Sillan alitus Helsman 26

Moi
Pitäisi alittaa 7.2m silta 11.5m maston kanssa. Eli minkälaisia virityksiä ja taljoja olette rakentaneet maston laskemiseksi alemmaksi. Tarkoitus olisi tarvittaessa myös yksinpurjehdus. Masto on kuulemma kannessa niin kiinni, että se kallistuu eteenpäin.
Eihän tämä sillanalitus ole helsmanin oston este; eihän!!!!
31261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Osta Helmsman. Helsman-nimistä purkkaria ei ole.

Äänestä

Jos tarvitset kaataa maston esim. kerran kesässä jonkin matalan reitin takia niin asia ei liene mikään ongelma. Mutta jos kysymyksesi koskee sitä että jokaisella purjehduksella pitäisi alittaa ko silta, niin joudut rakentamaan mastonkaatojärjestelmän!

Arvataan nyt vaikka että mastonjalan korkeus veden pinnasta on 1 metri, joten varsinaista mastoa jää 10.5 m. Ja kun sillan aukon korkeus on 7.2 m, lyhyellä trigonometrialla saadaan selville, että mastoa on pystyasennosta käsin kallistettava 54 astetta, eli alemmas kuin 45 asteen kulmaan vaakatasosta käsin. Käytännössä siis masto on kaadettava kokonaan! Tuollaisessa kulmassa sitä ei pitele millään eikä sitä voi tukea niin että pääsisi vielä ajamaan koneella.

Jos tarvitset maston kaatamista jokapäiväisenä temppuna, mastonkaatojärjestelmä kannattaa suunnitella huolellisesti ja tarvittaessa vaikka mastonjalkakin uusia. Jos oma asiantuntemus ei riitä, apua kannttaa ehdottomasti kysellä. Ja eteenpäin kaataminen ei liene realistista muualla kuin laiturissa. Taaksepäin kaataminen yhdessä hyvän mastonkaatojärjestelmän kanssa toimii myös "tien päällä".

Kannattaa miettiä myös, olisiko jokin muu vene helpompi maston kaatelua ajatellen. Helmsmanissa kun on mastonhuippuriki ja keulaväliharus.

Äänestä
  • Mastonkaatojärjestelmän rakentaminen on teoriassa ihan yksinkertainen juttu, mutta käytännön toteutuksessa on oltava metallimies tai hankittava sellainen paja joka tekee venekohtaisen rakennelman. Itse tein mastonkaatolaitteet Sunwind 27 viime talvena ja hintaa kertyi omalle toteutukselle noin 1000€ vaikka mitoitin ja myös hitsasin itse kaikki tarvittavat osat. Jos haluat käytännön vinkkejä, laita postia [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onninpoika kirjoitti:

Moi
Pitäisi alittaa 7.2m silta 11.5m maston kanssa. Eli minkälaisia virityksiä ja taljoja olette rakentaneet maston laskemiseksi alemmaksi. Tarkoitus olisi tarvittaessa myös yksinpurjehdus. Masto on kuulemma kannessa niin kiinni, että se kallistuu eteenpäin.
Eihän tämä sillanalitus ole helsmanin oston este; eihän!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu