tänne laitettujen Turkua arvotelevat viestit.
Faktahan on se että Turusta on lähtöisin kaikki se mitä suomessa on sivistyksen puolella tapahtunut, yliopisto, terveydenhuolto, koulutus, suomenkielen kehitys, ainoa mistä Turkulaiset ei voi kehua on että Suomi asutettiin hieman korkeammalta eli Kokkolan seudulla.
Turku oli sihen aikaan vakaasti veden alla jonka jokainen voi käydä tarkistamassa nousemalla rautaportaat Hämeenkadulta tähtitornille.
Kummastako tipulasta toi Lola mahtaa olla, ei muuten mutta tietäisi onko hän alempaa- vai ylempää keskiluokkaa?
Turun vertaaminen Malmön kapunkiin on tosi ontuva vertaus, ilmeisesti kirjoittaja on kerran tai pari ajanut paikan ohi loput tiedot lukenut jostain juorulehdestä.
Ja Varissuosta, on se hämmästyttävää kuika paljon henkilöt jotka eivät asu täällä tietävät paikasta, koska minäkin olen asunut vasta v 92 lähtien en ilmeisesti ole vielä ehtinyt tutustua kaikkiin epäkohtiin, onneksi vielä ehtii.
Ja lopuksi ympäristökunnat ja Turku, pohjoispuolella turkua on suomen ainoa risteys jolla on kaupunki oikeudet eli Raisio, toisella puolen taas Kaarina jonka historia on pienellä alalla Kuusiston Piispan talolla, muuta kaarinassa ei sitten olekaan joten näiden kahden liittäminen turkuun ei toisi mitään synergia etua kun taas Lieto pullistelee historiaa joka liitty läheisesti Turkuun
Aika taas päivittää
2
477
Vastaukset
- Jos.
Vielä enemmän päivitetään näitä Turun asioita, niin ennen kuin varissuota olikaan se oli osa Kaarinaa, Halinen kuului ennen Maariaan, Pansio kuului ennen Raisioon, Härkämäki, kuului ennen Maariaan.
mutta härkämäkiä on kaksi, toinen tuo Raision kyljes oleva ja toinen Naantalin pikatien alussa, ex Jetin kohdalla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794944- 794829
- 1324238
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan83018- 522669
- 402561
- 482209
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830