Vetävä vai tavallinen leikkuri

kumpi

Olisi ruohonleikkurin osto edessä... Mietin vielä vetävän ja tavallisen välillä. Leikattavaa on reilut 500 m2, tasasta maata, jonkun verran kierrettävää mutta taas iso osa suoraa. Kerran olen ikivanhaa (13v.) vatevää kokeillut ja oli tosi kömpelö. Millaisia uudet ovat? Ja kuinka "raskaita" silloin kun veto ei ole päällä leikatessa kukkapenkkien ym ympärystää?

6

4378

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vetävää

      Itse tykkään tavallisesta pussilla,meillä on kyllä paljon puskia ja kukkamaita kierrettävänä.Mutta jos olis pelkkää suoraa paanaa,niin sitten ostaisin 'ehkä' vetävän.
      Olen joskus kokeillut itsevetävää,enkä tykännyt yhtään. Naapureilla on kaikilla itsevetävä ja pikkuhiljaa he ovat vaihtaneet tavalliseen.

    • anoppilassa

      ruohoa uudella leikkurilla. Tais olla ?Husqvarna?, no oranssi kuitenkin... ;-) Se oli vetävä/ei vetävä, eli siinä oli vetokahva, jonka pystyi helposti vapauttamaan, jolloin lakkas vetämästä. Sama systeemi, kuin 'kaasussa'. Vetonopeuden pystyi myös säätämään ja olipa kerääväkin vielä. Taidan ostaa samanlaisen.

    • vetävää

      En ostaisi tuolle nurmikko määrälle, varsinkin jos kyseessä tasamaan tontti, eikä tarvitse ylämäkeen puskea. Mitä enemmän "tekniikkaa" sitä helpommin meneevät rikki. Eli mitä yksinkertasempi leikkuri, niin ihan varmaan varmempi hankinta.

      Nurmikkoa työkseni leikanneena voin sanoa, että vetäväleikkuri on perusteltua vain niissä tapauksissa että tosiaan on sitä ylämäkeä ja että leikattavaa on niin paljon että se vie TUNTEJA! Ja jos on enemmän kierrettävää kuin tasaista, niin silloinkin tuo veto-ominaisuus on aika turha.

      Nykyisin puutarhamyyjänä olen myös törmännyt tapauksiin, että vanhat ihmiset ostavat vetäviä leikkureita, koska voimat eivät välttämättä enää riitä leikkurin työntämiseen, mutta ongelmaksi onkin muodostunut se, että he eivät pysy vetävän koneen perässä! ;)Tuota vetonopeuttakaan kun ei myymälässä pysty testaamaan eikä sitä käyttöohjeissakaan kerrota.

    • nyrkkisääntönä

      Jos pitää olla keräävä leikkuri, silloin kannattaa ostaa vetävä, jotta ei tarvitse työntää kaikkea leikattua nurmikkoa mukanaan. Jos on tarkoitus käyttää "bioleikkuria", jossa leikattu nurmikko jää paikoilleen, niin silloin voi olla tavallinen työnnettävä leikkuri.
      Ostin viime kesänä vetävän ja keräävän leikkurin, olen ollut ihan tyytyväinen. Leikattavaa aluetta on suunnilleen 500 neliömetriä ja alue on tasamaata, tosin ei kovin yhtenäistä.
      Vetävässä leikkurissa voi käyttää koko ajan vetoa päällä myös kukkapenkkien reunustoja ajettaessa.

    • ei vetävä

      Minulla on vetävä ja keräävä, sekä tavallinen leikkuri ja kyllä tosi harvoin tulee leikattua sillä tavallisella. Kierrettäviä kukkapenkkeja on paljon,mutta niiden vierustat ensin trimmaan, minulla on kaksi erilaista akkutrimmeriä ja vielä kaksi polttomoottorilla varustettua. Nurmikon leikkaaminen käy sitten nopeasti kun ei tarvitse tuhertaa kukkapenkkien ja pensaiden ympärillä. En osaa sanoa nurmikon neliömäärää mutta leikkaaminen vie aikaa n. kolme tuntia kaksi tuntia trimmauksiin, jotka teen yleensä edellisenä päivänä.

    • ehdottomasti..

      Se on vain tottumis kysymys..Ja jos on eturenkaat jotka vetävät niin etusen saa helposti ylös ettei tarvitse katkaista vetoa kesken leikkuun. Ja vetävällä voi leikata halutessaan myös ilman vetoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1470
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      61
      699
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      665
    7. 51
      652
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe