Aloin syömään pillereitä 16-vuotiaana, koska minulla oli niin kovat kuukautiskivut. Nyt sitten 8 vuotta myöhemmin päätin lopettaa pillerit yms hormonaaliset ehkäisykeinot, koska huomasin etteivät ne vain sovi minulle. (kaks eri pillerimerkkiä, rengas, laastari kokeiltu) Ja kas kummaa. Kaikki kuukautiskivut katosivat..
Eli minulla on nyt ensimmäiset kuukautiset lopetuksen jälkeen. Onko tämä vain väliaikainen outo oire vai onko muilla jäänyt pysyväksi? Aikaisemmin kun käytin ehkäisyä niin kivut olivat kovat. Ei niin kovat kuin aiemmin, mutta kovat kuitenkin. Nyt ei edes nipistele tms. Ei turvota eikä mitään. Vähäsen oli pipo kireällä vkolla, muuten kaikki ok..
Pillereiden myötä tuli kamala turvotus ja paino nousi jne. Nyt paino näytti vähäsen tipahtaneen ja mieliala on parantunut. Masennus yms kadonnut.
Voiko olla näin onnellista?
Eli minulla on nyt ensimmäiset kuukautiset lopetuksen jälkeen. Onko tämä vain väliaikainen outo oire vai onko muilla jäänyt pysyväksi? Aikaisemmin kun käytin ehkäisyä niin kivut olivat kovat. Ei niin kovat kuin aiemmin, mutta kovat kuitenkin. Nyt ei edes nipistele tms. Ei turvota eikä mitään. Vähäsen oli pipo kireällä vkolla, muuten kaikki ok..
Pillereiden myötä tuli kamala turvotus ja paino nousi jne. Nyt paino näytti vähäsen tipahtaneen ja mieliala on parantunut. Masennus yms kadonnut.
Voiko olla näin onnellista?
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Eli minulla on nyt ensimmäiset kuukautiset lopetuksen jälkeen. Onko tämä vain väliaikainen outo oire vai onko muilla jäänyt pysyväksi? Aikaisemmin kun käytin ehkäisyä niin kivut olivat kovat. Ei niin kovat kuin aiemmin, mutta kovat kuitenkin. Nyt ei edes nipistele tms. Ei turvota eikä mitään. Vähäsen oli pipo kireällä vkolla, muuten kaikki ok.. "
Voi olla vain väliaikaista, tai sitten ei. Ei voi tietää. Aika usein kuulee, että pillereiden jälkeen ekat menkat tulevat normaalisti 28 päivän päästä, mutta sitten ne menevätkin totaalisen sekaisin. Samaa voinee soveltaa kipuihin ja muuhun, hormonaalista alkuperäähän ne kaikki ovat. Tosin yhtä hyvin tuo voi jäädä pysyväksi.
Lopetin pillerit 10 vuoden käytön jälkeen n.9kk sitten ja ensimmäisen puolen vuoden aikana menkat tulivat suht säännöllisesti mutta ilman kipuja. Toisin nykyään viimeiset kolmet menkat ovat olleet todella kivuliaat (2 paketillista 400 mg Buranaa kuukautisten aikana, että pääsee edes ylös sängystä), säännölliset tosin koko ajan. Johtuukohan siitä että oma hormoonitoiminta on vasta nyt kunnolla käynnistynyt? Luulisin niin.