Äänen kannalta paras asennuspaikka 6,5" erillissarjalle olisi hakusessa.
Auto rajoittaa bassoelementin asennusta, joten ainoat mahdolliset paikat ovat ovi ja penkin eteen rakennettava kotelo.
Ovipahvit ovat huonot(oveen muodostuva kotelo ei olisi jykevä/tiivis), ja oviin tuskin tulisi mitään vaimennusta. Paikkana olisi oven aivan etualanurkka.
Penkkien eteen asennettaessa elementit tulisi suunnattua yläviistoon. Kotelon koko olisi reilu 3 litraa.
Kumpi parempi? Mihinkäs diskantit kannattaisi sijoittaa?
Auto rajoittaa bassoelementin asennusta, joten ainoat mahdolliset paikat ovat ovi ja penkin eteen rakennettava kotelo.
Ovipahvit ovat huonot(oveen muodostuva kotelo ei olisi jykevä/tiivis), ja oviin tuskin tulisi mitään vaimennusta. Paikkana olisi oven aivan etualanurkka.
Penkkien eteen asennettaessa elementit tulisi suunnattua yläviistoon. Kotelon koko olisi reilu 3 litraa.
Kumpi parempi? Mihinkäs diskantit kannattaisi sijoittaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noi paikathan ne yleensä on lähes ainoot mahdolliset mitkä mainitsit. Kolmas paikka voi olla myös kickpaneeli eli kuljettajan puolella kaiutin tulisi tennistossun viereen vasemmalle lattialle. Ehkä kaikkein hankalin toteuttaa mutta erittäin hyvä. Voi olla että ei kaikissa autoissa ole mahdollinen koska jää helposti jalan taakse ja sehän tappaa kaiken hyvän siitä äänestä.
Myös kotelon voi rakentaa oveen samaan tapaan kuin suunnittelit penkin eteen kolme litrasia koteloita. Tämähän ratkaisisi sen tiiveys ongelman ja myös muut oveen liittyvät huonot puolet.
Diskantit a-pilariin, kojelaudan päälle. Oaljon riippuu myös asennuksen siisteydestä että kuinka suuri painoarvo sillä on! Diskantti kun on maailman helpoin kaiutin asentaa. Ei tarvii kuin sinitarraa (ainakin alkuun) asennukseen ja lopuksi sen sitten liimata, ruuvata miten sitten haluaakin. A-pilariin ne on hankalimmat asentaa siististi mutta siellä se niiten paras paikkaa taitaa olla kun korkeuden voi valita.
Kannattaa hieman katsella kuvia netistä miten joku muu on asentanut samaan autoon kaiutimet.
Siis meinaat varmaan mid-bassot tai keskiäänet? Oven etureuna voisi olla parempi niin ei kuva tule ihan hirveän alas. Tosin jonkinlaiset kotelot voi olla helpompia valmistaa kun ei tarvitse koko ovea hajoittaa.
Oletko muuten kokeillut toimiiko ko. erkkasarjan elementit paremmin free-airina vai kotelossa?
Disset a-pilariin kojelaudan kohdalle.
Periaatteessa olisi mahdollisuus myös kick-asennukseen, mutta sinne kotelon rakentaminen olisi aivan liian työlästä, eikä olisi vaivan arvoista. Kuitenkaan mikään huippuhifi ei ole hakusessa.
No mid.bassot tai keskiäänet. Aivan sama minulle miksi niitä kutsutaan, koska itse kutsun kumminkin bassoiksi =)
Tulevat kuitenkin hoitamaan auton matalat äänet. Itse sarjaa ei vielä ole ja sen kokeileminen kotelossahan tarkoittaisi kuitenkin kotelon rakentamista. Laiskana poikana en taida.
Sarja olisi joko ALPINE SXS-1757 tai DLS B-6. Ehdotuksia?
Kiitokset jo tulleista vinkeistä.
Kaveri laitto dls b-5 sarjan. Ihan hyvin musta soi. Midi oli oveen asennettu pahviin vain kiini. Ite oisin kyllä laittanut peltiin asti kiinni, ettei alakas resonoimaa nii paljo. Disut sillä oli kojelaualla kuuntelijaa kohti suunattuna. Voittihan tuo b-6 astm testinkin viimelehessä, eli ihan ok sarja hintaisekseen.