Osaako joku kertoa miten saanu tunkkaisen homeen/maakellarin hajun pois vaatteista ja muista tekstiileistä? Asutaan tällä hetkellä vanhassa talossa ja uusi talo on rakenteilla. En halua viedä tunkkaista hajua uuteen, mutta en haluaisi hävittääkään kaikkia, koska perheessämme kukaan ei oiraile millään tavalla! Eli kyse ei ole allergian aiheuttajista vaan ainoastaan ikävästä hajusta.
Olen jostain kuullut, että etikka imee hajua itseensä, mutta voiko sitä laittaa pesukoneeseen huuhteluainelokeroon? ja onko jollain kokemusta tällaisesta? Otan mielelläni vastaan myös muita hyväksi koettuja vinkkejä!
(pelkkä tuuletus tai 60 asteen pesu ei ole hajua poistanut, vaikka olen kokeillut pestä ja kuivata tekstiileitä ystävien luona)
Kiitos jo nyt jos jollain olisi hyviä vinkkejä!
Homeen haju pois tekstiileistä?
8
4179
Vastaukset
- lähtee varmasti
t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
- pesin
homeenhajuisia vaatteita pesukoneessa mahdollisimman kuumassa niin monta kertaa että haju lähti. vaatii ehkä kolme pesukertaa.
kannattaa kokeilla. kaikkeen ei kuitenkaan toimi.
apua voisi kysäistä myös marttaliitosta, heillä on aika hyviä konsteja vähän kaikkeen. - on ainakin
lidlistäkin löytyy hajunpoistajia.toinen on antibacterialia ja toinen kesän tuoksuista.
itse käsitteln vanhempieni tekstiilit ja huonekalut heidän muuttonsa yhteydessä.muuttivat pois vanhasta talosta, ja heillä oli vielä tupakoitu sisällä.2 käsittely kertaa riitti ja kaikki oli raikkaita.pullotkin maksavat alle 2 euroa kipala ja ovat isoja pulloja.niitä aineita on pakko kehua! - senjälkeen ainoa
paikka on kaatopaikka!
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Irtaimiston puhdistus.htm - pesua
Itse pesin vaatteet mahdollisimman kuumassa ja käytin melko voimakkaan tuoksuista huuhteluainetta.
Pyykki kannattaa kuivattaa ulkona raikkaassa ilmassa. - Anonyymi
Home kehittyy vahvasti juuri kellaritiloissa, koska sieltä löytyy usein paljon kosteutta ja huono ilmavaihto. Kosteus ja huono ilmastointi muodostavat yhdessä ummehtunutta hajua kantavia mikro-organismeja, joista voi olla todella hankalaa päästä eroon.
Pahat hajut tunkeutuvat syvälle seiniin sekä lattioihin, siivosipa sitä sitten kuinka paljon tahansa. Jäljelle jäänyt kostea maakellarin haju palautuu helposti myös takaisin, kun puhdistusaineet lakkaavat vaikuttamasta. Tekstiilien, vaatteiden ja huonekalujen säilyttäminen on vaikeaa kellarissa, koska pahat hajut tarttuvat niihin nopeasti.
Lisätiedot: https://ozoneair.fi/puhdista-tila/kellari/- Anonyymi
Johan se käärmeöljykauppias taas heräsi myrkkyjään tyrkyttämään ja vanhoja ketjuja nostelemaan
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/37f0bddd-954f-47e5-b88b-84084cf57c93
https://www.kaleva.fi/hajujen-poisto-otsonoinnilla-herattaa-huolta-profe/1813197
- Anonyymi
Voit kokeilla myös sitruunahappoa eli askorbiinihappoa - saa hyvin varustelluista ruoka-kaupoista. Samalla raikastuu pesukonekin ja kalkkisaostumat poistuvat. Pese ensin vaatteesi normaalisti ja pese toiseen kertaan sitruunahapon kanssa (annostelu pyykinpesuaineen mukaan) ja lisähuuhtelut sekä vaatteiden hyvä kuivaus. Jätä koneen luukut auki ja anna kuivua hyvin.
Pesukoneelle kannattaa noin muutenkin tehdä muutaman kuukauden välein ns. puhdistus eli kone tyhjänä valkopesuohjelmalla, pesuainelokeroon vähän sitruunahappoa, runsaat huuhtelut ja luukut auki koneen kuivaamiseksi - toki myös nukkasihti kannattaa puhdistaa ajoittain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746304MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415368Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.604245NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734112Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja653870Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.691167- 53972
- 281908
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?29807Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62801