupiste painelu on vain sinulle sopivaa.
sain kovakouraista kohtelua eräältä koulutelta hierojalta.
naputti niskaa ja sen tuntui vastenmieliseltä, sattui ja aikaansai kipua.
inhottavaa, en ikinä enää mene hierontaa.
sanoin hänelle että sattuu mutta eipä ollut hyötyä.
miksi niskaa naputellaan/telotaan kun se on inhottavaa, sattuu ja on täysin hyödytöntä
jouduin ottamaaan yöllä särkylääkkeen jotta sain nukuttua.
toivottavasti se tumpelo ei ainaansaanut pysyvää terveyshaittaa.
..jos ihmistä ei olla usein hierottu aikaisemmin.
Mutta suurin ongelma on se että jos hierottavalla on ohut iho niin kaikki verisuonet ja muut hermot ja jänteet ovat hyvin lähellä niin olen sitä mieltä ettei kannattaisi hieroa vaan kevyesti painella sormenpäällä. Olen itse saanut mahtavaa apua tästä painelusta. Pysyn paljon kauemmin liikunta kykyisenä akupistepainelun jälkeen. Sain samoja vaikeita kohtauksia hieronnan jälkeen kuin ketjun aloittajakin oli saanut.