NENÄSYÖPÄ

helena10

mulla on ollut vasemmassa sieraimessa jo useita vuosia semmonen, juttu että nenä menee tukkoon ja kun niistän tai kaivan vasenta sierainta, niin tulee tosi iso verinen ohut vähän niinkuin nahanpalanen.

Joskus nenä, siis vasemmalta puolelta vuotaa verta.

3

8564

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tupakoitko ?

      Olen sairastanut syövän ja kaikki mahdolliset jutut on tukittu ja nenässä ei ole havaittu mitään syöpään viittaavaa, muualla kyllä. Siltikin minullakin on hyvin usein toinen sierain ns. tukossa. Vaatii toimenpiteitä, niistämistä, tai joskus jopa nenän kaivamista. En yhtään ihmettele verenvuotoa, jos nenää joutuu kaivelemaan. Luulisin, että se johtuu tupakoinnista. Oma moka, kun edes olet lähtenyt tuohon touhuun mukaan.!

      Kokemukseni mukaan se ei ole syövän oire, vaan oire tai merkki vääristä elämäntavoista, ehkä tupakoinnista. Olen siis tupakoija.

      Helppo sanoa,että lopeta tupakointi. Onko se helppoa toteuttaa? Ei! En ainakaan itse ole osannut tai pystynyt sitä tekemään, vaikkakin olen varma, että se näihin nenäoireisiinkin toisi helpostusta. Jos kokeilisin, niin siinähän saataisi käydä niin, että kaikki oireet katoaisivat. :-)

      Voihan sinulla olla toisenlainenkin tilanne. Tarkoitan, että ehkä et tupakoi. Jos näin on, niin sitten olisin huolissani ja mensisin lääkäriin.

      • mutta...

        silti toinen sierain on välillä tukossa vaikkei ole nuhaa, siellä on nimittäin kuulema kysta. Ilmeisesti sille ei mitään tehdä kun ei sen kummemmin vaivaa.


    • helena10

      Joo, minä en enään tupakoi, olen nyt hieman yli neljänkymmenen ja lopetin röökinpolton noin kohta viisi vuotta sitten, maistui niin järkyttävän pahalle.
      Aloitin 15v, mutta poltin noin kymmenen tupakkaa päivässä.
      Mutta noita vasemman sieraimen nenäoireita on ollut jo pitkään.....

      Kun multa leikattiin 2003 suurentunut sylkirauhanen, niin lääkäri tutki myöskin nenän.
      Hän sanoi että siellä vasemmassa sieraimessa on
      arpikudosta.

      Jäi kuitenkin sitten selvittämättä, mikä se on!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe