Koirien yöunista

Kroooohh

Kuinka pitkät yöunet koirat yleensä tarvitsevat, ja kauanko nukkuvat? Mihin aikaan suurinpiirtein mahtavat mennä nukkumaan? Herättävätkö karvaturrit heti aamuseitsemältä aamupissalle, vai antavatko nukkua hieman pidempään?
Koiraa olen vakavasti harkitsemassa, kunhan aika on siihen kypsä. Mietityttää vain, ovatkohan nuo viikonloppuaamujen makean pitkät unet sitten muisto vain. :D
Koiranomistajat, kertokaahan omia kokemuksianne!:)

13

6262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Kyllähän koiran kanssa joutuu aamulla aikaisin lenkille lähtemään, viideltä-kuudelta hyvinkin, ainakin kun on pentu. Koirissa on eroja miten aamuvirkkuja ovat, kai vähän samaan tyyliin kuin ihmisissäkin. Itselläni on kolme koiraa ja yksi haluaa ulos tosi aikaisin, toiset kaksi voivat nukkua jopa kahdeksaan aamuisin. Toisaalta, jos tekee viimeisen lenkin "illalla" tunnin pari puolen yön jälkeen, saattaavat koirat nukkua aamulla pidempään!

    • kääpiöt

      Pentuaikana ulkoiltiin enemmän, tokihan pisut ja kakit tuli lattialle ja paperille jos hätä yllätti. Nuo ei osaa vieläkään pyytää ulos, joten ei herätä vaikka olisi kuinka kamala hätä.Niitä onneksi vain muutaman kerran sattunut. Viikonloppuisin viimeinen lenkki tehdään juuri ennen nukkumaanmenoa, avokki vie jos tulee myöhemmin nukkumaan. Aamulla minä nousen ekana sängystä kun koirat vielä nukkuvat =)Viikolla on aika selvät rytmit joten koirat on max 8 tuntia yölläkin pissimättä, päivisin max 7 tuntia keskenään kotona.
      Mielestäni riippuu siitä miten koiran opetat.

      • Kaksi koiraa......

        Pentuna koiraa voi varautua viemään vaikkapa kolmelta yöllä ulos jos tarve vaatii. Omillani vuoden iässä rakko jo on niin kehittynyt, että yöt tietenkin menee ilman ulosmenoja. Näin pitää koira opettaakin, ettei niitä yöllä aleta viemään, ellei ole todellinen hätä. (esim. kuralla)

        Toinen koirani olisi pirteänä jo kuudelta, mutta nukkuu ja antaa meidän nukkua pitkään. Toinen koira taas ei millään viitsisi aamulla nousta ennen yhtätoista edes aamupissille.

        Viikonloppuisin kun käyttää koirat normaalia myöhemmin iltapissillä, niin kyllä ne pystyvät pidättämäänkin pidempään.

        Tämäkin on miten koirat opettaa. Jos antaa koiran herätellä ihmisiä kun itse haluaa, niin varmasti käy herätys jo kukonlaulun aikaan, mikäli on energinen koira. Meillä ei koirat ikinä herätä meitä, tulevat tervehtimään vasta silloin, kun nousemme todella ylös tai kutsumme ne loikoilemaan viereen.


      • Kroooohh
        Kaksi koiraa...... kirjoitti:

        Pentuna koiraa voi varautua viemään vaikkapa kolmelta yöllä ulos jos tarve vaatii. Omillani vuoden iässä rakko jo on niin kehittynyt, että yöt tietenkin menee ilman ulosmenoja. Näin pitää koira opettaakin, ettei niitä yöllä aleta viemään, ellei ole todellinen hätä. (esim. kuralla)

        Toinen koirani olisi pirteänä jo kuudelta, mutta nukkuu ja antaa meidän nukkua pitkään. Toinen koira taas ei millään viitsisi aamulla nousta ennen yhtätoista edes aamupissille.

        Viikonloppuisin kun käyttää koirat normaalia myöhemmin iltapissillä, niin kyllä ne pystyvät pidättämäänkin pidempään.

        Tämäkin on miten koirat opettaa. Jos antaa koiran herätellä ihmisiä kun itse haluaa, niin varmasti käy herätys jo kukonlaulun aikaan, mikäli on energinen koira. Meillä ei koirat ikinä herätä meitä, tulevat tervehtimään vasta silloin, kun nousemme todella ylös tai kutsumme ne loikoilemaan viereen.

        ..vielä tiedustella, minkä rotuisia koiranne mahtavat olla?


    • koirani..

      pentuna tarvitsi vähän väliä päästä ulos. jopa yöllä käytin pari kertaa ja aamulla herätti jo noin klo 6. nykyään koirani ollessa vuoden ikäinen, se heräilee joskus klo 8-11 välillä, joten 11 tuntia saattaa helpostikin mennä ilman pissatusta. illalla käytän sen ulkona noin klo 23.

    • vikku

      Hei vaan ! mulla on nyt neljä viikkoa ollut koiranpentu. Ensimmäinen viikko oli hyvin vähäistä unen aikaa. Sen jälkeen pentu on mennyt yöunille noin 20-21.00 ja herännyt kerran yössä joskus neljän-viiden välillä. Ylös noustaan viimeistään kahdeksalta. Mutta jo puolen vuoden ikäinen pentu antaa yleensä nukkua jo kunnon yöunet. Ainakin näin oli meidän entisen koiran kanssa. Toivottavasti myös tämän pennun. Mikään ei voita pitkiä aamu-unia vapaapäivinä! Mutta varoitan, pennusta on kyllä aluksi aika koa homma.

    • Seurapiirirakko.

      Minun koirallani on ehdottomasti ylivoimaisin seurapiirirakko. Ulos ei ole pyytänyt koskaan. (Paitsi kerran kun oli vatsa löysällä) Mistä lienee johtuu moinen yltiömäinen pidätyskyky?! Päivisin käymme neljästi lenkillä ja aina saa houkutella eteiseen tai komentaa eteiseen, että edes vaivautuu tulemaan. Vapaapäivinä käymme klo 22 viimeisellä pisulla ja aamulla voikin huoletta nukkua yli puolen päivän ja juoda kahvit ja hampaittenpesun. Tälläisinäkin aamuina koira loikoilee vielä sängyn vieressä omassa pedissään jalat kohti kattoa. Nostaa korkeintaan hieman silmäluomia kun kuulee tuulipuvun kahinan.

      Eli todellakin yksilöitä. Paras pidätysaika koirallani on ollut 16 tuntia. Illalla kävimme klo 21 ja aamulla en saanut koiraa ylös ennen iltapäivä yhtä. Että näin meillä. Mutta näitä tapauksia on todella harvassa, ainakin jos vertaa entisiin koiriimme.

      • mangomeloni

        Tämä on täysin yksilöllistä, mutta kuten koiranomistajat ovat varmaan huomanneetkin, vaikka jos koira nukkuisi viisi minuuttia, se herää aina yhtä reippaana ja virkeänä. Unentarve riippuu aina koosta, aktiivisuudesta, sukupuolesta ja iästä.


    • hipsiskä

      Juuri edesmennyt tipsunarttu nukkui ainakin niin pitkään kun vain antoi nukkua...en tosin muista miten joskus nuorena. Jos käytit sen esim baari illan jälkeen ulkona esim neljän aikaan aamuyöstä niin seuravana päivänä riittikin sit vaan kaksi ulkoilukertaa...

    • kroooohh

      Minä käytän meidän hauvvelia juuri
      ennen nukkumaan menoa ulkona.
      Meidän koira ainakin pärjää yön yli
      ja saan nukkua 9-10. Ja eihän sitä koiraa tarvitse kun ulkona käyttää ja mennä takaisin nukkumaan. Itse en kyllä koiralleni yötä vasten anna mitään ruokaa/vettä, aamulla vasta ja tietysti ruuan kanssa.

      • nuo em. unikeot

        ovat :) Meillä istutaan sängyn vieressä 05.00 oli arki tai pyhä ja ei kun pissalle :)


      • myös :).
        nuo em. unikeot kirjoitti:

        ovat :) Meillä istutaan sängyn vieressä 05.00 oli arki tai pyhä ja ei kun pissalle :)

        Ja jos emäntä ei viitsi nousta, niin alkaa kuulua sellaisia touhuääniä, että se vain on noustava pelastamaan mitä pelastettavissa on. Meillä siis touhukas nuori kultsu-uros.


    • pusumaakari

      Kyllähän se ihan riippuu siitä, mihin koiran opettaa :)
      Meidän westie, valkoinen länsiylämaanterrieri, nousee arkisin kelloni soidessa 6.30 innokkaana työntämään minua ylös sängystä - tietää pääsevänsä ulos ja saavansa ruokaa.
      Samat hommat kuitenkin odottaa viikonloppuisin, kun minun ei tarvitse herätä aikasin. Sillon myös koira nauttii, tulee aamulla itse jossain vaiheessa sänkyyn viereen peiton alle kainaloon nukkumaan ja ottaa rennosti.Viikonloppuisin aamulenkki käydään siis kello 10.00-12.00.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      148
      6362
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      73
      5274
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2530
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1436
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1228
    Aihe