Poliisien ajonopeudet ihmetyttää

Ammattiautoilija

En tiedä onko tähän kiinnittänyt huomiota muut mutta itse ajan ammatikseni autoa jossa on navigaattori ja todellinen ajonopeus gps:n kautta on aina tiedossa.
Ihmettelen lähes päivittäin näkyä että takaa lähestyy poliisin tunnuksin varustettu auto ja pyyhkii ohi kaikista hiljalleen eli siis onko heille sallittua ajaa ilman mitään sinisiä vilkkuja tai pillejä lievää ylinopeutta vai onko heidän mittaristot kalibroitu myötämielisesti.
Ei oikein arvaa ajaa perässäkään jos gps näyttää nopeudeksi esim.105 ja maija tulee vielä hiljaa ohi arviolta 10km/h kovempaa saapi vielä sakot...
Tähän olisi ihan kiva saada jokin hyvä perustelu vaikka ihan suoraan virkamieheltä jos tohtii vastailla tai kommentoikaahan muut kuljettajat.

22

2282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vuan

      ...ovat minun kokemukseni.

      Yleensä poliisiauto ajaa hitusen alle nopeusrajoituksen. Kun vakionopeussäätimellä ajaa tasan suurinta sallittua, käy aika-ajoin niin, että saa poliisiauton kiinni. Koskaan ei ole käynyt toisin päin, ettei ole poliisi ollut hälytysajossa. Joskus poliisit ovat ajaneet jopa liiankin hiljaa.

      Viiden kilometrin ylinopeudesta ei ole Vietnaminsodan päättymisen jälkeen saanut kukaan sakkoja eikä kympin ylityksestäkään niitä ole juuri tapana antaa.

      • Muutamaan otteeseen on sattunut niin, että saavutettuani useamman auton muodostaman jonon pään, joka etenee hienoista alinopeutta, jonon vetäjä on ollut poliisiauto. Myös lyhyempien "jonojen" vetureina olen nähnyt poliisiautoja. Samoin olen nähnyt sellaistakin, että jonon eka / pari ensimmäistä autoja tiruuttelevat selvää alinopeutta, niin poliisiauto ilmeisesti saavutettuaan nämä jää ajelemaan jonon jatkoksi.

        Odottanevatkohan takaatulevien provosoitumista... Mie ainakin toimisin noin jos olisin poliisi :)


    • kaipaamasi virkamies

      Poliisi saa virkatehtävien vaatiessa ajaa ylinopeutta ilman hälyjäkin.

      Siitä on aivan turhaa vikistä.

      • sentään

        sitten ajan minäkin ylinopeutta, virkatehtävissä nääs, öin ja päivin...


      • kaipaamasi virkamies
        sentään kirjoitti:

        sitten ajan minäkin ylinopeutta, virkatehtävissä nääs, öin ja päivin...

        Oikeus ajaa ylinopeutta koskee vain poliisin, tullin ja rajavartiolaitoksen virkamiehiä.

        Muut ajakoot nopeusrajoitusten mukaan.


      • ?????????????
        kaipaamasi virkamies kirjoitti:

        Oikeus ajaa ylinopeutta koskee vain poliisin, tullin ja rajavartiolaitoksen virkamiehiä.

        Muut ajakoot nopeusrajoitusten mukaan.

        pitääkö noudattaa rajoituksia?

        Poliisin suhteen asiahan on niin, että tehtävän kiirellisyyden niin edellyttäessä saa ajaa ylinopeutta, vaikkei vilkkuvaloja tai sireenejä käyttäisikään.


      • on erimies
        ????????????? kirjoitti:

        pitääkö noudattaa rajoituksia?

        Poliisin suhteen asiahan on niin, että tehtävän kiirellisyyden niin edellyttäessä saa ajaa ylinopeutta, vaikkei vilkkuvaloja tai sireenejä käyttäisikään.

        mutta ylkkää vain "isolla punasella" siniset päällä äänien kera. Ja silloinkin maltilla, vilkut ei isoa autoa tiessä kiinni pidä. Vpk:n jätkät ottaa keikan tullen asemalle siirtymisessä mahdollisen riskin omiin nimiinsä.


      • Hä?

        Jos poliisi ajaa n. 5-10km/h ylinopeutta, tuskin heillä kiire mihinkään on. Yleensä jos poliiseilla on kiire, silloin ajetaan kyllä reippaasti, yleensä reippaammin kun tuo 5-10km/h ylinopeutta.


      • ei saa

        siksi jopa ylinopeutta ajavan poliisiauton perässä samalla etäisyydellä on ihan turvallista ajella.
        Jos sakottaisivat, niin joutuisivat itse tuomiolle samasta ylinopeudesta ja eivät siis sakottele.

        Hälytysajossa ainoastaan saavat ajaa ylinopeuksia ja silloin pitää olla vilkut päällä, jotta muut voivat varoa.


      • kun saa
        ei saa kirjoitti:

        siksi jopa ylinopeutta ajavan poliisiauton perässä samalla etäisyydellä on ihan turvallista ajella.
        Jos sakottaisivat, niin joutuisivat itse tuomiolle samasta ylinopeudesta ja eivät siis sakottele.

        Hälytysajossa ainoastaan saavat ajaa ylinopeuksia ja silloin pitää olla vilkut päällä, jotta muut voivat varoa.

        Saavat ajaa ilman vikkuja ja sireeneitäkin, tehtävän luonteen niin vaatiessa.
        "Perusajatus on se, että poliisi käyttää hälytysajossa ääni- ja valomerkkejä. Poliisi voi kuitenkin virkatehtävissään ajaa ylinopeutta ilman ääni- ja valomerkkejä tehtävän niin vaatiessa."
        http://www.poliisi.fi/poliisi/discuss.nsf/vwThreads/31E4378F0F4FA727C22572C000382ECE


    • valehtelusi

      sä ajat poliisin nähtyäs varmasti mittarinopeutta kakkilasti housussa , luettelemistas elektroniikasta sulla ei ole mitään hajua

      poliisit ajaa joustavasti , ne ei saakeli NYSVÄÄ

    • Useammin

      Unohtuu poliiseilta. Ylinopeus on kyllä harvinaisempaa.

    • Ursa

      ei häiritse tippaakaan että poliisi ajelee hiljalleen ohi, se kyllä kyrsii kun ajelevat hiljaisella hyvällä tiellä edessä jotain älykästä puolentoista kilometrin alinopeutta kun itseä huvittaisi ajaa pikkuisen reippaammin. Ei tiedä, uskaltaako silloin tehdä turvallista, ts. ripeää ohitusta, jos alkavat sitten viilata pilkkua. Kilometrin pituista nopeusmittarintuijotusohitusta en ainakaan uskalla.

      Jos yleensäkin joidenkin suon ajavan vaikka nyt sitten ylinopeutta, ja toivon heidän pääsevän joustavasti ja vaivattomasti perille, niin juuri poliisien, taksien, pelastustyöntekijöiden, rekkakuskien ja muiden tien päällä työtään tekevien. Myö muut voijaan tulla kuhan keretään ja päästään. Ja vahtia toinen toisiamme. :)

      • "se kyllä kyrsii kun ajelevat hiljaisella hyvällä tiellä edessä jotain älykästä puolentoista kilometrin alinopeutta"

        Tuo selittyisi ehkä sillä, että ovat tutkaushommissa 80:n alueella ja mittailevat vastaantulijoiden nopeuksia. Jos jonoa kertyy taakse, niin poikkeavat usein vaikka pysäkille, jotta muut pääsevät ohi. Satasen alueella se partiointinopeus on yleensä ollut sen 80, mutta silloinhan ohittaminen onnistuukin helposti. Vilkkaan liikenteen aikana ajavat ehkä sitten muun liikenteen tahdissa.

        Kerrankin ajoivat edellä normaalista poikkeavalla miehityksellä (korpitie talvi-iltana ja kolme poliisiautossa). Jonoa oli heidän taakse kertynyt muutama auto ja minä tulin siihen jonon hännille helvetin lujaa. Silloin vasta huomasin jonoa vetävän poliisiautoksi, josta oli se kyltti sammutettu. Fiksusti tekivät, ajoivat levikille päästämään kiireisimmät ohi :)

        Sitten muutama omakohtainen kokemus poliisiauton ohituksesta. 70 -luvulla eräänä yönä poliisien virka-autosta lujaa ohi, josta seurauksena pysäytys ja "ajokortti ja rekisteriote", sekä "hyvää matkaa", ei muuta.

        Vähemmän kuin 10 vuotta sitten poliisiauton ohituksen jälkeen mittasivat 100:n rajoituksella keskinopeudeksi 111,8, josta kirjoittivat pienen sakon.

        Pian sen jälkeen yllytettiin kuljettajana ollut kaveri ohittamaan rajoituksen mukaista nopeutta ajanut poliisiauto lupaamalla maksaa sakot ja sen päälle vielä arvioitu sakkosumma kaverille kolminkertaisena käteen, vaikka eivät pysäyttäisikään. Ohittihan hän, mutta poliisit eivät pysäyttäneetkään, joten säästettiin se sakkoraha :D

        Sitten kerran eräässä paikassa, missä motarinopeus 120 vaihtui sataseen olin just poliisiauton rinnalla, kun ajoivat hiukan alle 120 ja poliisiauton takana aivan lähellä oli joku toinen tavallinen perheauto, niin väliin kun en viitsinyt silloin ängetä, niin päätin siirtyä sen poliisiauton etupuolelle, vaikka nopeus olikin heillä just silloin jo rajoituksen mukainen. Pysäytyshän siitä seurasi, vaikka nopeuteni oli vain 105 km/h todellista. Eipä siitä sakkoakaan tullut, vaan jotain tyhjänpäiväistä lässytystä vaan nopeusrajoituksesta (kävi kyllä mielessä, että oliskohan ollut vähän kateuttakin, koskapa autoni kuulosti kovin kiinnostavalta).

        Vielä vertailun vuoksi poliisiauton ohitus Ruotsissa 110:n alueella poliisien ajaessa sen 110 ja itse 140, jolloin lähestyessäni heitä antoivat hienosti tietä vaan.


    • dfsfsd

      saavatpahan jotain tekemistä. Varsinkin kun näet siviiiauton toimivat epäilyttävästi, niin kannattaa ilmoittaa poliisille. Esimerkiksi jos siviiliauto lähtee perään ja ajaa lähellä, niin voit hyvällä syyllä epäillä sitä rattijuopoksi ja tehdä ilmoituksen.

    • totuudenmukainen vastaus

      Kenenkäs luulet sakottavan poliisia? Kun ei ole rangaistuksen pelkoa niin ei ole mitään syytä noudattaa sääntöjä.

      Itse olen kyllä kiinnittänyt huomion takapuskureissa roikkuviin siviilipoliisiautoihin, jotka yrittävät provosoida ylinopeuksiin...

    • Ohjaamotarkkailija

      poliiseilla on sellainen turva laissa joka kiertää kaikki heihin kohdistetut syytteet lainrikkomisesta työajallaan. Ja vapaa-ajallaankin ovat suojelluksessa. Tietoja ei saa julkisesti tietoon mistään ja asuvat hajallaan ympäri piiriä. Suurinosa maaseudulla.

      Mut niiden nopeuksista... poliisi ei ole poliisi kuin silloin kun heitä on kaksi. Poislukien pyöräpoliisit. Heillä se pyörä toimii toisena poliisina :)
      "tilanne vaatii" jokakerta jos toimiansa epäillään. Ja poliisi-kolleega ei voi vahingoittaa toista moittimalla jos tämä rikkoisi jotain sääntöä. Siitä tulisi iso-ongelma. Se on jotenkin estetty. Etteivät kilpailisi keskenään.

      Eilen tuli kylällä vastaan "paikkamaalattu" 40n alueella noin arvioiden lähemmäs 100aa. Eikä ollut hälyssä. Ainakaan niin että,ulkopuoliset olisivat siitä tieneet. Tampereella eivät opeta sitä että,taajamassa lapsi kuolee poliisi-auton alle samalla tavalla kuin poliisi Bemarin alle... Ei se virkamerkki kaikelta pelasta.

      Mut muistetaan se että,"poliisi on se paska jolle,soitetaan kun on hätä". Poikkeuksia tosin löytyy...

      • sikökausiko

        vai ettei poliisi voisi toimia ollessaan yksin. Oletko ala-asteelta erotettu penikka. Lueppas nyt hieman enemmän oikeusoppia ja opi. Ei uskoisi, että vuonna 2007 tapaa näin typerän kirjoituksen. Siksi hän esiintyikin nimettömyyden suojissa. Hyi helv...


    • lakia lukenut

      Saa ajaa tehtävien vaatimalla tavalla.
      Tehtävät ovat harvoin muuta, kuin melko kiireellisiä, kiireellisiä, tai hätäkiireellisiä.
      Myös rikoslaista löytyy hätävarjelu- ja pakkotilasäädös ym., jotka antavat siihen ajamiseen valtuudet.

      JOS on majakat ja vilkut päällä, SINUN tulee antaa esteetön kulku (TLL 6 § 1 mom.).
      Silloin poliisiauto saa ajaa myös punaisia päin (varovaisuutta noudattaen).
      Myös liikennevaloissa pysähtynyt ajoneuvo, jos hälytysajossa oleva auto ei muutoin pääsisi ohittamaan. Alta pitää häipyä jo ennakkoon ja turvallisesti.

      Lukuisat tehtävät vaarantuisivat, tai on muu syy, ettei panna vilkkuja, tai sireeneitä soimaan.

      Mietippä tosioloja.

      JOS ne sinun kertomasi tapaukset olisivat ylinopeuksia oikeasti, olisi jokainen poliisi jo menettänyt ajokorttinsa ja virkansa.

      Älä viisastele, jos et tunne perusasioita. Mene autokouluun uudestaan! Hyvää kesää kaikille!

      • tottuuskomiissio

        Siviilillä ei ole koskaan velvollisuutta ajaa päin punaisia. Sellaista lakia ei olekaan.


      • voi meitä
        tottuuskomiissio kirjoitti:

        Siviilillä ei ole koskaan velvollisuutta ajaa päin punaisia. Sellaista lakia ei olekaan.

        onnettomia tunareita. Taksihommissakin oppii jotakin, sakkojen kautta.


    • laki ja laki

      olit utelias poliisien oikeudesta ajaa autoaan virkatehtävissään. Lain mukaan sitä ajetaan erti tavalla, kuin ns. siviiliautoa. Sillä on melkoisesti erivapauksia jo ilman sireeniä ja vilkkujakin. Kuten muillakin hälytysajoneuvoilla.
      Poliisiautoilla on ne suurimmat erioikeudet.
      Alistu siihen ja sallin poliisien hoitaa tehtäviään.
      Eivät poliistkaan käy häiritsemässä sinua työpaikallasi ja kysele, miksi olet tupakkatauolla jne.

      Jos katua korjataan, ne autot ajavat siellä tiellä sen muakaan, mitä työ vaatii.
      Jos talo palaa, paloauto pysähtyy, vaikka se olisi muilta siinä paikassa kiellettyä.
      Kyselehän nyt naapurin pikkupojalta. Saat saman vastauksen, mitä laki ja viranomaiset kertovat.

      Kuulunet kommariporukkaan, joka jo 1917 aloitti eripuran jakamisen ja epäluulon viljelyn OMAA poliisiamme kohtaan.
      Raukka! Missä punainen mitalisi? Et saanutkaan, eikä tullut odottamaasi vallankumoustakaan.
      Siellä kaikki vahtii ja ilmiantaa toisiaan.
      Matkusta ja pysy siellä.
      MINÄ maksan lippusi ja 3 kk:n elämäsi siellä ruusutarhassa, että pääset alkuun.
      J.k. Ehtona se, ettet palaa kertomaan kauhutarinoita, niin kuin ne isänmaansa pettäneet punikit, jotka päätyivät Stalinin ja Leninin määräyksestä teloitettaviksi ja jotka vankiloissaan rukoilivat kuoleman tuloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      102
      2346
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      120
      1923
    3. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      92
      1509
    4. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      138
      1459
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      117
      1276
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      74
      1268
    7. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      22
      1160
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      63
      1141
    9. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      1097
    10. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      38
      1042
    Aihe