sallitusta väristä koirassa. multa kysyttiin onko koirani väritys sallittu. enpä osannu vastata kun en ymmärtäny kysymystä.
kuka sallii....minusta koirani on ihan hyvä sellaisenaan
kuka sallii....minusta koirani on ihan hyvä sellaisenaan
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Rotumääritelmässä sanotaan, mitkä värit ovat sallittuja.
Jos omistaja ei vie koiraa näyttelyyn.
Näyttelytuomari "sallii" värityksen, joka on rotumääritelmän mukainen. Esim. valkoista sakemannin väritystä tuomari ei salli.
Seuraava salliminen, mutta ei ehdoton, on kun koiraa käytetään jalostukseen.
Kukaan ei kiellä käyttämästä "ei sallitun" väristä koiraa jalostukseen, mutta eihän se toivottua ole.
Rotumääritelmä on se, mitä PITÄISI pyrkiä noudattamaan ulkomuodon JA luonteen osalta. Jos sulla on vaikkapa valkoinen saksanpaimenkoira, niin se EI ole sallittu väri, vaan se on värivirheellinen. Ihme viilaamista hebulla taas.
Alla suora lainaus ROTUMÄÄRITELMÄSTÄ
VÄRI:
Musta punaruskein tai ruskein merkein tai merkein, joiden väri voi vaihdella keltaisesta vaaleanharmaaseen. Yksivärinen musta tai harmaa tai harmaa tummin merkein. Musta mantteli ja maski. Vähäpätöiset, pienet valkoiset merkit rinnassa tai erittäin vaaleat raajojen sisäsivut sallitaan, mutta ne eivät ole toivottavia. Kirsun tulee olla kaikissa värisävyissä musta. Heikkopigmenttisiksi luokitellaan koirat, joilla on puutteellinen maski, kellertävät tai pistävän vaaleat silmät, vaaleat tai lähes valkoiset merkit rinnassa tai raajojen sisäsivuilla, samoin kuin ne, joilla on vaaleat päkiät ja punainen hännänpää. Pohjavilla on vaaleanharmaan sävyinen. Valkoinen väri ei ole hyväksyttävä.
Yksi: Kysyjä ei kysynyt saksanpaimenkoiran värityksestä.
Missä koihtaa hebbu väitti valkoisen olevan sallitu? Ai niin se lukutaito....
Kaksi: Mitä paskaa löysit hebun vastauksesta?
Kolme: Tutustu kenneltoimintaan edes vähän, tule sitten tänne meuhkaamaan.
Eiköhän se nyt kuitenkin niin ole, että kun väristä puhutaan, niin sallittu = hyväksytty
On toisin väittänyt?
Itse kirjoitit, että kaikki värit on sallittuja. Ei se näyttely ole mikään mittapuu sille, mikä on sallittua (=hyväksyttyä) ja mikä ei, vaan se rotumääritelmä toivottavasti kertoo sinunkinlaisillesi "minä tiedän kaiken" -pilkunviilaajille, mikä on sallittua ja mikä ei. Jos joku väri ei ole rotumääritelmän mukaan hyväksytty, se ei ole myöskään sallittu, vaikka sitä koiraa ei ikinä näyttelyssä käyttäisi.
Koska tämän jälkeen sulle pitäis varmaan olla jo rautalankaa, kynä ja paperia mahdollisesti jotain muita havainnollistavia apuvälineitä, niin pohdipa nyt ihan rauhassa ennen kuin suuna päänä vastaat taas. Ja lue oma vastauksesi!
pitääkö koira lopettaa
Kehoitin jo sinua tutustumaan kenneltoimintaan ennen kuin tulet tänne mesoamaan. Huono lukutaito?
Aloittaja kysyi "sallittua". Jonka vastakohta on "kielletty".
Tehdään nyt sinulle oikein rautalanka malli:
Ajokoirilla on usein liikaa valkoista väriä.
Liika valkoinen ei ole näyttelyssä sallittu.
Mutta tämä värivirheellinen voi olla pirun hyvä ajuri, joten hankitaan narttu, joka on tumma väriltään, tehdään pennut! Joka an SALLITTU, ja jopa suositeltava ratkaisu usein.
Revi siitä ja ymmärrä luettu.
...korjaamaan tilanne,vaan koira,jonka SUKU pitää sisällään tummia koiria,sillä vastakkaisuudet eivät korvaa pentueessa virheitä,vaan koiran perimä.On aivan turha odottaa tummia ajokoiria vaikka toinen yksilö olisi kuinka tumma,jos suku takaa on valkovoittoista.sinäkin voisit lukea jalostuksesta hieman enemmän,esim. sakulehdessä olleen kirjoituksen(Juha Kares),joka ollut monen rotujärjestön julkaisussa.Siinä on paljon asioita jalostuksesta,asiallinen juttu.
Lukisin, kun en koskaan pentuja tule teettämään.
Olet sinäkin aika kokematon koirahommissa, kyllä ajokoiramiehet, varsinkin vanemmat katsoivat vain se nartun tai uroksen väriä ominaisuuksia jne..
Toki tiedän, ettei emä tai isä kloonaa itseään, usein vain tehdään näin.
Olen puuhastellut paljon indeksien parissa muussa eläinlajissa kun koirissa, tiedän tasan tarkkaan miten jalostus on laajalta materiaalia ottavaa, mutta esimerkkinä tuohon värin "ei sallittu" oli tarpeeksi yksinkertainen kokemattomalle jankkaajalle.
Hupaista huomata, että tieto ärsyttää täällä, ja kun kirjoittaa samalla nimim. se ärsyttää vielä enemmän. Tämä on hauskaa....
..ärsyttävän;)!Voin kertoa ettei sepätkääkään ärsyttänyt,korjasin vain tietämättömyyttäsi,et sinä mitenkään minua ärsyttänyt,vai ärsyynnyitkö itse,kun joku on kanssasi erimieltä?
Kehoitan sinua lukemaan sen Kareksen kirjoituksen jalostuksesta,vaikket pentuja tekisikään,sillä koiran kasvatus ja nautakarjan jalostus ovat kovin kaukana toisistaan.Ota relaen ole ärsyyntynyt,enkä halua ärsyttää,ne on muut ihmiset elämässä kun minut saa ärsyyntymään(jos nyt ylipäätään saa).Jatka kirjoittelua ihan niin kuin haluat,niin minäkin teen...
Nimimerkkiä otsikon mukaan?
Jos olet se, joka otsikoi "puhut paskaa" ymmärrän kantasi, olet tosi amatööri näissä asioissa.
On todella paljon "koiraharrastajia" jotka opettelevat termejä termien perään, lukeavat joitakin artikkeleita, ja jopa uskovat niihin.
Ei kasvattajaksi tulla kareksen sepustuksia lukien, siinä on tie paljon pidempi.
Amatööriksi leimasit itsesi jo siinä, kun et tajunnut vertausta musta narttu / vaalea uros.
Toivottavasti opit jotain näistäkin keskusteluista. Miten indeksien käyttö nautakarja-koira jalostuksessa? Kyllä periaate on sama. Laajat otannat, ei katsota vain lähisukulaisia.
Palveluskoira jalostuksta tosin sotkee se, ettei luotettavia testimenetelmiä ole vielä kehitetty, ja se ettei tiedetä, millainen hyvä koira on.
otsakkeilla,mutta sehän johtuu siitä,että et tiedä mitään ja yrität sen peittää tökkimällä muita.Sinä voit pyöriä indexiesi kanssa niin paljon kuin haluat ja pitää muita taysin toetämättöminä ja itseäsi jumalana,mutta valitettavasti kirjoituksesi on lasia ja oma osaamattomuutesi ja tyhmät juttusi ovat vailla tietopohjaa.Jos pidät Karesta ja hänen juttujaan kirjatietona,olet pahasti väärässä,sillä se perustuu kKOKEMUKSEEN ja pikäaikaiseen kokemukseen,mutta niistähän sinä ressukka et mitään tiedä,etkä varmaan tule tietämäänkään,vastaanotto kykysi on olematon....tuollaiset LUULEE tietävänsä,mutta totuus kyllä näkyy,mutta eihän sinunlaisesi julkaise mielipiteitään kuin netissä ja näyttöjä ei löydy miltään osaalueelta elämässä,vain suuri "NETTISUU"...jota auotaan kun osataan sana indexi ja se on sitten se jalostus.Voi sinua tietämätöntä raukkaa,sääliks käy!Halu olis kova osata,mutta resussit ei riitä oppimiseen,voi voi...
Ajokoirien ja saksanpaimenkoirien jalostus on ihan eri juttu jos siihen väriin katsotaan.
tuo esimerkkisi että uros jossa on vain LIIKAA valkoista risteytetään tummaan narttuun jne...
On aivan eri asia jos sinulla on valkoinen (=värivirheellinen) sakemanni, risteytätkö sen mustaan että saisit hyväksyttyä väriä? Vai kenties siniseen, kun molemmat ovat kiellettyjä värejä?
Käyttäisitkö yhtälailla kivesvikaista koiraa jos se vaan on hyvä ajuri?
Kyllä se kuitenkin niin on että jos vaiika se väri on kielletty niin se on kielletty, eikä kukaan täysijärkinen käytä sitä jalostukseen.
En viitsi noin lapselliseen kirjoitukseen kommentoida. Valitettavasti
Olipahan taas kommentti. Jaa että lapsellistako? Noh, taisi mennä taas vaihteeksi hebulta jauhot suuhun. Ei ole eka kerta. Jos joku on eri mieltä ja vieläpä oikeassa, niin silloin tämä toinen osapuoli onkin lapsellinen? Etkö voisi jo myöntää olevasi väärässä?
Jos kertoisit ensin, missä asiassa hebbu on väärässä, voidaan jatkaa keskustelua.
Lapsellista myös siinä mielessä, että jos olisin käyttänyt joka kerta eri nimimerkkiä, et olisi sinäkään voinnut vastata näihin viesteihin.
Ja missähän muussa olisi hebulla mennyt jauhot suuhun, vastaa nyt rehellisesti.
On helppoa olla oikeassa teidänlaistenne "tietäjien" kanssa.
Voin pistää kenneltietoudessa teille jokaiselle jauhot suuhun, ja vielä tulpan päälle.
..niin paljon sontaa,ettei sinne enää jauhot mahdu!
Esimerkkejä, esimerkkejä. Kirjoitelmasi on hyvä esimerkki siitä, kun kakarat yrittää olla suuria, oikein suuria,että melkein pelottaa. Voi sinuakin raukkaa.
"Itse kirjoitit, että kaikki värit on sallittuja. Ei se näyttely ole mikään mittapuu sille, mikä on sallittua (=hyväksyttyä) ja mikä ei, vaan se rotumääritelmä toivottavasti kertoo sinunkinlaisillesi "minä tiedän kaiken" -pilkunviilaajille, mikä on sallittua ja mikä ei. Jos joku väri ei ole rotumääritelmän mukaan hyväksytty, se ei ole myöskään sallittu, vaikka sitä koiraa ei ikinä näyttelyssä käyttäisi.
Koska tämän jälkeen sulle pitäis varmaan olla jo rautalankaa, kynä ja paperia mahdollisesti jotain muita havainnollistavia apuvälineitä, niin pohdipa nyt ihan rauhassa ennen kuin suuna päänä vastaat taas. Ja lue oma vastauksesi! "
Tämä siis ylhäältä tuolta, ei mitään kommenttia sinulta? Niin missä ne jauhot oli.
Ja tässä sinun kanssa näkyy kinaavan joku muukin kuin minä. Ei sullakaan rekattua nimimerkkiä ole, joten mistäpä tiedetään ettet kinaa itsesi kanssa täällä, kun kovin narsistinen tunnut olevan.
Ja olet ollut kenneltoiminnassa mukana, tiedät, että se, mikä näyttelyssä on ei sallittu, ei jalostuksessa usein paina mitään, onneksi.
Tämä sinun olisi pitänyt tajuta hebun kirjoituksesta.
Ja vertaus vaalea ajokoira musta ajokoira oli tehty niin selväksi, että olisi pitänyt tajuta mitä hebbu tarkoitta.
Sitten alkoi joku viilaamaan pilkkua "koko suvusta se katsotaan". Niin kuin en sitä tietäisi.
Asian pointti on vain se, että sinua ärsyttää sellainen, joka uskaltaa kirj. samalla nimimerkillä, ja joka sattumalta on vielä perehtynyt aika lailla kenneltoimintaan, sen useimpiin osa alueisiin.
Henkilö, joka todella tietää jotain ei koskaan nosta itseään eikä omaa osaamistaan jalustalle, koska hänellä ei ole siihen tarvetta. Päin vastoin, tällainen henkilö pystyy aina sanomaan, että "tämä on MINUN mielipiteeni". Sinulla taas on kumma käsitys siitä, että olet aina ja kaikessa oikeassa ja se jo kertoo heikosta itsetunnostasi ja pätemisen tarpeestasi.
Ymmärrä jo raukka, ettei teidänlaistenne kanssa kannata tosissaan keskustella.
Ymmärrä sekin, että gumma hebbu on niin paljon sinuakin yläpuolella, että kaikki mitä kirjoitat, on hänelle suurta hupia. Jatka vain.
Hebun mollaajat, menetimme johtoaseman luetuimmissa viesteissä. Nyyhhhh....