Kumpi ensin?

vai väliäkö hällä?

Jos laajakaistayhteys on päällää ja käynnistän koneeni, niin ehtiikö koneeseen tulla pöpöjä käynnistysvaiheessa, kun virussuoja ja palomuuri ohjelmat on niitä viimesiä juttuja jotka käynnistyy. Vai olisko parempi avata verkkoyhteys vasta kun kone on ns. ajantasalla?

4

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uishdfsiduhfiu

      mistä tiedät että palomuuri käynnistyy vasta lopuksi? eiköhän useimmat muurit kuitenkin asenna ajurin koneeseen joka käynnistyy käytännössä samaan aikaan kuin windows latautuu. jos tarkoitat että se valvontaohjelma tms ilmestyy vasta lopuksi, niin se ei tarkoita etteikö itse muuri olisi jo päällä.

    • on sillä väliä

      No, minä kokeilin tuota asiaa niin, että asensin
      winukan ilman SP2:sta nettiyhteyden ollessa päällä.
      Örkkejä tuli heti useampia koneelle muutamassa
      minuutissa.

      Sitten kokeilin asennusta winukalla jossa oli
      SP2:nen integroituna ja taas nettiyhteyden ollessa
      päällä. Ei mitään ongelmia.

    • muuri,

      joka käynnistyy palveluna, esim. Look'n'Stop, auttaa asiaan.

      • käynnistyvä

        palomuuri ole jo auttamatta myöhässä.
        Palomuurin ja virustorjunnan pitää olla käynnistyksessä ja siinäkin aivan alkupäässä. Tietäisikö joku saisiko käynnistysjärjestystä säädettyä niin, että verkkoyhteys tulisi näistä viimeisenä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe