Maito ja vehnä

tumpelo

Olen raskaana kuudennella kuulla ja kaikki oireet alkoivat raskautumisen jälkeen. Eli siis ikinä ennen ei ole mitään tällaista ollut.

Maitotuotteista (lukuun ottamatta juustoa) tulee aivan hirvittävä olo, lähinnä maha turpoaa ja olo on tönkkö ja sietämätön. Aivan kamalaa sellaiselle ihmiselle, joka rakastaa jäätelöä :) Laktoositonta jäätelöä miehen kanssa kokeiltiin, se ei aiheuttanut lähellekään niin pahoja oireita. Eli jostakin syystä raskaus näköjään vaikuttaa laktoosinsietokykyyn? Onko mitään käsitystä poistuuko vaiva jakautumisen jälkeen?

Todella pieninä määrinä pystyn maitotuotteita syömään, mutta tietysti niitä alkaa kammota. Vauvaan ei vaikuta, syön kalsiumtabletteja päivittäin. Harmittaa vaan niin se jäätelö :)

Toinen, ja selvästi pahempi, ongelma on vehnätuotteet: vaalea leipä, pasta, spagetti ja tällaiset. Aiheuttavat samat oireet kuin tuo laktoosi. Myös peruna aiheuttaa niitä jossakin määrin. Tummaa leipää pystyn syömään sekä tuorepastaa. Mistäköhän mahtaa johtua ja poistuuko tämäkin vaiva raskauden loputtua? Pullia ja leivoksia en kaipaa, kun en niitä muutenkaan syö, mutta tekee pahaa luopua spagetista ja pizzasta (ja siitä vaaleasta leivästä, kun sitä himoitsen).

2

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Tiesitkö että:"
    • oli samat

      jutut ruokien kanssa, kun odotin ja olin töissä kosteusvaurioituneessa työpaikassa. Omat ruokaoireet helpottivat raskauden jälkeen, kun olin ollut poissa työmaaltani puoli vuotta. Pystyin taas syömään mitä tahansa. Syntynyt lapseni oli erittäin vaikeasti allerginen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4358
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3120
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2428
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2343
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      1985
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe