Tontin kauppakirjassa on kohta, jonka mukaan tulee rakentaa yli 120 m2:n asuinrakennus.
Olisin kuitenkin rakentamassa pienempää (n.86m2)taloa, mitenkä tämä onnistuisi ?
Pitääkö hakea poikkeuslupa vai riittääkö, jos rakennuslupa menee läpi ? Vai uusi kauppakirja..
Olisin kuitenkin rakentamassa pienempää (n.86m2)taloa, mitenkä tämä onnistuisi ?
Pitääkö hakea poikkeuslupa vai riittääkö, jos rakennuslupa menee läpi ? Vai uusi kauppakirja..
Vastaukset 4
Vanhimmat
entäpä jos teet taloon autotallin samaan niin sehän kasvattaa sitä pinta-alaa?
olet tontin ostanut? Kunnaltako? Jos näin on, niin saatat saada rakennuluvan 86 m^2 talolle, ja sitten kunta toteaa, että ei ole tontille rakennettu ehtojen mukaisesti ja lunastaa tontin takaisin ja saat kerätä omaisuutesi talteen ihan omalla kustannuksellasi.
minkähän takia näitä neliövaatimuksia on ?
Jokin arkkitehtuuri juttu ?
Saa nähdä joustavatko ..
Jos kerran olet sopinut, että rakennat tontille yli 120 neliön rakennuksen, niin helpointa lienee tehdä se, mihin olet nimelläsi sitoutunut.
Mutta jos se ei onnistu, niin voit tietysti pyytää sopimuksen toista osapuolta sopimaan uusiksi niin, ettei tuota kohtaa oteta huomioon. Toisella osapuolella on vapaus sopia kanssasi niin tai olla sopimatta.
Jos uutta sopimusta ei synny, etkä rakenna lupauksesi mukaan, niin jatko riippuu kauppakirjan ehdoista ja/tai oikeudenkäynnistä.
Rakennusluvan saaminen ei muuta sopimussuhdettanne mitenkään, eihän se myyjään vaikuta, mitä riippumaton rakennusvalvontaviranomainen päättää. Varsinkin kun asemakaavan mukaiselle tontille on pääsääntöisesti myönnettävä rakennuslupa, jos vaan suunnitelmat ovat lainmukaiset.