Ostin Robin Hoodista 31,43 €:lla Marchand-radio-ohjattavan moottoriliidokin. Kaksi kanavaa ja kaksi moottoria, joilla tapahtuu myös ohjaus. Kärkiväli 107 cm.
http://www.marchand.dk/F360 Aeroplane.html
Pakkaukseen kuului myös akku ja laturi sekä varapotkureita. Kokeilin ensin liian tuulisella säällä ja liian pienellä alueella ja tuloksena oli törmäyksiä puihin ja syöksyminen maahan.
Tyynellä säällä koneen saikin helposti taivaalle ja ohjaaminen alkoi sujumaan. Yhden kerran löysäsin väärään aikaan kaasua ja kone tuli alas. Mutta pian alkoi kone pysymään ilmassa ja lensi sinne minne pitikin. Myös laskut sujuivat helposti ja siististi heinikkoon. Kone lisäksi liitää yllättävän hyvin ja akun hyytyessä on aikaa palata kentälle. Lentoaikaa luvataan n. 20 min.
Aika hyvin tällaiset lelut kestävät; pikkuhalkeamat ja kolhut saa teipillä korjattua ja taas mennään. Ja kolmellakympillähän saa täysin uuden kaupasta.
Halpa on harrastus.
31 €:n RC-lennokki
8
1641
Vastaukset
- markustaja
ohjaus noissa vehkeissä on niin alkeellinen että lennättämiseen tarvitsee paljon aukeaa tilaa.
muuten kyllä kuten sanoit, näppäriä "leluja"- omistaja..
mutta tilaa on syytä olla riittävästi, ettei koko ajan tarvitse ohjata hiki otsalla... tai poimia konetta puun latvasta... riippuu vähä tuulen suunnasta ja siitä kumpaan suuntaan käännytään.
- ohjaismista
olisi helpompi/tarkempi ohjata jos olisi portaaton ohjaus niin kuin "oikeissa" liidokeissa. Mutta kyllä tuolla pärjää. Moottorissa on kaksi nopeutta eli ei tarvitse aina vinguttaa täysillä.
- potentiaalinen_ostaja
missä kaupungissa ko. kauppa löytyy? hinta vaikuttaa olevan edullinen...
- Kyllä löytyy
Liikkeitä on eripuolella Suomea. Royal Toys on Hyvinkäällä ja siellä on myös muista RC-vehkeitä sekä Tamiyan tuotteita.
- ooooooosssttaaja (kai)
paljonois netto????????
olen harkinnut tollaista rc lennokkia mutta raha ei riitä niihin huippuihin =)
voisin ostaa kerro netto! Oisko mitään 100 € konetta joka ois sähkö ja ei liidokki ja kärkiväli min. 100 cm ja ei mikään lelu mieluusti 4 kanavainen ja ei mikään pienestä tuulesta ottava.
linkkejä- 212
Noilla vaatimuksilla täytyy kyllä vähän enemmän sijoittaa harrastukseen. Katso vaikka Vertical Hobbysta ylätasolla olevia trainereita. Sieltä rtf paketteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait152950- 392547
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381413- 841340
- 631221
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124873- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58606