Takuuajan jälkeinen pettymys.

leastweasel

Viime Tammikuussa päättyi takuuni, Olympus µ-Mini stylus S Kameraan. Miltei Välittömästi tuon jälkeen alkoivat "Luukun" Toimintahäiriöt.
Aluksi tuo itsestään aukeava luukku ei meinannut aueta käynnistettäessä, Nyttemmin se ei meinaa sulkeutua. XD
Ihan positiivisia kokemuksia siitä kamerasta on muuten, Tämä on vain jotenkin niin surkuhupaisaa! :D

4

1550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erftgujolp

      Ja terveisiksi sana "tuotevirhe". Pitää huoltaa kustannuksitta, jos virhe ilmenee oletetun käyttöiän aikana, eikä kyseessä ole käyttäjän aiheuttama vika.

    • MasaXY

      Samantapaisia vikoja on ilmaantunut ihan eri kameraani ja ainakin osasyynä oli huonossa latingissa olevat akut.
      Jollei tuo auta, niin viet vaan kameran myyjälle takaisin ja vaadit korjaamaan. Tuotevastuulaki kuluttajakaupassa velvoittaa myyjän hoitaman laitteen kuntoon kunhan laite ei ole ikivanha. Ja nimenomaan myyjän pitää hoitaa laite kuntoon - sinun ei tarvitse ruveta ottamaan yhteyttä maahantuojaan, vaikka tällaistakin jotkut myyjät esittävät (esim. Foto-Tapio Espoossa). Lisätietoja www.kuluttajavirasto.fi --> Kaupanteko.

    • Pekka J

      Hei. Suomen kuluttajasuojalaki antaa paljon pitemmän tuotevirheajan kuin firmat mainostavat, joten otapa yhteyttä myyjäliikkeeseen ja sano, että digikameran takuuaika on oltava vähintään 3-5 vuotta, ei suinkaan se myyjän tai Olympuksen ilmoittama kaksi (?) vuotta.
      Ole tiukkana ja vetoa tuotevirhelakiin - sain juuri kirjoitavan DVD-asemani korjattua takuuna ilmaiseksi Verkkokaupassa, kun vetosin lakiin -he tarjosivat vain 2 vuotta takuuaikana -mitään yleistä 2 vuoden takuuaikaa ei ole olemassa, vaan takuu on tuotekohtainen esim. jääkaapissa varmaan 10 vuotta.
      Tsemppiä .kuluttajan on vaadittava lain suomia oikeuksiaan Suomessa.
      Pekka Järvilehto
      Helsinki

      • Mika...

        ... muistaa, että takuu ei tarkoita yhtään mitään eikä sillä ole mitään tekemistä kuluttajasuojan tai virhevastuun kanssa. Takuu on valmistajan itsensä antama ja yksipuolisesti sen ehdot määrittelemä mukamasturva. Valmistajat ovat saaneet uskoteltua ihmisille, että takuu jotenkin määrittelisi heidän vastuutaan ja voivat siten takuuehtoja manipuloimalla vaikuttaa ihmisten käyttäytymisen tuotevirhevastuu kysymyksissä. Kuluttajasuoja laki on se minkä mukaan kannattaa aina toimia ja itse pyyhin takapuoleni "virallisen" näköisillä "takuulapuilla". Olisihan täysin oikeusvaltion periaatteiden vastaista, jos kiistan toinen osapuoli saisi yksipuolisesti määritellä ehdot joilla kiista sovitaan. Valmistaja/kauppias on muutenkin kohtuuttoman vahvassa asemassa oikeuden edessä vaurautensa ansiosta ja sitä varten on olemassa kuluttaja-asiamihet ja muut viranomaiset.
        Kannattaa myös uhkailla valmistajaa/myyjää kielteisellä nettijulkisuudella, joka ei oikeasti enääole niille yhdentekevä asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe