auttakaa hyvät ihmiset!

Olen syönyt pillereitä kohta vuoden ajan ja menkat on tulleet aina ajallaan ja erittäin runsaina. Nyt ne eivät ole alkaneet..liuskan viimeisen pillerin otin viime sunnuntaina ja yleensä menkat alkavat kolmen päivän sisällä viimeisen pillerin otosta. Nyt on kulunut kuusi päivää.

Eilen illalla tuli pari pisaraa ruskeahkoa vuotoa vessassa käynnin yhteydessä paperiin ja tänään on tullut myös vessassa käyntien yhteydessä ihan pari tippaa tuota samanlaista vuotoa. Yleensä kuukautiseni ovat siis erittäin runsaat joten voinko olla raskaana?

En uskalla aloittaa uutta pilleriliuskaa sillä pelkään vahingoittavani lasta jos olenkin raskaana. Raskaustestiä en siis vielä ole tehnyt. Ajattelin odottaa maanantaihin ennen kuin testaan..
4731
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaupoista saa rfsu:n halpoja testiliuskoja 2kpl:n paketeissa. Löytyy yleensä kortsujen vierestä.

Äänestä

kukaan täällä voisi auttaa? Kaikki on mahdollista. Tee nyt se testi vaan.

Äänestä
  • hyvinkin olla, että olet raskaana, mutta eihän sitä voi sanoa, jos et testiä ole tehnyt!! voi tietty olla , että menkat vaan myöhässä...

    Äänestä

  • Aapeliina kirjoitti:

    hyvinkin olla, että olet raskaana, mutta eihän sitä voi sanoa, jos et testiä ole tehnyt!! voi tietty olla , että menkat vaan myöhässä...

    Kaikki on mahdollista. Eli e-pillerit eivät ole sataprosenttisen varma ehkäisykeino, mutta oikeinkäytettynä niiden pettäminen on suht harvinaista. Täytyy kuitenkin muistaa se, että tyhjennysvuodon säännöllisyys, runsaus/niukkuus yms. voi muuttua esim. stressin, flunssan tai jonkun muun tekijän takia. Suosittelen kuitenkin raskaustestin tekemistä, ettet joudu turhaan jättämään pillereitä, jos et olekaan raskaana. Uskaltaudun jopa väittämään, ettei mahdollinen alkio kärsisi, jos jonkinaikaa e-pillereitä söisitkin tietämättä olevasi raskaana. Koska e-pillerit kuitenkin ovat lääkkeitä, joilla on suuri vaikutus kehon hormonitoimintaan ei niiden käyttöä voi aloittaa ja lopettaa miten sattuu. Eli jos nyt raskaudenpelossa jätät aloittamatta uuden liuskan suositellaan sinulle luultavasti (voi olla tapauskohtaisia eroja) 3-6:n kuukauden taukoa ehkäisypillereistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hennah kirjoitti:

Olen syönyt pillereitä kohta vuoden ajan ja menkat on tulleet aina ajallaan ja erittäin runsaina. Nyt ne eivät ole alkaneet..liuskan viimeisen pillerin otin viime sunnuntaina ja yleensä menkat alkavat kolmen päivän sisällä viimeisen pillerin otosta. Nyt on kulunut kuusi päivää.

Eilen illalla tuli pari pisaraa ruskeahkoa vuotoa vessassa käynnin yhteydessä paperiin ja tänään on tullut myös vessassa käyntien yhteydessä ihan pari tippaa tuota samanlaista vuotoa. Yleensä kuukautiseni ovat siis erittäin runsaat joten voinko olla raskaana?

En uskalla aloittaa uutta pilleriliuskaa sillä pelkään vahingoittavani lasta jos olenkin raskaana. Raskaustestiä en siis vielä ole tehnyt. Ajattelin odottaa maanantaihin ennen kuin testaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu