kummastelen kesän aikana iholleni KASVOIHIN tulleita punaisia pieniä näppyryhmiä. Ihan hiusrajaan asti. Minulla on aika ollut hyvä iho ja nyt joudun käyttämään meikkivoidetta ulos mennessäni, kun olen kirjava kuin isoäidin räsymatto! Ensin syytin hikoilua (myös pää kutiaa), mutta ei se oikein taida osua.Varsinkin koko otsa on punakirjava ja poskien sivut.
Onko kokemusta muilla?
Olen kyllä tilannut ajan ihotautilääkärille, mutta sain vasta 14.8. Kiinnostaisi tietää, tuntuuko tutulta...?
Onko kokemusta muilla?
Olen kyllä tilannut ajan ihotautilääkärille, mutta sain vasta 14.8. Kiinnostaisi tietää, tuntuuko tutulta...?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ruuan lisäaineille..
Pakko olla "nimetön" koska en ole rekisteröitynyt ja silloin tulee automaattisesti "nimetön". - Sinun galleriatietosi tuntuvat mielenkiintoisilta ja olisi mukava kaltaisesti kanssa vaihtaa muutenkin ajatuksia...
Voisikohan ihottumani (joka muistuttaa tuhkarokkoa!) jota on VAIN kasvoissa, syy olla jokin valkoviini? Käytän myös joka päivä valkosipulipuristeita - sekin saattanee laukaista allergisen reaktion? Mutta myös lisää vastustuskykyä ( minulla on monia kroonisia lähinnä hengityselinsairauksia).
Käytän vain valkoviinejä ja laimennan nekin vedellä. Mutta aikamoisen määrän kyllä...viikossa. En juo humaltuakseni - vaan mielialan kohennukseksi. Olen itsekin alkanut ajattelemaan, josko tuo "tuhkarokko" olisi valkoviinin rikki- ym. lisäaineiden aikaansaamaa...Toisaalta: kun olin pari viikkoa ilman pisaraakaan: ihottuma vain pysyi. Jospa pitäisi jättää nuo Kyolic-valkosipulipuristeet pois? Kiitos vastauksestasi!
että ihottumasi on monen eri aineen yhdistelmä. Kehosi vaan yksinkertaisesti ei enään jaksa. Kaikista terveys asioista on tullut yksi myrkky. Tälläiset pahat ihottumat ovat kamalan hankalia parantaa jollain yksinkertaisella hoidolla.
Joten minä tälläisenä maalikkona mutten missään nimessä lääkärinä, voin vain ehdottaa että lopettaisit kaikki tähän asti ottamasi aineet ja olisit ainakin yhden koko kuukauden ilman ja katsoisit miten on mennyt? Tietysti olis hyvä saada jotain hoitavaa salvaa samalla että paranisi tämä ulkoinen ihottumakin samalla koska se on jo niin se pitäisi saada pois. Samalla kun lopetat viinin ja valkosipuliuutteen niin sisäinen toiminto paranee ja normalisoituu. Luin jostain että valkoviinissä ja punaviinissä on jotain vaarallista myrkkyä. Ensin puhuivat vain punaviinistä mutta nyt kertoivat että olisi myös valkoviinissä samaa myrkkyä.Galleria sivulla on myös osoitteeni että voit vapaasti kirjoittaa minulle suoraan.
Valitettavasti minulle taas tarjotaan "nimetön"- nikkiä, koska en ole rekisteröitynyt. Enkä aiokaan. Suurin osa kirjoittajista on eri nimimerkeillä...
Niin, olet varmaan ihan oikeassa: kehoni on JOTAIN myrkkyä täynnä! Siksi kasvoni "kukkivat" ja olen kuin tuhkarokossa! Valkoviiniä en mielestäni käytä niin paljoa, että se voisi aiheuttaa tämän, mutta VALKOsipuli kylläkin!
Pitänee nyt olla viikko käyttämättä kumpaakin - ja katsoa, miten asia etenee. - Mielelläni kirjoittaisin e-mailiisi...mutta minulla on erittäin karsea kokemus kun kerran kirjoitin vastaavaan. Olen aika varuillani nyt... Kiitos hyvistä vinkeistä!
kasvoissa! Mistä kummasta se voi johtua...?
Olisiko todella niin, että elimistö jossain vaiheessa pistää stopin päälle: nyt riitti!?
Eniten syytän mielessäni tuota valkosipulikapselia: se on hirmuvahva ja kenties elimistöni ei pidä siitä...tuo vedellä lantrattu valkoviinikin voi olla yksi syy...mutta sittenhän meitä "tuhkarokkoisia" kulkisi pivin pimein ...No, ehkäpä asia selviää, kovin montaa "kohtalotoveria" ei tuntunut olevan...
kuvaamaan tätä naamaihottumaa...Olen itekin eniten epäillyt noita vahvoja valkosipulipuristeita - koska vesivalkkaria olen käyttänyt vuosikausia - kohtuullisesti! - eikä mitään ihottumia ole ollut.
Minulla olivat posketkin toukokuussa helakanpunaiset, kun söin 2 valkosipulikapselia / pv.
Nyt olen ottanut yhden...sillä kun on immuniteettiin kuulema tutkimusten mukaan hyvä vaikutus. Minulla on kroonisia ylähengitysteiden sairauksia - joten oman immuniteetin merkitys on tärkeä.
Pakko kait on nyt lopettaa sekä valkosipulikapselit, että vesivalkoviini...sittenpähän näen, vaikuttaako se.
Kiitos osallistumisestasi!