varasijalta germaaniseen filologiaan..?

Tietääkö kukaan onko aikaisempina vuosina germaaniseen filologiaan (Helsinkiin) päässyt varasijoilta?
3381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

eiköhän sinne pääse varasijoilta aika helposti, se on monille kakkosvaihtoehto kuitenkin. Lisäksi iso osa opiskelijoista lopettaa opinnot kesken, kun saavat jonkun paremman/mielenkiintoisemman opiskelupaikan.

Äänestä

jo haluat lukea saksaa, hakeutu ehdottomasti Saksaan opiskelemaan. Ei siellä käsittäkseni ole pääsykokeita. Saat paremman kielitaidon ja maantuntemuksen. Et ainakin Hesassa saa täydellistä kielitaitoa!

Äänestä

Voisit nyt vähän tulla takaisin maanpäällä ja ajatella, olisiko sinulla tulevaisuudessa töitä? hyvää palkkaa?

Sorry, todellisuus on se, että meillä ei ole töitä, jossa tarvitaan saksan kielen taitoja. Tulevaisuudessa sitten tehdään yksinkertaisia hommia, jossa palkkataso on erittäin alhainen ja jossa ei ole minkälaista korkeakoulututkinnon vaatimuksia.

Terv., jo tutkinnon suorittanut FM

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Tietääkö kukaan onko aikaisempina vuosina germaaniseen filologiaan (Helsinkiin) päässyt varasijoilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu