jostain olen lukenut että, valjaat ovat parempi vaihtoehto pennuille, jotka ovat tulevaisuudessakin pieniä .. ^^,
kumpi siis; valjaat vai kaulapanta ?
Kiitos vastanneille ! :)
kumpi siis; valjaat vai kaulapanta ?
Kiitos vastanneille ! :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ehdottomasti panta, ainakin siksi ajaksi että pentu oppii kulkemaan hihnassa ja pannassa. sen jälkeen voi toki ottaa valjaatkin käyttöön. Jos koira on mahdollisesti tuleva "näyttelytähti" tulee muistaa että valjaat voivat "syödä" koiran turkkia.
Tulisi myös muistaa ettei käytä kelatalutinta pannan kanssa. tämän ohjeen sain eläinlääkäriltä joka kertoi kuinka monia koiria kuolee vuosittain siihen, että kelataluttimen mekanismi pettää tai ote irtoaa ja koko hökötys kimpoaa koiran niskaan jonka seurauksena niskassa luita murtuu tai menee poikki.
Koiraa ei opeteta pannan avulla kulkemaan hyvin taluttimessa. Ehdottomasti valjaat. Valjaissa kulkemisen opettaa Turid Rugaas kirjassaan 'Kiskomatta paras' niin loistavasti, ettei siihen liene meillä kellään lisättävää. Hanki kirja ja harjoittele koirasi kanssa.
Tämä on näitä aiheita, joista voi käydä loputtomasti vääntöä. Molemmissa on puolensa ja riippuu koirastakin kumpi sopii paremmin.
Moni koira kokee pannan todella epämukavaksi ja varsinkin kun siihen kohdistuu vetoa, koira pyrkii ikävästä kuristavasta tunteesta eroon vetämällä lisää. Oma koirani esimerkiksi on tälläinen ja oppikin paljon helpommin kulkemaan nätisti valjaissa. Kun koiran vedon pysäyttää tukeva rinnan ympäri kulkeva ote, ei se edes yritä kiskoa lisää.
Valjaat on aina ostettava siten, että niitä sovitetaan eläinkaupassa ja ammattilainen on neuvomassa. Väärän kokoiset valjaat voivat aiheuttaa koiralle kovia kipuja ja muita vaivoja. Tämän vuoksi kasvavalle koiralle ei oikein valjaita voi hankkia, tai niiden on sitten oltava säätövaljaat. Moni ihmettelee miksi koira säntää sohvan taakse piiloon kun valjaat kaivetaan esiin.. Väärän kokoisten valjaiden aiheuttamasta kivusta se johtuu. Myös se, että valjaat "syövät" koiran turkkia johtuu juurikin siitä, että valjaat eivät istu kunnolla. Oikean kokoiset pehmustetut valjaat eivät todellakaan tuota turkkia syö.
Ja kelataluttimesta (Flexistä) sen verran, ettei sitä voi missään tilanteessa suositella käytettävän, oli koiralla sitten millainen panta tai valjaat tahansa. Flexin kanssa koira ei milloinkaan opi kulkemaan nätisti kun "hihnan" pituus vaihtelee ja vetämällä saa lisää.
makuasia. Valjaat tuntuvat nykyään olevan "muotia".
Mutta tuosta fleksistä en...! Meillä ainakin poika kulkee fleksissä nätisti ja vetämättä, ikinä ei ole mitään ogelmia ollut, päinvastoin! Kyllä ainakin meillä koira hahmottaa hyvin rajat missä voi liikkua. Enkä sanoisi että koira saa fleksistä vetämällä lisää pituutta, sillä vetohan tuntuu koiralle vasta kun fleksi on lopussa. Samanhan se on kun ulkoiluttaisi koiraa pitkässä remmissä, sillon vaan saa olla itse käärimässä sitä hihnaa.
Hieman ehkä kärjistettyä sanoa ettei sitä voi missään tilanteessa suositella, kun sen kuitenkin moni kokee toimivaksi ratkaisuksi. Meillä käydään useamman kerran viikossa juoksemassa, ja tuostakin touhusta tekee fleksi erittäin näppärää. Koiralla on hieman varaa "touhuta" tiesivussa, koska tietää minkä verran fleksi antaa periksi ja toimii sen puitteissa. Tulee käskystä sivulle ja pysyy siinä, joten minun ei tarvitse pelailla kelausmekanismin kanssa lainkaan esim. ohitustilanteissa.
Valitkoon jokainen itselleen sopivan taluttimen. Kaikille koirille fleksi ei tietenkään sovi, mutta toisille se on aivan oiva ja toimiva ratkaisu! :)
Eniten ongelmia tuon flexin kanssa taitaa usein olla omistajilla kun koirat juoksentelevat esim. lenkkipolulla miten sattuvat. Kiva siinä sitten yrittää ohittaa koiraa esim. pyörän kanssa kun omistaja ei noteeraa vastaantulevaa etkä itse voi tietää josko koira yhtäkkiä päättääkin nähdä toisella puolella jotain kivaa ja juoksee flexin ansiosta pyörän eteen... Olipa pitkä selitys. Yhteenvetona: koira pitäisi joka tapauksessa opettaa kulkemaan nätisti oli sitten flexi tai tavallinen hihna.
Ehdottomasti olen kanssasi samaa mieltä, pääasia että koira on hallinnassa. Hallinnan kanssa on kuitenkin tosiaan enemmän tekemistä omistajan, kuin hihnan valinnan kanssa... Valitettavasti tuota pyörän eteen ryntäilyä tapahtuu myös tavallisen hihnan kanssa, kokemukseni (pyöräilijänä) perusteella ihan yhtä lailla!
Meillä koira on oppinut kulkemaan kivasti reunassa, vaikka nuorempana olisi halunnut sahata puolelta toiselle. Nykyään jos koira alkaa valua keskelle, ei tarvitse huikata "reunaan" ja on taas salamana oikeassa paikassa :) Ja pyörän lähestyessä paikka on aina emännän tai isännän vierellä, ihan turvallisuus syistä.
Eipä taaskaan ole koolla merkitystä ;)
Minä sanoisin,että ihan sama,mitkä välineet on päällä,jos koiran opettaa pienestä pitäen liikkumaan kauniisti vetämättä,niinkuin pitäisi.Jos ei sitä tee,niin valjaat on mielestäni paremmat.Niissä ei kaulaosa ym.rasitu sitten samalla tavalla kuin pannassa kiskoen.Isoilla on hieman eri juttu,joten puolikuristava tai kuristava on paikallaan hallittavuuden takia useinmiten.
Mutta järkevämpi ja terveellisempi on tietenkin opettaa olemaan vetämättä ;)
Meillä on vajaa 6 kg Bichon, jonka ensiksi opetin pantaan ja tavalliseen hihnaan. Pennun kasvaessa hommattiin valjaat (koira oli mukana eläinkaupassa, että saatiin oikea ja sopiva koko). Samasta paikasta ostettiin myös 5 m fleksi.
Koiran oppiessa ensiksi pantaan ja hihnaan ei valjaiden ja fleksin käytössä ole ollut ongelmia. Koira ei vedä ja kulkee nätistä edessä tai vieressä lenkillä.
Fleksi antaa liikkuma ja nuuskuttelu vapauden sinne pidemmälle pusikkoon, jonne ei itse tarvitse mennä. Muutenkin tuntuu valjaat olevan "koira ystävällisemmät" ja meidän koira selvästi viihtyy paremmin valjaissa, kun ei kurista kurkkua.
Nämä on näitä mielipide ja koira kohtaisia juttuja, mutta kannattaa varmaankin kuulostella ja katsoa miten oma koirasi sopeutuu pantaan tai valjaisiin.