Mun tietokone on hidastunut eli "hakua" saa odottaa aika kauan. Soitin alan liikkeeseen ja ne sano, että sieltä pitää poistaa "ylimääräisiä tiedostoja". Kysyin voinko tehdä sen itse ja se ukko sano, että ei se onnistu... tuokaa kone meille! Mitä tiedostoja se tarkoitti ja onko niin ettei niitä pysty ite poistamaan? Se kun tietää taas lisää rahanmenoa! Kone on vajaan vuoden vanha ja muuten täysin toimiva peli! Kertokaa jos tiedätte?!
"Kone hidastunut"
12
878
Vastaukset
- esim.
Easy Cleaner ja siivoa sillä kone jonka jälkeen eheytät kovalevyn niin alkaa toimimaan.
- Tuossa
Linkki vielä. :)
http://www.download.fi/tyopoytaohjelmat/haittaohjelmien_poisto/easycleaner.cfm- Älä koske
Dublikaatteihin tiedostoihin.
- sinne liikkeeseen,
jos tuon enempää käsitä.
- sopii
sulle kuin nakutettu jos epäilyttää omat taidot?
http://onecare.live.com/site/fi-fi/default.htm?mkt=fi-fi
valitse täyden palvelun tarkistus - xyz...
Ei sulla riitä järki koneen putsaukseen.
Varmaan sitä musiikkia varastaessasi olet saanut koneesi paskaa täyteen.- joo..
Viestistäsi päätellen sinä osaat putsata koneesi sen jälkeen kun olet käyny nussimassa sitä musaa. Opeta nyt muillekkin, miten se käy.
Tämä palsta on tietääkseni tarkoitettu asialliseen keskusteluun ja onneksi valtaosa keskusteluista on sellaisia.
Suuri kiitos niille palstalaisille, joilla riittää halua auttaa "kädettömiä".
Jos ei mene jollain jakeluun, niin pakko kysyä. Onneksi on tällainen palsta ja auttavia löytyy. - isintytto
joo.. kirjoitti:
Viestistäsi päätellen sinä osaat putsata koneesi sen jälkeen kun olet käyny nussimassa sitä musaa. Opeta nyt muillekkin, miten se käy.
Tämä palsta on tietääkseni tarkoitettu asialliseen keskusteluun ja onneksi valtaosa keskusteluista on sellaisia.
Suuri kiitos niille palstalaisille, joilla riittää halua auttaa "kädettömiä".
Jos ei mene jollain jakeluun, niin pakko kysyä. Onneksi on tällainen palsta ja auttavia löytyy.Oikein hyvä palsta lukuun ottamatta muutamia epäasiallisia kommentteja.Totta puhut kuomaseni, täältä löytyy paljon asiallista tietoa.Olen kiitollinen siitä että niin monet haluavat auttaa hädässä olevaa.Kiitos kaikille jeesanneille!
- 123fdfsdf
Tässä joutuu taas hieman olettamaan tietoja kysyjän tietokoneesta.
No oletetaan siis, että käyttöjärjestelmä on windows XP tai Vista. Yksi helpoimmista tavoista saada hieman lisää nopeutta on tyhjentää C:\windows\prefetch hakemiston sisältö.
- Seuraavaksi olisi hyvä väljentää kiintolevyä eli tyhjennä roskakori ja windowsin temppi hakemisto (C:\windows\temp) poista ohjelmat joita et käytä ja siirrä omia tiedostoja vaikkapa DVD:lle.
Hyvä apuohjelma eksyneiden tiedostojen löytämiseen on windirstat. Ohjelma näyttää värillisillä laatikoilla kuinka suuren osan yksittäinen tiedosto vie osion tilasta:
http://windirstat.info/
http://windirstat.info/wds_current_setup.exe
Palautuspisteiden teko muille asemille kuin C:lle on turhaa eli niiltä voi ottaa sen pois käytöstä. Palautus pisteille varattua tilaa kannattaa myös säätää korkeitaan noin gigatavuun. Vistassa palautuspisteiden viemää tilaa ei voi käyttöliittymän kautta säätää (vakioina vie 15%).
Englanninkieliset ohjeet Vistan palautuspisteiden viemän koon muuttamiseen:
http://www.computerperformance.co.uk/vista/vista_volume_shadow_copy.htm
- Kun kiintolevylle on sitten saatu tilaa niin seuraavaksi tulisi sen fyysinen data siirtää mahdollisimman suoraan pötköön. Toisin sanoen kiintolevy ja kaikki sen osiot tulisi eheyttää. (Paina hiiren toisella aseman kuvaketta -> ominaisuudet -> työkalut -> eheytys)
- Myös ns. swappi tiedosto (pagefile.sys) olisi silloin tällöin hyvä eheyttää. Tämä ei onnistu windowsin ollessa käynnissä vaan se tulee tehdä käynnistyksen yhteydessä. Ohjelma joka osaa tämän tehdä löytyy seuraavasta linkistä:
http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/Utilities/PageDefrag.mspx
http://download.sysinternals.com/Files/PageDefrag.zip
- Oikeaan alanurkkaan ilmestyneitä käynnistyksen yhteydessä ladattavia ohjelmia kannattaa myös karsia ja estää käynnistymästä suoraan jos jollekin ei ole käyttöä.
- Virustorjunta syö välillä myös melko ikävästi tehoja. Ajastettu koko järjestelmän skannaus on yleensä turha (reaaliaikainen avatun tiedoston skannaus kuitenkin päällä), joten sen voi kytkeä pois päältä.
- Ajurit kannattaa ehdottamasti päivittää uusimpiin jos niistä vain löytyy uudempia versioita.- zxcvbnm
c=3 kirjoitti:
Windowsin tilalle toimiva käyttöjärjestelmä.
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=majorEi kukaan halua viruksetonta ja toimivaa käyttöjärjestelmää. He haluavat Windowsin. Vaikka varastamalla.
- kannata
http://mywebpages.comcast.net/SupportCD/XPMyths.html
Täällä Lontoon murretta taitaville esimerkkejä turhista luuloista koskien äkspeen nopeuttamista.
http://www.edbott.com/weblog/archives/000024.html
"With a full Prefetch directory:
… 0:50 to login screen
… 1:08 to desktop
After emptying Prefetch directory:
… 0:58 to login screen
… 1:57 to desktop
In other words, it took me nearly a minute longer to boot after using this “speedup” tip!"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12310110Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785026Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694862Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.83306Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j152530Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071750Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.561593- 471546
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591464Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?681445