Pari kysymystä!

Sissi.

Onko Bubapestin eläintarha minkälainen?

Ja voiko sinne formula radalle viedä oman repun ja tietysti juomatkin?

11

1416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri käynyt

      Eläintarha on todella kiva ja suuri, osa oli ainakin juhannuksena remontissa, mutta kirahvit ja norsut ainakin oli. Lisäksi krokotiilrja, kissaeläimiä, sarvikuono, jääkarhut, pingviinit, virtahevot sun muut, eli paljon laajempi kuin Korkeasaari. Tuosta formulahoomasta en tiedä.

      • kysyn taas

        Onkos sinne keskustasta pitkä matka ja muistatko vielä lippujen hintoja sinne?

        Kiitos vastauksista.


      • löytyy
        kysyn taas kirjoitti:

        Onkos sinne keskustasta pitkä matka ja muistatko vielä lippujen hintoja sinne?

        Kiitos vastauksista.

        jos vaan viitsi etsiä, ei ole kovin vaikeaa =)
        Hainpa kuitenkin sinulle valmiiksi sivun osoitteen ja sielläpä oikeastaan kaikki tarvittava tieto mitä tuossa kyselit (gorilloista en mee vannoon, ku en itse tuolla eläintarhassa käynyt) ja nyt harmittaa se.
        http://www.zoobudapest.com/en/index.php

        oli ne kulkuneuvovinkit ja hinnat tuossa =) jos vaan englanti sen verran sujuu..


      • vielä lisää
        kysyn taas kirjoitti:

        Onkos sinne keskustasta pitkä matka ja muistatko vielä lippujen hintoja sinne?

        Kiitos vastauksista.

        Aika pitkä matka on keskusta jos kävellen ajattelitte mennä, varmaankin lähemmäs kolmisen kilometria.
        Eläintarhan vieressä huvipuisto ja Szechenyin loistava kylpylä.


      • gorilloja
        kysyn taas kirjoitti:

        Onkos sinne keskustasta pitkä matka ja muistatko vielä lippujen hintoja sinne?

        Kiitos vastauksista.

        ollut kun viimeksi kävin joitakin vuosia sitten


      • gorilloja
        gorilloja kirjoitti:

        ollut kun viimeksi kävin joitakin vuosia sitten

        kun minä kävin, kolme vuotta sitten. Ei muuta tehneet kuin nukkuivat. Näyttää vieläkin olevan
        http://www.zoobudapest.com/roaming/html/41.htm

        tai enhän mee vannomaan mitä sivulla unkariks sanotaan.


      • tunti sitten tullut

        Eläintarhassa käytiin, paikka oli ihan ok. Osa puistosta on remontissa, mutta muuten eläimet olivat yllättävänkin aktiivisia vaikka asteita olikin neljän kympin paremmin puolen... ; ) Tosin isot kissat ja virtahepo jäivät kyllä vähän näkemättä.

        Parhaiten mieleeni jäi kuitenkin kirahvit, sarvikuonot, pingviinit, merivesipuoli ja suloinen leijonanpentu, joka yksin omassa aitauksessaan oli oikein seurallinen lasin takaa kuvaavia ihmisiä kohtaan.

        Pääsyliput ovat vielä tuolla jossain matkalaukussa purkamatta, mutta muistaakseni pääsymaksu oli noin 1500 -1700 forintin luokkaa, eli noin 6-7 euroa laskettiin.

        Jos haluaa nähdä kunnolla noita merieläimiä, kannattaa lähteä Budapestin tropicarioon, siellä 7 haita ui "tunnelialtaassa" päältäsi ja krotiilitkin oli yllättävän aktiivisia verrattuna noihin eläintarhan vastaaviin. Tropicarium on kauempana, mutta samalla voi hyödyntää päivän kuljeksimalla Campona-ostoskeskuksessa!


      • tunti sitten tullut
        gorilloja kirjoitti:

        ollut kun viimeksi kävin joitakin vuosia sitten

        ...tuohon edelliseen viestiini vielä lisäystä. Onhan siellä Gorilloille ja muille "ihmisen sukuisille" varattu kokonainen talo. Lisäksi niitä pikkumarakatteja on siinä yhdessä talossa ihan vapaana, kunhan itse sulkee oven perässään ettei apinat karkaa, sinne pääsee siis kuvaamaan niitä ja lintuja ihan vierestä. Kannattaa tsekata portilla annettavasta esitteestä se apinatalo, mekin aluksi mentiin sen talon ohi, mutta tullessa huomattiin mennä sisällekin.


      • __jaska__
        kysyn taas kirjoitti:

        Onkos sinne keskustasta pitkä matka ja muistatko vielä lippujen hintoja sinne?

        Kiitos vastauksista.

        Maaliskuussa oli muutama gorilla ja olivatkin aika aktiivisia.. Yksi tuli istumaan ihan lasin viereen ja jäi tuijottamaan meitä katselijoita :D

        Kannattaa mennä oranssilla metrolla hösök terille, siitä on vain reilu 500 metriä eläintarhalle.

        Ja jos sattuu olemaan jonkun sortin opiskelija, kannattaa tyrkyttää kortteja. Tyttökaveri sai opiskelija-alennuksen lukiolaistenliiton opiskelijakortista ja itse sain VR:n kortista, tällöin lippu maksoi 1100 Ft.


      • juuri tullut
        gorilloja kirjoitti:

        kun minä kävin, kolme vuotta sitten. Ei muuta tehneet kuin nukkuivat. Näyttää vieläkin olevan
        http://www.zoobudapest.com/roaming/html/41.htm

        tai enhän mee vannomaan mitä sivulla unkariks sanotaan.

        Olivat pienessä kopissa apaattisina. Varsinainen apinoiden (isojen sellaisten) alue ulkona oli remontissa.


    • radalle

      saa viedä repun. Ja kannattaa viedä evästä ja juomaa yllin kyllin, sillä hinnat radalla ovat tietenkin massatapahtuman mukaiset ja jonojakin on. Ohjeiden mukaan näyttää periaatteessa olevan kiellettyä viedä lasia, teräviä esineitä, pyrotekiniikkaa ja muunmuassa kylmälaukkuja, mutta eipä ainakaan viime kesänä mitään noista portilla otettu pois. T. nimimerkki "olutta ja kaksi Leathermania".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8546
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      42
      4748
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4421
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2623
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1500
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1162
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe