Olisi ruohonleikkurin osto edessä... Mietin vielä vetävän ja tavallisen välillä. Leikattavaa on reilut 500 m2, tasasta maata, jonkun verran kierrettävää mutta taas iso osa suoraa. Kerran olen ikivanhaa (13v.) vatevää kokeillut ja oli tosi kömpelö. Millaisia uudet ovat? Ja kuinka "raskaita" silloin kun veto ei ole päällä leikatessa kukkapenkkien ym ympärystää?
Vetävä vai tavallinen leikkuri
6
4073
Vastaukset
- vetävää
Itse tykkään tavallisesta pussilla,meillä on kyllä paljon puskia ja kukkamaita kierrettävänä.Mutta jos olis pelkkää suoraa paanaa,niin sitten ostaisin 'ehkä' vetävän.
Olen joskus kokeillut itsevetävää,enkä tykännyt yhtään. Naapureilla on kaikilla itsevetävä ja pikkuhiljaa he ovat vaihtaneet tavalliseen. - anoppilassa
ruohoa uudella leikkurilla. Tais olla ?Husqvarna?, no oranssi kuitenkin... ;-) Se oli vetävä/ei vetävä, eli siinä oli vetokahva, jonka pystyi helposti vapauttamaan, jolloin lakkas vetämästä. Sama systeemi, kuin 'kaasussa'. Vetonopeuden pystyi myös säätämään ja olipa kerääväkin vielä. Taidan ostaa samanlaisen.
- vetävää
En ostaisi tuolle nurmikko määrälle, varsinkin jos kyseessä tasamaan tontti, eikä tarvitse ylämäkeen puskea. Mitä enemmän "tekniikkaa" sitä helpommin meneevät rikki. Eli mitä yksinkertasempi leikkuri, niin ihan varmaan varmempi hankinta.
Nurmikkoa työkseni leikanneena voin sanoa, että vetäväleikkuri on perusteltua vain niissä tapauksissa että tosiaan on sitä ylämäkeä ja että leikattavaa on niin paljon että se vie TUNTEJA! Ja jos on enemmän kierrettävää kuin tasaista, niin silloinkin tuo veto-ominaisuus on aika turha.
Nykyisin puutarhamyyjänä olen myös törmännyt tapauksiin, että vanhat ihmiset ostavat vetäviä leikkureita, koska voimat eivät välttämättä enää riitä leikkurin työntämiseen, mutta ongelmaksi onkin muodostunut se, että he eivät pysy vetävän koneen perässä! ;)Tuota vetonopeuttakaan kun ei myymälässä pysty testaamaan eikä sitä käyttöohjeissakaan kerrota. - nyrkkisääntönä
Jos pitää olla keräävä leikkuri, silloin kannattaa ostaa vetävä, jotta ei tarvitse työntää kaikkea leikattua nurmikkoa mukanaan. Jos on tarkoitus käyttää "bioleikkuria", jossa leikattu nurmikko jää paikoilleen, niin silloin voi olla tavallinen työnnettävä leikkuri.
Ostin viime kesänä vetävän ja keräävän leikkurin, olen ollut ihan tyytyväinen. Leikattavaa aluetta on suunnilleen 500 neliömetriä ja alue on tasamaata, tosin ei kovin yhtenäistä.
Vetävässä leikkurissa voi käyttää koko ajan vetoa päällä myös kukkapenkkien reunustoja ajettaessa. - ei vetävä
Minulla on vetävä ja keräävä, sekä tavallinen leikkuri ja kyllä tosi harvoin tulee leikattua sillä tavallisella. Kierrettäviä kukkapenkkeja on paljon,mutta niiden vierustat ensin trimmaan, minulla on kaksi erilaista akkutrimmeriä ja vielä kaksi polttomoottorilla varustettua. Nurmikon leikkaaminen käy sitten nopeasti kun ei tarvitse tuhertaa kukkapenkkien ja pensaiden ympärillä. En osaa sanoa nurmikon neliömäärää mutta leikkaaminen vie aikaa n. kolme tuntia kaksi tuntia trimmauksiin, jotka teen yleensä edellisenä päivänä.
- ehdottomasti..
Se on vain tottumis kysymys..Ja jos on eturenkaat jotka vetävät niin etusen saa helposti ylös ettei tarvitse katkaista vetoa kesken leikkuun. Ja vetävällä voi leikata halutessaan myös ilman vetoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400