ei arkkitehdin arkkitehtiä

tehditon

Olen suunnitellut itselleni (ja avovaimolleni sekä tuleville lapsilleni) täystiilitalon. Ihmetyttää vain se miksi kukaan haluaa antaa oman talon suunnittelua arkkitehdille. Saa aika tyhmä olla että toinen tietää paremmin mitä itse haluaa. aika mielikuvitukseton saa olla jos ei itse pysty sopivia ratkaisuja ideoimaan. No kaikilla ei ole rakennusteknistä tietämystä, mutta eihän arkkitehdit siihen tarkoitukseen olekaan.

Myönnetään, ehkä vähän kärjistettyä, mutta jos koen että arkkitehdistä ei olisi ollut mitään apua omassa projektissani, niin olenko auttamatta väärässä?

5

1435

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • link.

      Näkemättä on mahdotonta sanoa.

    • Asjantuntia

      Kun sanot kokevasi jotain, se on aika subjektiivista.
      Laita linkit piirustuksiisi, niin katsotaan joukolla, mitä ne oikeasti ovat.

      Uskon, että tähän ketjuun tulee mielenkiintoisia vastauksia.

    • tyytyväinen...

      Itse käytin arkkitehtiä ja olen ollut tyytyväinen (nyt rakennusvaihe, ja huomaan, että monta asiaa, jota arkkitehti on ottanut suunnitelmassa huomioon, jotka ei itselle olisi tullut mieleenkään). Mutta kukin tavallaan, jos et itse halua käyttää arkkitehtiä niin toki sinulla on näin oikeus toimia.

      Pistä ne piirustukset nettiin, niin katsotaan yhdessä miltä ne näyttävät (voit ihan oikeasti saada hyviä vinkkejä sekä käytännöllisyyden että esteettisyyden kannalta).

    • kummastelija

      kun toiset saavat suunnittelun ja rakentamisen taidon ihan veren perintönä. Ja sitten kuitenkin toisia vielä siihen koulutetaan! Ja sinne valitaan vielä ne jotka eivät ole ao perintöä saaneet....

    • lisää tuskaa

      ja ymmärtämättömän on helppo luulla olevansa oikeassa.

      Itsekin pyörittelin aikani (täystiilitalon) pohja yms. piirrustuksia mutta onneksi tajusin kääntyä hyvän arkkitehdin puoleen. En olisi millään keksinyt yhtä hyvää ratkaisua tarpeisiini.

      Vielä vinkiksi: Kun etsit talosi suunnittelijaa (oli se sitten anoppi, arkkitehti tai vaikka SAFA), niin tee vaatimusmäärittely (IT-termi), älä ratkaisua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      407
      1748
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1131
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1083
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      88
      1071
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      101
      1014
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      143
      847
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      679
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe