elikkäs nyt ois menossa 9 1
kuukausi siis enemmän mitä luulin.siis yhdet menkat tuli välissä.vähäistä vuotoa kylläkin mutta luulin niitä menkoiks kun testi näytti negaa mutta nyt siis laskettu aika vaihtui helmikuun 22 päivä.
oireita ei oo muutaku rinnat kipeenä.ei onneks pahoinvointia vielä.
siivonnutkin olen urakalla.
mites muilla oireita ja miten on mennyt?lasketut ajat muilla,onko muita helmikuisia
kuukausi siis enemmän mitä luulin.siis yhdet menkat tuli välissä.vähäistä vuotoa kylläkin mutta luulin niitä menkoiks kun testi näytti negaa mutta nyt siis laskettu aika vaihtui helmikuun 22 päivä.
oireita ei oo muutaku rinnat kipeenä.ei onneks pahoinvointia vielä.
siivonnutkin olen urakalla.
mites muilla oireita ja miten on mennyt?lasketut ajat muilla,onko muita helmikuisia
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi!
Elikkäs mulla tänään 12 0 eli ihan helmikuun alkuun menee! Oireita on kyllä, rinnat paisuneet ihan tajuttomasti (hyvähyvä!) ja kyllä massukin on jo pullollaan.Rinnat ovat myös kipeet, aluksi kivisti koko tissejä, nyt vaan nännejä.Raskausarpien ehkäisy pitäisi aloittaa ihan tosissaan ilmeisesti :D
Huonoa oloa ja heikotusta on kanssa ollut, sekä törkeää väsymystä, nukkuminen ja ylipäätänsä löhöily on auttanut.
Myös huimausta on ollut reippaasti johtuen matalasta verenpaineesta, nyt yritän sitä suolaisella pizzalla ja salmiakilla nostaa ;)
Ja ekaa syntyväksi odottelen, alla yksi km.
Moi!
Mulla tänään viikkoja tasan 10 ja laskettu aika 16.2.2008. Neuvolassa olen kerran jo käynyt ja ensi viikolla lääkäriin. 8.8 vasta ultra, ei millään jaksaisi odotella sinne... Nyt on olo vähän jo parantumaan päin, kun muistaa vaan syödä säänöllisesti ja tarpeeksi vähän kerrallaan. Rinnat oli kipeämmätkin, mutta nyt välillä arat ja vähän kasvaneet. Iltaisin tuntuu, että mahaa jo näkyy, mut taitaa olla lähinnä turvotusta. Ekaa kanssa odotellaa ja takana yksi km vuodelta 2006.
Täällä myös yksi helmikuun odottaja. Nyt menossa rv 10 3. Esikoinen tulossa siis meille. Pahoinvointi on ihan järkyttävää, aamut menee oksentaessa ja koko päivän etova olo. Ja väsymys siihen päälle. Saikkuakin joutunut jo ottaan kun ei kerta kaikkiaan ole pysynyt enää pystyssä. Mites muiden olot? La meillä oli siis 13.2.2008 ja olishan se ihana saada oma ystävänpäivävauva kotiin..
Moi, elikkäs LA 2.2.2008 ja esikoista odottelen. Hajut on helpottanu, mut oksentelu on lisääntyny viimesen kolmen viikon aikana. Väsymys on helpottanu ja enää ei ees meinaa saada unta. Vatsa on turvoksis mut ei mistään vauvamasust oo tietookaan:( Huomen ois ultra, jonka jälkee uskaltaa varmaan jo toivoa et kaikki menis hyvin?!
Hyvää odotusta teille kaikille! (vaik varmaan tää 9kk tuntuu pitkältä..)
mulla kans 9 ja risat menossa.. helmikuun 21.päivä on laskettu aika.. hienolta tuntuu.. motivaatio töihin menosta on nollassa mut se on varmaan melko normaalia. mut pahoinvoinnit lähteny ihan täysin. aivan mahtava olo.. ultaääntä odotellessa:)
hyviä odotushetkiä kaikille:)
rulee keskiviikkona 9 viikkoa.
vatsa tuntuu turvonneelta ja pahoinvointi on ihan kamalaa mut ei auta valittaa eikä kannata. Pääkipuja ollut ja rinnat erittäin arat ja turvonnut. viikolla 5 tuli vähän verta hetken ajan ja pari päivää ruskeaa tuhrua. neuvolan täti sano et jos menee kesken niin sitä ei tule vain hetken ajan ja oireet yleensä loppuu siihen mut mulla ei.
Ultraa odotellaan :)
Mun laskettu aika on 1.2.08.Tänään on sikiöseulonta sairaalassa.Äitiys neuvolassa sanottiin että vauvan mitat ei täsmää viikkoihin,että ehkä voi tulla viikko lisää ikää vauvalle.Tää on mun neljäs raskaus mikä näyttää menevän loppuun asti.Eka raskaus tuli yllätyksenä kun ns.menkka vuotoa tuli melkein säännöllisesti ja vasta viidennellä kuulla sain tietää olevani raskaana kun menin kipujen takia lääkäriin!Onnea odottajille!