mistä asunto

olen muuttamassa saloon ja hankkimassa asuntoa. voisiko joku keroa millanen paikka on tupuri? siellä on paljon asuntoja myynnissä verrattuna muihin alueisiin, tämä jotenkin ihmetyttää? asuntojen hinnat siellä ovat aika ylimitoitettu? ajatellen sijaintia (iso mäki),pieni vuokra(omaa) piha-aluetta, naapurinäkyvyys joka ikkunasta, tietoliikennejärjestelmä vanhaa jo nyt.. entäs muut asuinalueet siellä?
3768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tupuri mun mielestä ihan viihtyisä ja hyvä paikka. Siitä on lyhyt matka keskustaan, mutta kuitenkin omaa rauhaa. Niin ja siihen koulun paikkeillehan rakennetaan sitä s-markettia, et kauppakin olis ihan vieressä..

Äänestä

Tupuri jakaa mielipiteet kahtia. On vannoutuneita tupurilaisia ja niitä, jotka eivät mistään hinnasta sinne muuttaisi. Faktaa: asuinalueena uudehko ja laaja; kai Salon suurin. Suurimmaksi osaksi omistusasuntoja. Asuntokauppaa Tupurissa käydään vilkkaasti, koska asukkaat suurimmaksi osaksi nuoria työssä käyviä sekä lapsiperheitä ja perheiden tarpeethan muuttuvat. Siisti ja suht rauhallinen. Koulu ja päiväkoti alueella sekä runsaasti perhepäivähoitajia. Kauppaa ei edelleenkään toistaiseksi ole. Miinuksena etäisyys keskustasta, ylihinnoitellut asunnot.

Tervetuloa Saloon

Äänestä

Riippuu vähän tarpeistasi tuo asuinpaikan valinta. Onko lapsia esim.? Tarkenna hieman, niin autetaan kyllä. Jos olet ostamassa, niin kannattaa olla tarkkana kerros- ja rivitalojen kanssa. Salossa on sama ongelma kuin Turussa; rakennettu savimaalle. Tiettynä aikakautena rakennettuihin taloihin ei ole tehty oikeanlaisia perustuksia ja talo painuu. Korjaukset aiheuttavat taloyhtiölle huomattavia lisäkustannuksia, kun joudutaan korjailemaan. Ok-taloissa tuo ei välttämättä niin haittaa. Riippuu aina tapauksesta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


salosta? kirjoitti:

olen muuttamassa saloon ja hankkimassa asuntoa. voisiko joku keroa millanen paikka on tupuri? siellä on paljon asuntoja myynnissä verrattuna muihin alueisiin, tämä jotenkin ihmetyttää? asuntojen hinnat siellä ovat aika ylimitoitettu? ajatellen sijaintia (iso mäki),pieni vuokra(omaa) piha-aluetta, naapurinäkyvyys joka ikkunasta, tietoliikennejärjestelmä vanhaa jo nyt.. entäs muut asuinalueet siellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu