olen pärjäillyt hyvin ilman suurempia pelkoja, mutta nyt alkaa kummastuttaa, kun rv 19 menossa, eikä liikkeitä vaan kuulu(siis tunnu). maha pömpöttää jo ihan hyvin. Onko kohtalotovereita?
liikkeistä
kummasteleva
6712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
alkoi tuntua vasta viikolla 22 jotenka ei mitään hätää:) vatsa oli jo iso mutta ei ne tuntuneet kun vasta silloin. Nyt olen viikolla 27 ja joka päivä saan iloita vauvan liikkeistä. En jäänyt siis mistään paitsi.
Minäkin olen jo rv 19 4 mutta liikeitä ei vaan tunnu.
Kiva kuulla että muilla on samaa, onkin jo ollut muutama levoton yö takana kun mietityttää niin kovin.
Kyllä te vielä ehditte tuntemaan ne liikkeet. Varsinkin jos on eka vauva niin saattaa mennä yli rv 20 se tunteminen. Itse muuten rv 19 2 pohdin asiaa ja mietin että koska ihmeessä se pieni ilmoittaa itsestään, seuraavana yönä tuli potku ;) Moni asia vaikuttaa siihen milloin tuntuu liikehdintä.
Lisään vielä että luulin että olisin jo aiemmin tuntenut jotain kun niitä jänniä kuplimisia tunsin jo viikolla 16. Onhan tuolla mahassa vaikka mitä tuntemusta mutta luulen kyllä että tiedän sitten varmasti jos se vaavi siellä potkii tai liikkuu.
Nyt ei ole tullut kertaakaan sellainen varma olo.
No, maanantaina on neuvola, toivottavasti kuunnellaan sydäntä =)
Ja kyllä, esikoista odottelen.
kyllä ne tuntuvat kun ovat tuntuakseen, ystäväni kertoi että tunsi ensimmäiset liikkeet vasta viikolla 27!
Minulla taas on parisen viikkoa potkutellut tuntuvasti, itseasiassa oli ihan pakko vastata viestiisi kun tälläkin hetkellä meillä harjoitellaan mamman muksimista. : )
Masukin on jo aikas iso.
Parin päivän päästä rakkenneuä ja sitten nähdään meidän pikkuinen taas. Minulla on pieni epäilys että olisi kuitenkin hiukka luultua isompi, vaikka la onkin jo np. ultrassa varmistettu.
Täällä ollaan raskausviikolla 22,eikä mitään tunnu,mutta rakenneultrassa vauva liikkui oikein paljon ja näin kuinka potki,vauvalla oli kaikki oikein hyvin,kätilö sanoi minulla olevan joku "lukko" vaan etten tunne. Ja olin niin huolissani ennen ultraa,kun en tuntenut liikeitä,et niitä on voinut mennä ohi huomaamatta tai kun en enään uskonut,jos jotain vatsassa tuntui,et se olisi ollut potku.
Kovasti odottelen liikkeitä :=)