Leikkasin nurmikkoa, stiga, brig-stratton kone, (varmaan väärin kirjoitettu), niin sellaisen vartin ajon jälkeen sain iilin putsata töhnät leikkurista. Kippasin sen ensin tankin puolelta kyljelleen, kuten muistaakseni ohjekirjassa neuvotaan???!! No, tuli bensaa korkista, joten käänsin sen toistapäin. 5 minuuttia oli näin. Sen jälkeen kokeilin käynnistää, oli naru jumissa. Kauan sain pyöritellä terästä, että sain narusta käynnistettyä. Hirveätä savutusta noin sata metriä, öljyn hajuista.
Joten, mitähän tapahtui, miksi öljyt valuivat sylinteriin? Pitäiskö nyt tehdä jotain, esim. katsoa tikusta öljymäärä?
Vai sattuiko vakavampaa?
Joten, mitähän tapahtui, miksi öljyt valuivat sylinteriin? Pitäiskö nyt tehdä jotain, esim. katsoa tikusta öljymäärä?
Vai sattuiko vakavampaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katso ainakin ettei ole liikaa öljyä. Jos öljyä on liikaa niin jostain se työntää sitä ylimääräistä pois. Puhdista kone ja laita sopiva määrä öljyä niin jospa se alkaisi pelittää. Ja konetta ei saa koskaan kallistaa liikaa.
Taisi valua venttilivarsien välistä jonkin verran öljyä sylinterin puolelle.Ei haittaa menoa,tarkista vain öljynkorkeus
Öljyä pääsee huohottimen kautta kaasutimeen ja sieltä männän päälle myöskin ilmanputsari on kylpenyt öljyssä. Konetta kun kippaa kannattaa laitta muovipussi tankin korkin alle ennen kippaamista jottei bensat valu ulos tai nostaa konetta niin että tulppa on ylöspäin.
Että ei sen vakavampaa. Pitää tuo ilmanputsari ja öljyt katsoa. Kiitoksia vastauksista!