Hyvä ystäväni meni kolmipymppisenä maistraatissa naimisiin naisen kanssa jonka oli tuntenut vasta puolisen vuotta. He eivät ilmoittaneet kenellekään iloisesta tapahtumasta kuin vasta seuraavana päivänä. He eivät kutsuneet ystäviä eikä perheitään iloitsemaan tapahtuneesta. He eivät ottaneet hääkuvaa eivätkä menneet häämatkalle. He eivät pitäneet tietenkään polttareita eivätkä ole pyytäneet ketään edes kahville saadakseen onnitteluja.
Te jotka olette saman tien valinneet niin kertokaa miksi ette halunneet perheitänne ja ystäviänne edes kahville käymään? Rahan säästäminen? Luuletteko että esim. vanha äitinne tulostaa ja kehystää sähköpostista saamansa digi-hääkuvan?
Olisi mukavaa kuulla muiden mielipiteitä ja kokemuksia vastaavanlaisesta.
Huomiona vielä että kumpikin "juhlakaluista" on hyvin perhe- ja sukukeskeinen sekä ns. kilttejä töissäkävijöitä ilman päihdeongelmia:)
Te jotka olette saman tien valinneet niin kertokaa miksi ette halunneet perheitänne ja ystäviänne edes kahville käymään? Rahan säästäminen? Luuletteko että esim. vanha äitinne tulostaa ja kehystää sähköpostista saamansa digi-hääkuvan?
Olisi mukavaa kuulla muiden mielipiteitä ja kokemuksia vastaavanlaisesta.
Huomiona vielä että kumpikin "juhlakaluista" on hyvin perhe- ja sukukeskeinen sekä ns. kilttejä töissäkävijöitä ilman päihdeongelmia:)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuntuu kyllätodella itsekkäältä.. Ihan kuin tässä maailmassa olisi jotenkin muuten liikaa juhlia, ettei voi edes omien häiden kunniaksi juhlia järjestää :(
Kuulin kyllä, että veljeni oli vaimoineen ystävänsä häissä , joihin jokainen sai osallistua maksamalla oman ravintola maksunsa.. Aika outoa oli kyllä sekin.
Arvostan kyllä, että jokainen tekee tyylillään ja järjestää näköisensä häät ja eihän kaikkien tarvitse todellakaan järjestää syöminkejä ja juominkeja sadalle hengelle, mutta Nyyttäri häät on kyllä aika erikoinen veto.
Itse järjestäisin häät kun niihin on varaa tai niukassa rahatilanteessa ennemmin vaikka vain keittäisin kahvit sukulaisille ja leipoisin itse...
No miksi sitten pitäisi järjestää häät? Eiköhän jokainen järjestä juuri sellaiset seremoniat naimisiin menon kunniaksi kuin itse haluaa. Jos ystäväsi vaimoineen on tyytyväinen omiin pelkistettyihin "häihinsä", niin mitä sitten? Ei kai siihen mitään perusteluja tarvita. Nykyään ihmisillä on jo sen verran omaa tahtoa, ettei kaikkea haluta/tarvitse tehdä tietyn kaavan mukaan vain sen takia, että kaikki muutkin niin tekevät. Itse voisin mennä juuri noin naimisiin kuin ystäväsikin. Ei kaikkienei, ei ainakaan minun, unelmana ole järjestää jotain valtavia prinsessahäitä, korkeintaan voisin kutsua lähisukulaiset ja pari ystävää vaikkapa syömään, mutta ei mitään muuta. Voin pahoin jo pelkästä ajatuksesta, että minun pitäisi hössöttää jotain hääkarkkeja ja muuta pikkupiperrystä.
ystäväni eivät kutsuneet edes äitejään syömään...tai menneet heille kahville...
Aivan, mutta kuten sanoin, kukin tyylillään ja se oli ystäväsi tapa mennä naimisiin. Ehkäpä heille naimisiin meno ei ole niin ihmeellinen tai elämää/suhdetta mullistava asia, että sitä pitäisi jotenkin juhlistaa tai hehkuttaa koko maailmalle. Miksi tämä asia sinua muuten niin hirveästi mietityttää? Etkö voisi vaan kunnioittaa ystäväsi tapaa, vai pitääkö sinusta kaikki asiat aina tehdä perinteiden mukaan?
meni ns. salaa maistraatissa naimisiin.Mun mielestä ihan ok,mutta äitini loukkaantui asiasta.Siskoni kuulee siitä vieläkin,vuosien jälkeen :)
SANOTA;ETTÄ RAKASTUMINEN ON KAHDEN KAUPPA jne.........
oikein kivat häät. Suurissa juhlissa suurin ongelma on väen paljous, odottaminen ja teennäinen hilpeys ruokapöydissä.
olisi rahakysymys tai itsekkyyttä. Jokainen hääpari tekee itse ratkaisunsa eikä sitä muiden sovi arvostella, naimisiin mennään puolison kanssa ei suvun tai kavereiden.
En tiedä vastenmielisempää kun sadan ihmisen hääjuhla jossain "kartanoruokalassa", lapset huutaa, ihmiset on ryhmittyneet omiin porukoihin ja hääpari istuu omassa pöydässä krapulaisina, nuoriso ryyppää nurkan takana eikä kukaan kehtaa sanoa ääneen että hääpari on tuntenut toisensa vasta puoli vuotta. Mukaan on kutsuttu kaikki autokauppiaasta lähtien, kukaan ei tunne toisiaan eikä kukaan vaivaudu esittelemään vieraita toisilleen.
Ihmiset istuu muutaman tunnin ja lähtee kotiin, sitten alkaa vasta varsinaiset häät kun lähipiiri jää rääppiäisiin. Lasku 10-20ke ja ero puolen vuoden päästä.
Tämä tarina oli valitettavasti tosi.
Onnitteluni ystävällesi fiksusta ratkaisusta :) Minä haluaisin tehdä aikanaan samoin, mutta tiedän saavani suvun vihat päälleni jos niin teen.
Naimisiinmeno on kahden ihmisen asia - rakkauden juhla - ja jokainen juhlii tavallaan. Mielestäni hienoa, että ystäväsi päättivät kuitenkin virallistaa suhteensa, niin kovin helppoa olisi jäädä loppuiäkseen avoliittoon...