Olen auton vaihto aikeissa.Auton täytyy tottakai olla dieslmoottorilla varustettu.Avensis kiinnostaa kovasti hyvien ominaisuuksiensa tähden mutta!!Mikä ihme siinä on että dieselmoottorista avea ei saa automaattivaihteisena?Siihen tyssäsi minun toyotan osto.Valitettavasti.
Koskahan mahtaa saada?
Turbodiisseli
253859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Olisiko kolmisen vuotta kun pitivät asiakasillan, jossa kertoivat että vuoden päästä kun tulee tehodieselit, niin tulee myöskin automaatti. No, kaikki tiedämme miten siinä kävi.
Aika ajoin on esitetty tekosyytä, että ei ole saatu tarpeeksi kestävää automaattia kehitettyä.
No senkin tiedämme, että se on potaskaa. Käytännössä kaikki eurooppalaiset plus uusimpana korealaiset tarjoavat tämän vaihtoehdon, mutta japanilaiset eivät (jos nyt ei oteta mukaan Qashqaita). Toyotan osaomistuksessa on yksi maailman suurimmista automaattivaihteiston valmistajista, Aisin. Eli ei ole kyse siitä etteikö löytyisi sopivaa, vaan kyse on rahasta. Toyota ei tarjoa mitään sellaista, joka ei simona myy, näkee se jo aika hyvin Suomenkin mallivalikoimasta. Eli itse en usko dieselautomaatin tuloon ennenkuin sen omin silmin näen.
Ps. saahan uuteen Corollaan melkein automaattivaihteiston pikkudieseliin...
Kyllä on aika erikoinen asia.Nythän kumminkin jo ollaan 2000-luvulla.Ei pitäisi olla mikään tekninen ongelma.Aika kummallista politiikkaa toyotalta.Ei voi kuin ihmetellä.
Siis kyse on vain rahasta?Ei sen kummemmasta.Täytyy siinä jotain muutakin olla.Mutta mitä?
niinkuin Ladan kanssakin.
Eli miksi Ladaa ei saanut automaattina?
No kun Suomen tieliikennelaki ei anna vetää henkilöauton perässä niin isoa kärryä mihin se mahtuisi!
Ne ei saa sitä kestämään (kai) sama ongelma uuden Audi A5:den kanssa, ei kestä.
niitä laatikoita muillekin dieseleihin (Aisin)
Lisäksi mm. Landcruisereita ym. on automaatteina, joten kyllä kai laatikon kestämään saa.
Nämä diesel / automaattimarkkinat on tojolla vaan olleet niin pienet näihin päiviin asti.
..ja vedä lippis korville, sitten vaan kulmagrillille kavereitten kanssa ja grundikista volumet kaakkoon, siinä on teinisuosikkiin TURBOA tarpeeksi
Seuraavaab avensikseen tulis se automaatti, ensi vuoden lopulla tulee myyntiin.... saas nähdä, sen piti jo tulla e-carinaan..
Loppuvuonna julkistetaan uudet C5, Laguna ja Accord. Ainakin kahteen ekaan tulee diesel-automaatti ja veikkaan, että Hondakin voisi sellaisen tuoda.
Lagunaan tulee ainakin uusi 150hp 6v automaatti joita voi kokeilla ajo nyt Nissan QashQaissa.
En ole oikein vakuuttunut, että nuo robotivaihteistot toimii jyrkässä mäessä hyvin hitaasti ajettaessa. Polttavat kytkimen loppuun hyvin nopeasti joten oikea automaatti taitaa edelleen olla se ainoa oikea.
VW:n DSG toimii siinä mielessä paremmpin, että kytkimet on öljykylvyssä ja saavat sitäkautta jäähdytystä.
Toyotalla ollaan nyt hyysäämässä päästönormien kanssa ja aikovat mennä vaikka väkisin 140g alle joten jättänevät perinteiset automaatit kokonaan pois Euroopassa. Moni muu merkki taas ei tule tekemään tuota noin yksioikoisesti koska heillä on kehittyneempää moottoritekniikkaa.
Esmes jo tänä päivänä VW:n 1.4TSI DSG tarjoaa paremman suorituskyvyn ja rutkasti pienemmän kulutuksen kuin Avensiksen 2.4 5v perinteinen automaatti. 1.4 TSI konetta saa jo 170hp versiona Touran tila-autoon ja Golffiin.
Täyttä päätä väännetään laakkosella välirahaa kohdalleen.Jos päästään yhteisymmärrykseen, niin sitten pistetään tilaukseen kaksilitrainen farkkupassatti turbodiesel moottorilla ja automaattivaihteistolla.Eipä tuo volkkarikaan pahalta vaikuta ollenkaan.
No jos 46ke ei ole paha, niin onhan se hyvä auto. Hinta kyllä on minusta aikas kova kun tuon päälle pitäisi vielä laittaa valot, himmenevä taustapeili , takaosan verkko ja taittuvat ulkopeilit.
170hp ja 140hp hintaero vain 1000e Suomessa mikä myyjän mukaan johtuu siitä, että 140hp malli vetää keskieuroopassa niin hyvin, etteivät onnistunees saamaan siihen niin hyvää sopparia kuin 170hp malliin. Myyvät käytännössä vain 170HP mallia.
140hp malli lienee hankala myydä jatkossa kun kaikki muut on 170hp malleja.
170hp DSG kyllä liikkuu kuin eläin verrattuna 2.4L bensa Aveen mutta tulee paljon kalliimmaksai vaikka huomioi kuinka polttoaineen kulutuksen.
Tuollainen 170hp malli piti tilailla mutta järki voitti tai saapas nyt nähdä :-)
että ne Passatin valot jää heikoiksi vielä sen jumalattoman lisähinnan jälkeenkin. Ei hyvä.
tuo politiikka tuntuu, mutta kai se niin on että kahdestakymmenestä myydystä autosta yksi on diesel ja se joka sen ottaisi automaatilla on vielä harvemmassa...
Kyllä automaatti mukava on ajaa... itsellä alla Avensis Wagon 2.0 Aut. ja vanhemmat kaasuttavat Yaris Verso 1.3 Aut.
Ei siinä mitään outoa ole jos autonostaja haluaa automaattivaihteisen dieselauton.Ei autonostaja kysele kauppoja tehdessään kuinka paljon niitä myydään.Valitsee vaan itselleen sopivan auton.Silloin kun tulee paljon kilometrejä niin diisseli on ehdottomasti edullisin vaihtoehto.Automaattivaihteisto tuo taas sitä käyttömukavuutta.Itselläni tulee kilometrejä vuodessa n.50000-60000 eikä mielessäni ole käynytkään että hommaisin bensiinikäyttöisen auton.
Kyllä Passatin vakioajovalot kestää mutu-vertailun Aven vakiovalojen kanssa. Kertokoot mittaukset mitä tahansa! Havaittavaa eroa käytännössä ei ole.
Koeajollahan se sitten selviää, kumpi miellyttää muuten enempi. Minua miellytti Passat enemmän, mutta makujahan on monia.
Varsinkin volkkari-lasien läpi katsottuna, tarpeeksi vahvoilla kertoimilla ovat paremmatkin. Mittaukset kertoo aika aukottomasti että Passatin valot on surkeat, mutta silti on volkkaristin pakko vääntää mustaa valkoiseksi. Musta siis tässä tapauksessa Passatin edessä ja valkoinen Avensiksen.
Reilu vuoden määstä tulee toyotalle tomaatti dieselin yhteyteen uuden avensiksen ilmestyessä myyntiin!
Syy miksi ei ole aiemmin tullut on raha ja kestävyys, eli kaikki avensikset olisi aiemmin pitänyt myydä ko. laatikolla että olisi kehitys kannattanut! Tojo on kuitenkin pirun tarkka laadusta ja ei halua keskeneräistä tuoda markkinoille... Lantikoissa ja hiacessa on tomaatti dieselin yhteydessä, MUTTA kone on pitkittäin joten tilaa on tehdä kestävä laatikko! KUKAAN valmistaja ei ole pystynyt kehittämään poikittain olevaan tehokkaaseen dieselkoneeseen kestävää laatikkoa! Esim. volvon laatikko kestää max. 200tkm joka ei tojolle riitä, pitää kestää auton eliniän remppaamatta. Jännä nähdä millainen uusi loota tulee olemaan...
ikkunasta ulos, näen Volvon, jossa automaattiloota on kestänyt 400 000 km remontitta :)
Reilu vuosihan voi tarkoittaa vaikka 10-20 vuotta.Mutta jos tulevaan avensiksen jonka pitäisi ilmestyä 2008 syksyllä saa turbodieselmoottorin yhteydessä automaattivaihteiston niin kyseinen ajoneuvo alkoi todella kiinnostamaan.Toivotaan parasta.Vielä lopuksi Volvosta.Eikös Volvo juuri käytä tätä japanilaista automaattilaatikkoa?Kyllä on vielä kovasti kehittämistä jos kestää vain 200tkm.
tekee nykyisin auton elinkaaren 7 vuotiaaksi. Miten paljon sitten kerkeää 7:mässä vuodessa ajaa.
Kaveri on vaihtoautoliikkeessä töissä ja sanoi että he tarjoaa volvoista ja vw automaattidiisseleistä aina niin vähän, että ei jää auto heille. Passatit ja S80 on olleet järjestäen automaattivikaisia ( /- 200tkm). Remontit olleet 2000€-4000€ tai jopa enemmänkin.
Uskon että Toyota on ainoana huomioinut tuon ongelman, ja yrittää kehittää ratkaisua. Voisi kuvitella, että esim. tuohon D-CAT 177/400 esim. ei ole kovin helppo tehdä kestävää laatikkoa...
Kaikki ketkä vastustavat, voivat seurata tutkimuksia autojen luotettavuudesta. Voi huomata kuinka hyvin esim. Renault laguna tai uudet volvot ovat pärjänneet.... =)
(Ps. Myönnän että omissa laseissani on linssit päällekäin, ristissä =D )
Että tuo tojon "ehkä joskus tuleva" dieselautomaatti olisi sitten jotenkin erilainen kuin kaikki muut, ts. se olisi jotenkin erityisen kestävä ?
Kyllä se joutuu tyytymään ihan samankaltaisiin ratkaisuihin kuin muutkin, jos meinaa että se laatikon hinta pysyy jotenkin kohtuullisena.
Eipä tarvinnut tällä(kään) vaihtokierroksella tojo-liikkeessä käydä, kun eilen napsautin kaupat uudesta diesel-automaatista. Ei tarvitse arpoa että tuleeko se kenties vuoden vai kymmenen päästä..
Mutta odotelkaahan poijaat ihan rauhassa, jospa se vielä joskus tulee...
Minä ajelen jo loppuvuodesta ihan hämmentämättä.
Ei tuo automaattilaatikon yhdistäminen tehokkaaseen vääntävään dieseliin näytä olevan mikään ongelma muille automerkeille kuin Toyotalle.Amerikkalaiset autonvalmistajat ovat käyttäneet tuota ratkaisua jo yli 50 vuotta.
Ei taida monestakaan amerikkalaisesta HENKILÖAUTOSTA dieselautomaattia näkyä. Ns. raskaammalla osastolla kyllä on ollut jo iät ja ajat. Ehkä niihin on ollut hieman paremmin tilaa kehittää toimiva laatikko.
Mutta nykytekniikalla ei luulisi enää olevan ongelma.
nyt siitä, että ko. autot ovat enimmäkseen Saksasta uitettuja "valioyksilöitä". Ja hyvityspolitiikkahan tunnetaan.
Vaatii todellista selvänäkötaitoa osata yhdistää luotettavuustilastot dieseleiden automaattivikoihin. Vai onko jossain olemassa yksilöityä tietoa asiasta?
Vaihdoin taksikäytössä olevan avensiksen uuteen mondeoon.Kyllä on taas yhtä juhlaa kun ei tarvitse kepitellä ja polkea kytkintä.Tämä uusi voortti tuntuu tosi hyvältä on hiljaisempikin sisälle kuin avensis.