Fullscreen taustakuvat ei toimi?

Mikähän mahtaisi olla vikana kun PCstudion multimediamanagerilla itse luodut wallpapertyyppiset taustakuvat eivät toimi puhelimessa. Puhelin on siis SGH-Z540. Puhelimeen siirrettäessä kuvat näkyvät kyllä, mutta kun yritän asentaa kys. wallpaperin puhelimeen taustakuvaksi, esikatselussa näkyy oudosti taustakuva kahdesti (alla fullscreen ja päällä pienempi versio kuvasta). Kun sitten taustakuvan asentaa, näkyy vain ja ainoastaan tuo pieni versio siinä kohdassa missä normaalit kuvat näkyvät. Osaisiko joku auttaa?
3487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Taustakuvat kannattaa laittaa sen kokoisena, kun puhelimen näyttö on. Puhelimessasi siis vaaka 240 ja pysty 320 pikseliä. Tee vaikka Ms-paint-ohjelmalla tuon kokoinen tausta. Sen voit määrittää valikosta "kuva".."määritteet"..jne.

Monet kuvat kannattaa vielä muuttaa GIF-kuviksi, jolloin värimäärää voi vähentää reippaasti (näkyvän)laadun kärsimättä. Silloin kuvat toimivat tosi hyvin, ja niitä mahtuu puhelimeen paljon. Myös animoidut Gif-kuvat toimivat, eli siihen saa vaikka palavan nuotion taustakuvaksi.

Jos kuvia ei suoraan laita oikean kokoiseksi, niin ainakin mittasuhteet kannattaa laittaa oikeaksi.

Väärän kokoisia kuvia puhelin joutuu "linttaamaan" näyttöön ja tulos on sen mukainen, josta esimerkkisikin kertoo.

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä! Tein niinkuin ohjeistitkin, eli muokkasin kuvan ensin paintilla tuohon 320x240 pix kokoon. Multimediamanagerista valitsin siis myös tuon kuvakoon, jolloin kuvan kokoa ei enää tässä vaiheessa tarvinnut muokata. Mutta kuitenkin puhelimeen siirrettäessä ja tallennettaessa kuvakoko muuttuu automaattisesti kokoon 185x247. Kun katson tallennettua fwp-fileä, se on myös kokoa 185x247, vaikka alkuperäinen on 320x240 ja esikatselukin näin ilmoitti. Olisiko ratkaisua tähän ongelmaan?

    Äänestä

  • sayasan kirjoitti:

    Kiitos vinkeistä! Tein niinkuin ohjeistitkin, eli muokkasin kuvan ensin paintilla tuohon 320x240 pix kokoon. Multimediamanagerista valitsin siis myös tuon kuvakoon, jolloin kuvan kokoa ei enää tässä vaiheessa tarvinnut muokata. Mutta kuitenkin puhelimeen siirrettäessä ja tallennettaessa kuvakoko muuttuu automaattisesti kokoon 185x247. Kun katson tallennettua fwp-fileä, se on myös kokoa 185x247, vaikka alkuperäinen on 320x240 ja esikatselukin näin ilmoitti. Olisiko ratkaisua tähän ongelmaan?

    "Puhelimessasi siis vaaka 240 ja pysty 320 pikseliä."

    "eli muokkasin kuvan ensin paintilla tuohon 320x240 pix kokoon."

    Eli mitat ilmoitetaan ensin leveys 240 ja sitten korkeus 320. Sinulla kuva on leveys 320 ja korkeus 240, eli väärinpäin.

    Siksi puhelin "runttaa" kuvan kertoimella 0,77 näyttöön. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sayasan kirjoitti:

Mikähän mahtaisi olla vikana kun PCstudion multimediamanagerilla itse luodut wallpapertyyppiset taustakuvat eivät toimi puhelimessa. Puhelin on siis SGH-Z540. Puhelimeen siirrettäessä kuvat näkyvät kyllä, mutta kun yritän asentaa kys. wallpaperin puhelimeen taustakuvaksi, esikatselussa näkyy oudosti taustakuva kahdesti (alla fullscreen ja päällä pienempi versio kuvasta). Kun sitten taustakuvan asentaa, näkyy vain ja ainoastaan tuo pieni versio siinä kohdassa missä normaalit kuvat näkyvät. Osaisiko joku auttaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu