idiooteja kun maksatte jostain ,mitä voi katsoa netistä asiantuntevalla selostuksella ilmaiseksi? Välttyy myös ultranationaliselta hehkutukselta a la pili-Osku ja pervo-Timppa, jotka saavat orkun joka kerta kun herra eihänsilläkoollaoleväliä-Kim vilahtaa ruudussa.
200 000 MAX:n tilaajaa!
Oletteko
24751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Sua ilmeisesti vituttaa olla köyhä. Ei oo rahaa ees ostaa halpaa Mtv3 kanavapakettii.
Noloa.
kun saat maksaa maikkarille olemattomasta "kanavapaketista" formuloineen vaikka muu eurooppa Portugalia lukuunottamatta katsoo samaa lähetystä ilmaiseksi. Hei jipii!!!
Kyllä, minä olen onnellinen kisojen mainoksettomuudesta. Maksoin jo aikaisemmin F1 -paketista samasta syystä, vaikka kisa tuli samaan aikaan ilmaiseksi mainoksin pätkittynä MTV3:lta.
Toinen tärkeä syy oli, että näkee vapaat harjoitukset suorina. GP2 oli jo sitten mukavaa bonusta.
On kyllä totta että selostajat on kamalia. Meillä katsotaankin monesti lähetystä ilman ääntä, johtuen juuri näistä selostajista. Mutta oletkos ystävällinen ja vihjaat missä ja kuinka pääsee katsomaan kisaa netistä ilman tuota joutavia mölisevää ukkokööriä ?
ja logiikkaa, mikä noilta MAX:n katsojilta tuntuu puuttuvan,osaavat vaan runkata mopojen pakoputkia ku muuta reikää eivät saa. Siis lataat vaan TVUplayer-nimisen ohjelman ja sieltä kanava WHEELS,ni johan näkyy.
Niin tai hankit edullisen satelliittipaketin ja suuntaa lätty 19.2e astraan ja siellä RTL kanavalla (saksalainen) ykköset ilmaiseksi. Nuo RTL:n selostajat ei oo mitään huutajia, joten saksankielinen selostus taustalla ei haittaa.
Eikös tuo Wheels ole SpeedTV? Sitten saa varautua kuuntelemaan Hamilton-ylistystä suomalaisylistyksen sijaan. ;)
Kiitos, mutta katson mielummin laillisesti, kaikki sessiot ilman mainoksia. Eikä selostajat häiritse minua, Kekeä kuuntelee jopa ilokseen.
se on netistäkin! Tosin se ei ole suora lähetys,lähetys tulee n.1min viiveellä(siksi se on laillista)
...on edelleenjakaminen. Sekä TVUPlayer että Sopcast perustuvat P2P-ajatukseen, mikä tarkoittaa sitä, että jokainen katselija myös jakaa lähetystä edelleen.
Tekijänoikeuksien alaisen materiaalien jakaminen netissä on Suomessa laitonta (ilman oikeuksien omistajan lupaa). Lähetyksen suoruudella ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Bernien lupa,mutta 'suorana' ei saa lähettää! Ja Suomen lailla ei ole mitään tekemistä tuon kanssa,aivan mahdotonta tietää mitä noi on sopineet keskenään!
Se, joka Suomessa luvatta jakaa tekijänoikeuksien alaista materiaalia nettiin ihan varmasti rikkoo Suomen lakia.
Bernie ei ole antanut ilmaisille nettilähetyksille lupaa. Maikkari on yhtenä ensimmäisistä saanut luvan (maksullisiin) nettilähetyksiin. TVUPlayer ja Sopcast eivät edes välitä mitään "nettilähetystä", vaan ihan normaalia televisiolähetystä, joka on luvatta kaapattu ja välitetty nettiin.
Lähetyksen suoruudella ei todellakaan ole asian kanssa mitään tekemistä.
noi voisi vuodesta toiseen toimia eikä kukaan tekisi asialle mitään jos ne toimisi laittomasti?
Ne olisi jo aikoja sitten suljettu jos näin olisi.
Ja onhan lähetysoikeuksien hinta nyt ihan eri jos suorana eikä jälkilähetyksenä lähetä!
Eikö Maikkarinkin nettilähetys ole suora?
Enkä usko että sä tiedät mitä Bernie on sopinu!
te maalaiset nussitte siskojanne ja lehmiänne. Ajetaan nyt vaan kaikki yhdessä MAX konkurssiin ,kun nostivat hintaakin.
Ferrari-poju nyt vaan päiväunille,ota nalle kainaloon!
Viralliset F1-lähetykset eivät ole public domain-tavaraa, vaan FOM:illa on niihin oikeudet, oli ne sitten suoria tai jälkilähetyksiä tai vaikka YouTube-videoita.
Paljonko TVUPlayerin tai Sopcastin suomalaiset käyttäjät sitten maksavat FOMille siitä, että välittävät heidän ohjelmaansa netissä? Eivät mitään. He siis harrastavat luvatonta ja laitonta nettilähetystoimintaa.
- F1-lähetykset ovat tekjänoikeussuojattua materiaalia
- TVUPlayer ja Sopcast jakavat vastaanotettua materiaalia edelleen vastaanottajan koneelta
- Tekijänoikeussuojatun materiaalin jakaminen verkkoon on Suomessa laitonta
Siinä on kaikki tarpeellinen tämän laillisuuskeskustelun kannalta.
katsojana , mikä laillista mikä ei. Onhan kuvissakin usein Copyright-merkintä,eikö niitäkään saa katsoa?
Kyllä katsoa saa. Suomen lakien mukaan myös noita F1-lähetyksiä. Edelleenjakaminen on se laiton puoli. Sama koskee esim. musiikin latausta. Itselleen saa ladata verkosta musiikkia, mutta sitä ei saa sinne jakaa (mitä nuo p2p-ohjelmat kuitenkin käytännössä edellyttävät).
Omia tuotoksiaan tietenkin saa jakaa niin paljon kuin kehtaa, mutta muiden ei. Kaikki musiikki tai kuvamateriaali on oletusarvoisesti tekijänoikeussuojattua. Suojasta luopumisesta ilmoitetaan erikseen.
Hankimme sen jokunen vuosi sitten,.Olemme Saku-faneja ja sieltä tulee muksuille paljon lastenohjelmaa. Nyttemmin käyttämättä.lautanen on ostettu ja maksettu,olispahan sillekin jotain käyttöä ?
Astran kautta lähettäviä "vapaita" kanavia saa katsella ihan laillisesti.
faktaa että Bernie on nimenomaan kieltänyt noita kahta lähettämästä kisoja.
Taidat olla joku Maikkarin kätyri joka yrittää epätoivoisesti saada lisää kortti-katselijoita!
väite 200 000 tilaajaa on täyttä paskaa , jos Canal ssallakaan oo ku vajaa satatonnia ja sieltä sentään tulee enemmän ja laadukkaampaa urheilua. MAX yrittää vaan saada mainostajia surkeelle kanavapaketilleen.
Bernien kiellolla ei ole mitään merkitystä (vaikkei ilmaisia nettijakeluoikeusia tasan varmasti ole annettu kenellekään).
F1-lähetykset ovat tekijänoikeuksien alaista materiaalia, ja niiden edelleenvälittäminen on Suomessa laitonta. Muuta ei tarvitse tietää.
Minulle on sama miten kukakin F1-kisoja katsoo, mutta mielestäni olisi tarpeellista tietää onko se laillista vai ei.