Rivitalo huoneistomme on rakennettu -90 ja vesieristystä ei ilmeisesti ole käytetty. Miten tuohon aikaan kylpyhuoneen lattiat ja seinät pinnoitettiin ennen laatoitusta vai tehtiinkö laatoitus suoraan tasoitteen päälle?
Vanhan kylpyhuoneen kosteussulku
***
62046
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
parasta aikaa olen remontoimassa about -89 rakennettua rivarin pätkää, lattialaatoitus oli ainakin tässä tapauksessa tehty suoraa valun päälle, eli minkäänlaista tasoitusta ei edes ollut. laattoja piikatessa jossain kohti alta paljastui suoraan betoni, kiinnityslaastin jäädessä laattaan kiinni! vesieristyksistä nyt puhumattakaan...kun sellaisia ei löytynyt.
Oliko tässä tapauksessa syntynyt kosteusvaurioita? Oliko kylpyhuoneessa lattialämmitystä?
Hyvän rakennustavan mukaan (RT-kortisto, RYL, RIL) rakennettaessa on käytännössä aina
vaadittu kylppäreiden lattiaan vedeneristys. Se on toteutettu kulloinkin aikansa tarvikkeilla.
Seinien eristys tuli yleiseksi vasta 1900-luvun lopulla ammeettomien kylppärien yleistyessä
ja pakollista (RakMK) se on ollut vasta suhteellisen vähän aikaa.
Ihan selvä lakisääteinen vaatimus vedeneristyksien tekemiseksi tuli voimaan vasta 1998 (RakMK C2).
Miten takavuosina on sitten oikeasti tehty?
Hyvät rakennuttajat ja urakoitsijat tekivät hyvin ja muutoin varsinkin gryndereiden kyhäämissä
rivitaloissa ja omakotitaloissa... herran haltuun!
Niihin vedeltiin ns.kosteussulkuja eli erilaisia vesiohenteisia pvac-sekoituksia. Paljolti samankaltaisia mitä nykyään ovat värjätyt primerit. Ite vetelin aikoinaan ohennettua erikeeperiä.
Systeemi on yllättävän hyvä vaikkakin nykypäivän standardeilla täysin riittämätön.
Purettaessa vanhaa kylppäriä sitä vesieriustettä voi olla ymmärrettävistä syistä hankala havaita jos ei tiedä mitä etsiä.
Lattioissa on käytetty myös erilaisia siveltäviä bitumijuttuja.
Naputtelin tuossa lattiasta muutaman laatan irti kun olivat huonosti kiinni. Osa lähti nätisti irti, mutta pariin lähti paksuhko kerros betonia mukaan. Ainakaan amatöörin silmään siellä ei näkynyt mitään kosteussulkua. Kannattaako nyt näiden parin laatan kohdalle laittaa jotain alle mistä betoni lähti laatan mukaan vai laittaako suoraan kiinni?
jos tahtoi hyvin niin laitettiin matto tai bitumi suojaksi. Määräyksiä ei ollut joten kaikki kävi..
Seiniin yms paikkoihin siveltiin läpinäkyvä aine. Monelle se riitti lattiaankin.