Lomapassin käytöstä

Terve. Osaako joku neuvoa miten tuossa VR:n lomapassissa nuo 3 päivää lasketaan? Esim. lähden edellisen päivän iltana klo 21.00 junalla ja olen perillä vasta aamulla klo 8.30. Jos haluan vielä samana päivänä käydä jossain muualla niin pitääkö minun jo käyttää toinen vuorokausi lomapassista? Siis kysymys yksinkertaisuudessaan, velottaako VR minulta yhden vuorokauden tuosta 3h matkasta joka alkaa jo edellisenä päivänä? Kiitos vastanneille.
3945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Et vahingossakaan näköjään lukenut lipun yhteydessä tulevaa SELKEÄÄ ohjetta (=lipun kansi) lomapassin käytöstä. Tapauksessasi kuluu lipusta vain yksi vuorokausi, koska klo 21:00 alkanut keskeytymätön matka jatkuu ja päättyy seuraavana vuorokautena. Mitä varten ohjeita yleensä kirjoitellaan asiakkaille? Siinä sulle pohtimista junamatkojesi ajaksi. Heh!

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi. VR:n sivuilla asiasta ei mainittu ja lipusta en voi ohjeita lukea kun en sellaista ole vielä hankkinut. Kiitos nyt kuitenkin. Voin hyvillä mielin jatkaa matkan suunnittelua.

    Äänestä

  • Hanna232 kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi. VR:n sivuilla asiasta ei mainittu ja lipusta en voi ohjeita lukea kun en sellaista ole vielä hankkinut. Kiitos nyt kuitenkin. Voin hyvillä mielin jatkaa matkan suunnittelua.

    Kyllähän tuo tieto VR:n sivuiltakin löytyy. Suora lainaus kohdasta "Lomapassin säännöt": "Jos ao. matkapäivän ensimmäinen junamatka alkaa vasta klo 18.00, on matkustajalla oikeus merkitä matkapäiväksi seuraava päivä." En sano tätä ilkeilläkseni, vaan olen itsekin miettinyt lomapassin ostoa, ja muistin tuon tiedon löytyneen netistä.

    Hauskaa matkaa! Ehkä minäkin innostun viimeisen lomaviikon kunniaksi tekemään pienen reissun Suomessa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanna232 kirjoitti:

Terve. Osaako joku neuvoa miten tuossa VR:n lomapassissa nuo 3 päivää lasketaan? Esim. lähden edellisen päivän iltana klo 21.00 junalla ja olen perillä vasta aamulla klo 8.30. Jos haluan vielä samana päivänä käydä jossain muualla niin pitääkö minun jo käyttää toinen vuorokausi lomapassista? Siis kysymys yksinkertaisuudessaan, velottaako VR minulta yhden vuorokauden tuosta 3h matkasta joka alkaa jo edellisenä päivänä? Kiitos vastanneille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu